
Naujausios
Vidutiniškai padidėjo mokytojų atlyginimai, o pinigų gali pritrūkti
Švietimo ir mokslo ministerija skelbia, kad nuo šių mokslo metų pradžios padidėjo mokytojų atlyginimai.
Tuo tarpu ketvirtadienį Naujojoje Akmenėje įvykusiame rajono švietimo administracijos atstovų pasitarime nuogąstauta, kad dėl naujo etatinio pedagogų darbo apmokėjimo metų pabaigoje gali pritrūkti pinigų.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Savivaldybė „neatliko namų darbų“
Pasitarimą inicijavo Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininko pareigas laikinai einantis Ramūnas Znutas.
Jis įžvelgė, kad Akmenės rajono savivaldybės administracija „neatliko namų darbų“, taikant naują etatinio pedagogų darbo apmokėjimą.
Anot R. Znuto, mokyklos nežino tikslaus savo biudžeto iki metų pabaigos. Nėra išskirstytos lėšos, kurių papildomai gauta iš Švietimo ir mokslo ministerijos.
„Mane pribloškė aiškinimas: gal dėl mokinių sumažėjimo nebus lėšų padaugėjimo“, – piktinosi R. Znutas.
Tad mokykloms nurodyta skaičiuoti savo šių mokslo metų biudžetą pagal pernykštį.
Savivaldybės administracija nereagavo į pasiūlymus sudaryti naują lėšų perskirstymo komisiją.
„Savivaldybės taryba iki šiol nepatvirtino naujos tvarkos, kad nebūtų sumaišties mokyklose, kad nebūtų skriaudžiami ir apgaudinėjami mokytojai, kad direktoriai po dešimtis kartų neperdarinėtų mokyklų biudžetų“, – sakė R. Znutas.
Tuo tarpu kyla abejonių dėl lėšų mokyklų administravimui. R. Znuto teigimu, vienoje įstaigoje iš darbuotojų atlyginimams ir ugdymo procesui turimų lėšų apie 40 procentų skiriama administracijos išlaikymui.
„Kai rajone vis dėlto turės būti išdalijami papildomai gauti pinigai, bijau, kad bus laikomasi „mylimų nemylimų“ mokyklų principo“, – nuogąstavo R. Znutas. Jis retoriškai svarstė: gal vienos sulauks malonės pagal partinius principus, o kitos liks prie suskilusios geldos.
Savivaldybės administracijos specialistai pasitarime paviešino papildomai skirtą finansavimą – nepilnus 100 tūkstančių eurų, o dar trūksta maždaug pusės sumos.
Švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės patarėjas Arminas Varanauskas siūlė išeitį – skirti lėšų iš rajono biudžeto.
Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Karalienė aiškino, kad dėl kai kurių papildomai gautų lėšų savivaldybė pasielgusi demokratiškai, kadangi jų išsidalijimo klausimus paliko spręsti pačioms mokykloms.
Mokyklų baimės – dėl priešingų priežasčių
Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas A. Varanauskas pateikė skaičių: vidutiniškai Akmenės rajono pedagogams atlyginimai padidėjo apie 60 eurų.
Rajone didžiausios švietimo įstaigos Naujosios Akmenės „Saulėtekio“ progimnazijos direktoriaus pareigas laikinai atliekanti Vanda Sobenkienė oponavo: „Kas tokį pat darbo krūvį turi kaip anksčiau, į rankas gavo daugiau tik 7 ar 10 eurų“.
V. Sobenkienė įžvelgė, kad Savivaldybės administracijos begalė priekaištų susiję su mokinių pagausėjimu „Saulėtekyje“ – dviem klasėmis. Kaip nė vienoje kitoje rajono mokykloje.
„Atrodo, kad progimnazija kalta, kad reikia pinigų dėl naujų mokinių, – reziumavo V. Sobenkienė. – Išgirstame gąsdinimus, kad algos nebus mokamos, arba susimažinkit...“
„Saulėtekyje“ abejojama, ar metų pabaigoje pakaks lėšų darbuotojų atlyginimams.
Pedagogė sakė, kad „Saulėtekyje“ mokosi 68 specialius poreikius turintys vaikai, 7 užsieniečiai, o mokytojų pagalbininkų trūksta.
„Jeigu kas skųsis, kad nėra ugdymo kokybės – bus teisūs“, – baiminosi V. Sobenkienė.
„Saulėtekio“ progimnazijos pedagogai siūlėsi profsąjungoms organizuoti protesto akciją prie rajono Savivaldybės.
Tuo tarpu Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijoje mokinių skaičiaus pokyčiai priešingi negu „Saulėtekyje“ – mokinių sumažėjo dviem klasėmis. Todėl tik šešiems mokytojams padidėjo atlyginimai, pagal visą etatą beliko dirbti keturi pedagogai.
Įstaigos direktorė Helena Daugmaudienė sakė, kad šiemet nereikės papildomų lėšų. Tačiau baiminosi, ar prieš Naujuosius nereikės iš mokyklos biudžeto pinigus sugrąžinti į Švietimo ir mokslo ministerijos sąskaitą, kaip yra buvę anksčiau.
Autoriaus nuotr.
Akmenės rajono švietimo administracijos darbuotojai pasitarime skaičiavo kiek šiemet trūksta finansavimo.
Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininko pareigas laikinai einantis Ramūnas Znutas kritikavo Akmenės rajono savivaldybės administraciją „neatlikus namų darbų“, taikant naują etatinio pedagogų darbo apmokėjimą.
Švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės patarėjas Arminas Varanauskas įtikinėjo, kad Akmenės rajono savivaldybė iš biudžeto skirtų švietimo įstaigoms trūkstamų lėšų.