
Naujausios
Vėtra ir žiurkės atėmė ramybę
Šaukėnų seniūnijos Titvydiškės kaime (Kelmės rajonas) gyvenanti Kazimiera Andrijauskienė be vaistų nebegali sudėti bluosto. Baimė iš ligotos moters ir dar labiau negalių palaužto jos gyvenimo draugo atėmė ramybę. Žmonės baiminasi smarkesnio vėjo, kad nenuplėštų stogo ar iš viso neužgriūtų vos besilaikantis namelis.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Šiferio lapai skraidė po orą
Dilgėlės sulig žmogumi, griuvėsiai vos už kelių žingsnių. Avariniame name – du kambariukai ir virtuvėlė. Ir du žmonės – ligota Kazimiera Andrijauskienė ir dar labiau negalių palaužtas jos gyvenimo draugas.
Kai smarkiau lyja, vanduo pradeda lašėti į vidų. „Tas būtų ne baisiausia. Bet kaip mus išgąsdino audra šią vasarą. Tik išbėgau užsidaryti paukščius, o žiūriu – po orą jau šiferio lapai skraido. Dešimt lapų nuplėšė“, – pasakojo moteris.
Skambinusi Šaukėnų seniūnui, prašiusi pagalbon žmogaus, kad stogą užtaisytų. „Pažadėjo atsiųsti kokį vyriuką. Tai iki šiol „eina“, – ir piktinosi, ir graudinosi Kazimiera Andrijauskienė.
Titvydiškės gyventoja kvietėsi Šiauliuose dirbantį sūnų. Atvažiavo, iš darbo išsiprašęs, su žentu šiaip taip stogą sulopė.
Dilgėlių, griuvėsių ir žiurkių karalystė
Už sienos, kitoje pastato dalyje, K. Andrijauskienės teigimu, kaimynai laiko grūdus.
„Ne sykį sakiau Šaukėnų seniūnui, kad gelbėtų. Ir pernai tas pats buvo. Pacai ėjo voromis, grauždavo, ką nutvėrę, vos ne ant galvos lipdavo. Bandė tuos padarus katinas gaudyti. Bet – baisiai jau dideli, neįveikė. Prašiau, kad pacus kaip nors patys kaimynai išnaikintų. Padėjo nuodų. Tai tokia smarvė neilgai trukus pradėjo į vidų eiti, kad pradėjome patys bijoti nusinuodyti“, – pasakojo moteris.
Neuždusti ir užmigti vakarais buvo įmanoma tik po antklode galvą paslėpus. K. Andrijauskienė svarstė: gal dėl tos bjaurios smarvės su savo gyvenimo draugu nuolat kosėja, slogos negali nei žiemą, nei vasarą atsikratyti.
Bijodama, kad ir šiemet netektų žiurkių kaimynystės kęsti, K. Andrijauskienė prašiusi kaimynų tuščių patalpų grūdų sandėliu nepaversti. Nepaklausė, ir vėl grūdų pripylė.
Visai prie pat namo kaimynas, pasak Kazimieros Andrijauskienės, ne vieną parą laikydavęs ir traktorių su purkštuvu.
„Anksčiau sename name gyvenome keturios šeimos. Dabar tik mes likę be sveikatos visai. Kaimynai, nors ir negyvena, dažnai pasirodo, grūdus pakrapšto, kad nepradėtų plėkti. Tačiau nesitvarko visiškai. Apžėlėme piktžolėmis, baisu. Dilgėlės sulig žmonėmis. Aš jau neturiu jėgų ką nors pakeisti, bet ir gyventi baisu“, – susigraudino moteris.
Gailisi neišėjusi
K. Andrijauskienė pasakojo, jog šalia buvusioje fermoje išdirbo 12 metų – melžė karves. Buvo labai patogu, nes nuo namų iki darbo – keli žingsniai.
Kai dirbo, sveikatos turėjo, ir gyvenimas čia negąsdino.
„Atsimenu, sykį į fermą valdžioje buvęs Zenonas Mačernius užsuko pasižiūrėti, kaip mes dirbame. Džiaugėsi, kad mes, melžėjos, baltais chalatais tvarkingai apsirengusios, patalpos piržiūrėtos, švaru visur, gražu. Sakė, jog viskuo aprūpins mus, kad tik ir toliau dirbtume. Tai ir dirbome iki perversmų. Buvau nusprendusi: išėjusiį pensiją , nusipirksiu kokį namuką ar bent butą mieste. Bet pinigai keitėsi, nebeužteko naujam būstui. Neklausiau ir brolio, kuris ne sykį siūlė normalesnius namus. Likau ir pasilikau savo nelaimei. Dabar tikrai norėčiau išsikelti kur nors, kad tik toliau nuo čia. Bet nėra galimybių. Ir pagalbos iš niekur nesulaukiu“, – kalbėjo moteris.
Lauks socialinio būsto
Seniūnijoje K. Andrijauskienė išsiaiškino, jog avarinės būklės name, kurio dalyje gyvena, negalimas ir remontas. Jei po teisybei – ir gyventi tokiuose „rūmuose“ nevalia.
Moteris įrašyta į eilę socialiniam būstui gauti. Tačiau kada jo sulauks, nežinia. Ekonomikos ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Aldona Kučinskienė sakė, jog eilėje socialinio būsto laukia apie 290 rajono šeimų.
Daugiausia laukiančiųjų pageidauja būstų mieste, Kelmėje. Laukia ilgai, ne vienerius metus. Kaimo vietovėse nedaugelis nori gyventi.
Autorės nuotr.
STOGAS: Titvydiškės kaimo gyventoja Kazimiera Andrijauskienė baiminasi, kad smarkus vėjas vėl nenuplėštų šiferio lakštų nuo stogo, kaip atsitiko per šiųmetinę vasaros vėtrą.
SODYBA: Per žolių ir piktžolių mišką sodyba vargiai įžiūrima. Ligoti jos gyventojai neturi sveikatos susitvarkyti.
FERMA: Vaiduokliu tapusi ir ferma, ir daržinė.