Verslininkai bijo mažiausios kainos, meras – antrankių

Verslininkai bijo mažiausios kainos, meras – antrankių

Vers­li­nin­kai bi­jo ma­žiau­sios kai­nos, me­ras – ant­ran­kių

Vie­šie­ji pir­ki­mai, kai svar­biau­sias kri­te­ri­jus – ma­žiau­sia kai­na, įžū­li, ge­no­ci­diš­ka pra­kti­ka. Dar­bi­nin­kai to­kiuo­se ob­jek­tuo­se gau­na špy­gą. Sa­vi­val­dy­bė pri­va­lo la­biau rū­pin­tis vie­ti­nių vers­li­nin­kų iš­li­ki­mu, o ne, iš­skė­tu­si ran­kas, lauk­ti už­sie­nio in­ves­tuo­to­jų. Jie nea­teis, nes Kel­mė tu­ri tik baž­ny­čią.

To­kios min­tys iš­sa­ky­tos Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je su­reng­tuo­se vers­lo pus­ry­čiuo­se.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Gand­ra­gal­viai

Kel­miš­kis vers­li­nin­kas Pet­ras Rač­kaus­kas, ša­lia ki­tų veik­lų, už­sii­man­tis ir sta­ty­bo­mis, sa­vi­val­dy­bių kler­kus pa­va­di­no gand­ra­gal­viais. Esą skel­biant vie­šuo­sius pir­ki­mus 80 pro­cen­tų le­mia ma­žiau­sia kai­na. Tik po to ei­na ki­ti kri­te­ri­jai. Pa­vyz­džiui, bend­ro­vė pa­si­ža­da at­lik­ti dar­bus už mi­li­jo­ną eu­rų. Iš kur ji ži­no, kad tiek už­teks?

„Pro­jek­tai – tai daž­niau­sia tik pro­jek­to vir­še­lis. Ki­ti pus­la­piai – jo­va­las. Vis­ką tu­ri per­da­ry­ti, per­pro­jek­tuo­ti. Nė­ra kam pro­jek­tuo­ti. O sa­vi­val­dy­bės įjun­gia dur­nių. Lai­mė­jai ob­jek­tą – ir vis­kas įskai­čiuo­ta. Nu­si­pir­kai ob­jek­tą ma­žiau­sia kai­na – dar­bi­nin­kai gaus špy­gą. Gė­da prieš žmo­nes. Tai įžū­li, ge­no­ci­di­nė pra­kti­ka. Nes­mau­kit įmo­nių“, – ka­te­go­riš­kai kal­bė­jo P. Rač­kaus­kas.

Ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis vers­li­nin­kui pri­ta­rė, jog ge­ro pro­jek­to nu­si­pirk­ti be­veik neį­ma­no­ma. Lie­tu­vo­je jų to­ta­liai trūks­ta. Vie­šie­ji pir­ki­mai skel­bia­mi to­kio pro­jek­to, ko­kį tu­ri, įgy­ven­di­ni­mui. Pir­ki­mus lai­mė­ju­sios bend­ro­vės po to pra­šo bran­gin­ti dar­bus. Bet sa­vi­val­dy­bės to ne­ga­li da­ry­ti.

„Ar no­ri­te, kad mus iš­ves­tų su ant­ran­kiais?“ – klau­sė me­ras.

P. Rač­kaus­kas at­rė­mė: „Nie­kas dar ne­bu­vo pa­kar­tas už tai, kad priė­mė tei­sin­gus spren­di­mus“.

Sve­ti­mus ant ran­kų ne­šio­ja

„Gi­ri­lio“ bend­ro­vės, už­sii­man­čios au­to­mo­bi­lių re­mon­tu, di­rek­to­rius Al­vy­das Ger­be­nis iš­kė­lė ir ki­tą pro­ble­mą. Sa­vi­val­dy­bė ieš­ko in­ves­tuo­to­jų, sve­ti­mų lau­kia iš­skės­to­mis ran­ko­mis, o sa­vų ne­pa­lai­ko: „At­va­žiuo­ja vers­li­nin­kai iš ki­to mies­to – juos ant ran­kų ne­šio­ja. O atei­na sa­vas – duo­da su­pras­ti: „Ko čia atė­jai?“, „Ko no­ri?“

„Už­sie­ny­je sa­vi­val­dy­bės glau­džiai bend­ra­dar­biau­ja su vers­li­nin­kais. Mū­sų ra­jo­ne bend­ra­dar­biau­ja ir pa­lai­ko tik vie­nas ki­tas se­niū­nas. Dau­ge­lis nu­to­lę nuo gy­ve­ni­mo, rū­pi­na­si tik sa­vo rei­ka­lais. Jiems tas pa­ts, ar ateis nau­jų, jau­nų gy­ven­to­jų į kai­mus ir mies­te­lius, ar tie pa­tys iš­va­žiuos“, – sa­vi­val­dą kri­ti­ka­vo ir ty­tu­vė­niš­kis vers­li­nin­kas Vy­gan­das Kaž­dai­lis.

