Vasaros „dovana“ – didesnis mokestis už šiukšles

Vasaros „dovana“ – didesnis mokestis už šiukšles

Vasaros „dovana“ – didesnis mokestis už šiukšles

Nuo liepos 1 dienos radviliškiečiams brangsta mokestis už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Mokesčio didinimą valdininkai teisina išaugusiomis sąnaudomis.

Padidinus rinkliavos dydį, iš rajono vartotojų per metus planuojama surinkti per 3,7 milijono litų.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Atliekas rinks už didesnį mokestį

Ketvirtadienį į posėdį susirinkę rajono Tarybos nariai uždegė žalią šviesą rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą didinimui. Nuo liepos 1 dienos kiekvienam daugiabučio namo bei individualios valdos rajono gyventojui už šiukšles teks pakloti 72 litus per metus arba 6 litus per mėnesį (buvo atitinkamai 60 ir 5 litai).

Posėdyje nustatyta ir 244 litų kaina už komunalinių, žaliųjų atliekų vienos tonos surinkimą ir tvarkymą.

Savivaldybės teritorijoje komunalinių ir kitų nepavojingų atliekų turėtojams ūkininkams, kuriems teikiamos komunalinių ir kitų nepavojingų atliekų, susidariusių ūkinėje veikloje, tvarkymo paslaugos, rinkliavos dydis nustatytas pagal deklaruotą žemės ūkio naudmenų plotą: nuo 20 iki 100 hektarų – 48 litai per metus, nuo 101 iki 500 hektarų – 96 litai per metus ir daugiau kaip 500 hektarų – 144 litai per metus.

50 procentų vietinės rinkliavos mokesčio lengvata už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą nustatyta tiems komunalinių atliekų turėtojams, kuriems konteineris pastatytas didesniu kaip 300 metrų atstumu nuo atliekų turėtojui priklausančio nekilnojamojo turto objekto.

Savivaldybės administracijai pavesta kontroliuoti, kad gyventojai būtų aprūpinti komunalinių, antrinių žaliavų ir biologiškai skaidžių atliekų surinkimo konteineriais.

Sąnaudos tapo didesnės už pajamas

Pasak sprendimo projektą rengusių Savivaldybės valdininkų, rinkliavos dydį reikėjo didinti, nes atliekų surinkimo, pervežimo bei rinkliavos administravimo sąnaudos nebeatitiko surenkamų lėšų – šios nepadengdavo patiriamų išlaidų ir dėl to didėjo įsiskolinimas atliekų tvarkytojams.

Kaip viena iš priežasčių, kodėl prireikė didinti rinkliavos mokestį, nurodyta ir rajono Savivaldybei nustatyta didesnė atliekų šalinimo kaina, vadinamasis vartų mokestis – 72,26 lito už toną su PVM (ankstesnis mokestis buvo 54,28 lito su PVM).

Nustačius didesnę rinkliavą, iš gyventojų planuojama surinkti per 3 milijonus litų, iš juridinių asmenų – per 710 tūkstančių litų.

ŠRATC atstovą apipylė klausimais

Tarybos posėdyje dalyvavusį Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) Aukštrakių sąvartyno vadovą Stasį Lembutį Tarybos nariai atakavo įvairiais klausimais, tarp jų – ir neitin maloniais, o kai kurie politikai svečią apkaltino abstrakčiais atsakymais į jų pateiktus klausimus.

S. Lembučio duomenimis, birželio 1 dieną Radviliškio rajono skola ŠRATC-ui kiek viršijo 1 milijoną litų. Ji susidarė nuo 2007 metų. Nuo 2012-ųjų skola esą po truputį pradėjo mažėti.

Tarybos narys Edmundas Adomavičius abejojo, ar dabartinė atliekų surinkimo ir tvarkymo sistema yra gera ir prašė ŠRATC atstovo „iš dūšios“ atsakyti į jo klausimą.

Anot S. Lembučio, šią sistemą prieš 30 metų sukūrę vokiečiai sėkmingai ją naudoja, o pas mus ji esą nebus gera tol, kol žmonių pasąmonėje nebus įtvirtinta, jog atliekas reikia rūšiuoti ir kol vežėjas atliekas veš vienoje mašinoje.

Atliekų rūšiavimo problemą kaip pačią didžiausią įvardijo ir Tarybos narys Jonas Pravilonis.

Politikas Jurgis Baublys replikavo, kad atliekų konteineriai vasarą dvokia ir klausė, kas turėtų pasirūpinti jų dezinfekavimu. Pasak S. Lembučio, už konteinerių dezinfekavimą yra atsakingi patys gyventojai. Jei konteineris yra remontuojamas, tuomet jo švara turi pasirūpinti vežėjas.

Vežėjas, pasak S. Lembučio, privalo aprūpinti gyventojus konteineriais, nes gyventojas nekaltas, jei neturi konteinerio, pavyzdžiui, žaliosioms atliekoms.

J. Pravilonis įvardijo dar vieną problemą, kuri gula ant gyventojų pečių. Anot politiko, firmos, statybinės organizacijos į aikšteles veža savo turimas atliekas, tarp jų – stambiagabarites, o viskas gula ant gyventojų pečių, jiems didinama rinkliava.

Autorės nuotr.

KONTEINERIAI: Antrinėms žaliavoms rūšiuoti skirti konteineriai neretai būna užpildyti, o jų turinys keliauja į tas pačias šiukšliavežes.