Vėl skambėjo Kražiai

Jono LIPSKIO nuotr.
Didžiausio susidomėjimo sulaukė Valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“, Lietuvos kariuomenės orkestro ir grupės „Thundertale“ koncertinė programa „Kilkim, broliai, sakalais“.
Praėjusį savaitgalį Kražiai jau šešioliktą kartą į didingą istoriją menantį savo miestelį pakvietė grįžti kraštiečius, atvykti meno žmones, draugus, pažįstamus, gimines. Tradicinis Kražių festivalis džiugino reginiais dvi dienas. Kiekvienais metais festivalio renginiai skiriami Kražiams nusipelniusiai istorinei asmenybei. Šįkart prisimintas Lietuvos karvedys, Žemaičių seniūnas Jonas Karolis Chodkevičius, 1614 metais įkūręs Kražių jėzuitų kolegiją, o šalia jos pastatęs bažnyčią.
Sekmadienį kraštiečiai galėjo dalyvauti Kražiuose vykusiuose Šv. Roko atlaiduose.

Dėkojo įkūrėjui

Visus šešiolika metų pagrindinis festivalio akcentas – jaunimo teatro stovykla „Collegium“. Per dvi savaites stovyklaujantys vaikai pastato spektaklį, skirtą istoriniam įvykiui arba asmenybei. Stovyklos uždarymo, kuris sutampa su Kražių festivaliu, proga parodoma premjera.

Jau keleri metai vasaros stovykloms vadovauja režisierė iš Vilniaus Emilija Jacevičienė. Jai talkina kražiškis Rokas Jurgilas, studijuojantis Muzikos ir teatro akademijoje.

Šiemet vasaros stovykloje dalyvavo 20 vaikų iš Kražių, Kelmės, kitų Kelmės rajono vietovių, Vilniaus, Jurbarko. Jie pastatė spektaklį „Nuolanki padėka“, skirtą Kražių jėzuitų kolegijos ir Kražių bažnyčios įkūrėjui Jonui Karoliui Chodkevičiui. Scenarijų šiam veikalui parašė pati režisierė Emilija Jacevičienė.

Savą vaidmenį čia turėjo ne tik stovyklos dalyviai, bet ir Kražių seniūnijos ūkininko Marijaus Čekavičiaus žemaitukų veislės žirgas, juo atjojo J. K. Chodkevičių vaidinęs R. Jurgilas.

Prie Kražių kolegijos buvo parengtas stendas apie J. K. Chodkevičių.

Kadangi J. K. Chodkevičius buvo karvedys, ta proga į Kražių festivalį pagerbti kolegijos įkūrėją salvėmis ir pademonstruoti ginklų bei šarvų atvyko LDK Gedimino štabo bataliono Garbės sargybos bataliono kuopos kariai.

Penktadienio vakaro linksmybės baigėsi atlikėjos Monique ir gyvo garso grupės koncertu.

Galynėjosi galiūnai

Šeštadienio vidurdienį Kolegijos aikštėje surengtas Baltijos šalių galiūnų čempionatas. Pernai Kražiuose vyko Lietuvos galiūnų čempionatas. Šiemet pakviesta ir kaimynų.

Nors dalyvavo galiūnų iš Latvijos ir Estijos, visos prizinės vietos atiteko lietuviams. Pirmąją vietą laimėjo Žydrūnas Savickas, antrąją – Modestas Struckus, trečiąją – Lukas Mataitis.

Galiūnų čempionatą organizavo Lietuvos galiūnų federacija, talkino Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras.

Šventės dalyviai galėjo pajodinėti ūkininko M. Čekavičiaus auginamais žemaitukais, dalyvauti „Vertimų stovyklavietėje“ su unikaliais vienetiniais savo kūrybos žaislais vaikams ir suaugusiems.

Nuo sporto vėl prie meno

Vakare Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras kvietė pažiūrėti iš Žemaitijos kilusio architekto ir dailininko, tremtyje gimusio, prieš penkerius metus Amžinybėn išėjusio Vytauto Moncevičiaus-Mončiaus tapytų paveikslų.

Vėliau Kolegijos aikštėje surengta Gyčio Ambrazevičiaus (gitara, vokalas) ir Pauliaus Vaicekausko koncertinė programa.

Didžiausio susidomėjimo sulaukė Valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“, Lietuvos kariuomenės orkestro ir grupės „Thundertale“ pusantros valandos trukusi programa „Kilkim broliai sakalais“.

„Lietuvos“ ansamblis Kražių festivalyje savo programą rodė pirmą kartą.

Vakarą užbaigė grupės „Lemon joy“ koncertas ir įspūdingi fejerverkai.

Festivalį jau ne pirmą kartą vedė televizijos laidų vedėjas iš Tytuvėnų kilęs Domininkas Ramonas bei atlikėjas, vienas iš grupės „Bavarija“ narių Juozas Liesis.

Pandemijos akivaizdoje renginius organizuoti sudėtingiau

Kražių festivalis į renginius sukvietė šimtus žiūrovų. Šiemet festivalis savo svečius pasitiko šūkiu „Kražiai – kaip visad!”.

„Pandemijos akivaizdoje surengti festivalį tapo sudėtingiau, –„Šiaulių kraštui“ tvirtino Kražių festivalio vadovė ir Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro direktorė Lina Mikalajūnaitė. – Dėl pandemijos labai pabrango atlikėjų paslaugos. O Lietuvos kultūros taryba šiemet renginiui skyrė mažiau lėšų. Kadangi festivalio programą parengėme tikrai išskirtinę, teko ieškoti rėmėjų. Džiaugiuosi ir esu dėkinga vietos verslininkams, kurie nepagailėjo paramos renginiui. Festivalis sutraukė labai daug žiūrovų. Žmonės jau buvo pasiilgę profesionalaus meno ir renginių.“

Pasak L. Mikalajūnaitės, kasmet vis sunkiau nustebinti Kražių festivalio svečius.

Per šešiolika metų koncertavo beveik visi žinomiausi šalies atlikėjai, pristatyta dešimtys premjerų. Kražiuose savo operos „Geros dienos“ eskizą pristatė dabar jau Venecijos bienalės laureatės Vaiva Grainytė ir Lina Lapelytė. Scenoje koncertavo visi didieji šalies orkestrai, įvyko ne vienos operos pristatymas.

„Dėl didingos miestelio istorijos niekas nediskutuoja. Didžiausias iššūkis dabar – atrasti, kuo svečiams iš visos Lietuvos ir užsienio esame įdomūs šiandien, kaip paveldą, kuriuo kvėpuojame, įveiklinti, kaip sudominti jaunus žmones“, – sako Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro direktorė.

Savo originalumu ir unikalumu patraukę pirmieji Kražių festivaliai per keliolika metų užsiaugino gausią gerbėjų auditoriją.

Kiekvienais metais trečiąjį rugpjūčio savaitgalį vykstantis Kražių festivalis sutampa su ligonių globėjo Šv. Roko atlaidais. Tad ir festivalio atspirties tašku tapo bendruomenės kvietimas sugrįžti į Kražius visus iš čia išėjusius.