Kad rei­kia su­telk­ti vi­są dė­me­sį į ra­jo­ne dar dir­ban­čius, mo­kes­čius mo­kan­čius žmo­nes ir vie­tos vers­li­nin­kus pri­ta­rė ir ki­ti vers­lo pus­ry­čių da­ly­viai.

„Kaž­ka­da bu­vo at­va­žia­vę vo­kie­čiai. Ap­si­žiū­rė­jo: „Lėk­tu­vų nėr. Pra­mo­nės nėr. Tu­ri­te tik baž­ny­čią.“

Aud­ro­nė Is­py­rian pa­tei­kė pa­vyz­dį, jog Šve­di­jo­je ar Nor­ve­gi­jo­je sa­vi­val­dy­bės bru­ka skly­pus vers­li­nin­kams, kad tik jie ką nors da­ry­tų. Iš­nuo­mo­ja il­gam lai­kui. Vers­li­nin­kams ne­rei­kia že­mės pirk­ti. Jie tu­ri ga­li­my­bę in­ves­tuo­ti ne į skly­pą, o į vers­lą.

Vers­li­nin­kų aso­cia­ci­jos va­do­vas Il­de­fon­sas Pet­ke­vi­čius pa­brė­žė, jog pro­vin­ci­jos vers­lui tam­pa vis sun­kiau. At­ly­gi­ni­mai au­ga. Jau­ni žmo­nės jau rei­ka­lau­ja tūks­tan­čio eu­rų į ran­kas. Va­di­na­si, bend­ro­vei jo iš­lai­ky­mas at­siei­na 1800 eu­rų.

Ki­ti vers­li­nin­kai taip pat ak­cen­ta­vo, jog vers­lo iš­lai­dos di­dė­ja, o pa­ja­mų ma­žė­ja. No­rė­tų dau­giau skaid­ru­mo, ži­no­ti, kur sa­vi­val­dy­bė iš­lei­džia į biu­dže­tą jų su­neš­tus mo­kes­čius. Kiek pa­de­da vers­li­nin­kams?

Atei­nan­tys me­tai bus sun­kes­ni

„Gal stab­dy­ti pro­jek­tus ir lė­šas skir­ti vers­li­nin­kams?“ – klau­si­mu į prie­kaiš­tus at­sa­kė ra­jo­no me­ras V. And­ru­lis.

Jis aiš­ki­no, jog sa­vi­val­dy­bės įspraus­tos į įsta­ty­mo rė­mus. Tik 4 Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bės yra do­no­rės. Ki­tos 56 neiš­gy­ve­na iš su­rink­to biu­dže­to, gau­na do­ta­ci­jas.

„Ki­ti me­tai bus fi­nan­siš­kai sun­kes­ni. Vyk­do­me daug pro­jek­tų. Prie kai ku­rių įgy­ven­di­ni­mo Sa­vi­val­dy­bė tu­rės pri­si­dė­ti 50 pro­cen­tų. Mo­ky­to­jų, kul­tū­ros dar­buo­to­jų, so­cia­li­nės sfe­ros at­ly­gi­ni­mai – vis­kas sa­vi­val­dy­bių rū­pes­tis, – aiš­ki­no me­ras. – O Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tai, ne­ma­nau, kad yra to­kie kie­ta­kak­čiai. Gal tie­siog ne­ga­li ei­ti prieš įsta­ty­mą?“

Me­ras pa­ža­dė­jo, jog atei­nan­čiais me­tais bus su­tvar­ky­ta Pa­go­jo kai­me įsi­kū­ru­sio sa­vai­me su­si­for­ma­vu­sio vers­lo par­ko inf­rast­ruk­tū­ra. Ten „Kel­mės sta­ty­bos“ bend­ro­vės pa­sta­tuo­se įsi­kū­rę per 20 įmo­nių, dir­ba apie 220 žmo­nių.

Au­to­rės nuo­tr.

„Per vie­šuo­sius pir­ki­mus 80 pro­cen­tų le­mia ma­žiau­sia kai­na, 20 pro­cen­tų – vers­li­nin­ko gro­žis“, – žo­džio ki­še­nė­je neieš­ko­jo kel­miš­kis vers­li­nin­kas Pet­ras Rač­kaus­kas.

Tarp sa­vi­val­dy­bės dar­buo­to­jų ir vers­li­nin­kų įsi­žie­bė karš­ta dis­ku­si­ja.