Vasaros darbo rinką papildys ir moksleiviai

Vasaros darbo rinką papildys ir moksleiviai

Vasaros darbo rinką papildys ir moksleiviai

Netrukus dalis moksleivių pradės ieškoti galimybių įsidarbinti per vasarą. Kai kuriems jų pasisekė: pirmą kartą šiemet viešųjų darbų skirta ir mokykloms. Jų negavusieji tikisi susirasti bent nelegalaus darbo.

Stanislava VIČAITĖ

stanislava@skrastas.lt

Įsidarbintų ir nelegaliai

Per moksleivių vasaros atostogas dešimtą klasę baigianti pakruojietė Eglė darbo tikisi rasti per pažįstamus ar gimines. Jų rekomendacijos padėjo įsidarbinti ir praeitą vasarą. Moksleivė džiaugiasi pernykšte sėkme: ji vienoje Pakruojo įmonėje dirbo valytoja, nes ja dirbusi moteris porai mėnesių buvo išvažiavusi uždarbiauti į užsienį.

Eglės bendramokslė Raminta šią vasarą ieškos auklės darbo. Pernai ji prižiūrėjo kaimynų trejų metų dukrytę. Už kiekvieną su mažyle praleistą valandą jai mokėjo po du litus. Moksleivė girdėjo, jog šiemet Pakruojyje „valandinei“ auklei mokama daugiau – po tris–keturis litus už valandą.

Abi merginos dirbo nelegaliai, be jokių sutarčių ir socialinių garantijų. Tačiau ir šiemet tokio darbo nesikratytų, nes joms svarbiau užsidirbti, prisidėti prie šeimos biudžeto.

Kai kurie nepilnamečiai suranda ir kitų būdų užsidirbti. Štai kiekvieną vasarą Pakruojo turgelyje keli vaikai prekiauja mėlynėmis, braškėmis, grybais, daržovėmis.

Darbo ieško ir mamos

Į redakciją paskambinusi pakruojietė teiravosi, gal žurnalistai žino, kur galėtų per vasarą įdarbinti jos nepilnametis sūnus. Moteris pasakojo, į Pakruojo darbo biržą nesikreipusi, nes įsitikinusi, kad stokojant darbų suaugusiems, jų moksleiviams nėra.

Nepilnamečio mama parašė skelbimą į „Pakruojo kraštą“, kad moksleivis ieško vasaros darbo.

Kad ir patys moksleiviai ieškosi darbo vasaros atostogų metu, galima galima matyti užsukus ir į kai kuriuos interneto portalus. Šešiolikmečiai ir septyniolikmečiai tikisi rasti auklės, padavėjos ar indų plovėjos darbą, imtųsi dalyti skrajutes ar laikraščius. Kai kurie sutiktų dirbti bet ką. Keletas nurodė, jog norėtų uždirbti 300–500 litų per mėnesį.

Šiaulių teritorinės darbo biržos Pakruojo skyriaus vedėjos Stasės Laurušienės teigimu, kol kas vasarą įsidarbinti norintys moksleiviai į Darbo biržą nesikreipė. Jie įsidarbinimo galimybėmis paprastai ima domėtis birželio antroje pusėje.

Siūloma registruotis darbo biržoje

„Balandžio–gegužės mėnesiais apklausiame įmonių vadovus dėl galimybės įdarbinti nepilnamečius. Kol kas tik trys įmonės priimtų po keletą moksleivių. Tačiau pirmenybė būtų tų įmonių darbuotojų vaikams. Jei tokių neatsirastų ar liktų vietų, tada įdarbintų ir kitus norinčiuosius“, – teigė S. Laurušienė, pridurdama, jog galutiniai duomenys apie darbdavius, ketinančius įdarbinti nepilnamečius, tebėra renkami.

Darbo biržos vedėjos pastebėjimu, patys darbdaviai į darbo biržą kreipiasi tada, kai jiems labai reikia darbininkų. Dažniausiai taip būna vasarai įpusėjus, kai prasideda darbuotojų atostogų metas.

„Tada jie klausia, ar turime užsiregistravusių moksleivių. Darbdaviai jau yra įsitikinę, kad šešiolikmečiai – septyniolikmečiai neretai dirba geriau nei kai kurie suaugusieji. Ypač, kurie patys ieškosi darbo, – pasakojo S. Laurušienė. – Tačiau jaunesnių nei šešiolikos metų paauglių įdarbinti neskubama, nes dėl jauno amžiaus nėra motyvacijos dirbti“.

Darbo ieškantiems nepilnamečiams patariama registruotis darbo biržoje. Mat tuomet ir galimybė įsidarbinti esanti didesnė.

Nepilnamečiams – sezoniniai darbai

Darbo biržos Pakruojo skyriaus vadovės teigimu, pastaraisiais metais darbdavių, kurie sutinka įdarbinti moksleivius, yra mažiau. Per mėnesį moksleiviams dažniausiai mokamas minimalus atlyginimas.

Ne jaunesni, kaip keturiolikos, moksleiviai gali būti įdarbinami tik su tėvų sutikimu. Įdarbinant nepilnamečius įstatymuose yra kai kurių apribojimų: jie turi dirbti trumpesnes darbo valandas, neleidžiami ar ribojami kai kurie darbai. Be to, darbas turi atitikti jų jėgas ir sugebėjimus.

Todėl dažniausiai moksleiviams siūlomi sezoniniai darbai: tvarkyti aplinką, pakeles, prekiauti ledais. Ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės siūlo ravėti daržus, dirbti prie šieno, rinkti akmenis.

Žeimelio žemės ūkio bendrovės direktorius Kazimieras Ščeponas sako, kad kiekvieną vasarą bendrovėje yra įdarbinama iki 20 moksleivių. Vasaros pradžioje jiems siūloma rinkti akmenis.

AB „Pakruojo arka“ generalinis direktorius Algirdas Adomaitis irgi nesikrato dirbti norinčių moksleivių. Pernai dirbo penki. Ir šią vasarą ketina priimti kelis pagalbiniais darbininkais. Nebūtinai darbuotojų atžalas.

A. Adomaitis teigė dėl to nesigailėjęs: „Darbo paprastai ieško tie, kurie nori dirbti ir užsidirbti“.

Dirbs mokyklose

Keliasdešimčiai Pašvitinio ir Balsių pagrindinių bei Rozalimo vidurinės mokyklos moksleivių pasisekė: šią vasarą jie dirbs savo ugdymo įstaigose.

Balsių pagrindinės mokyklos direktorė Jadvyga Šliurpienė sako, kad dešimt moksleivių šią vasarą dirbs vietoje kiemsargio, nes šiam etatui išlaikyti per vasarą nėra pinigų. Todėl penki paaugliai liepą, penki – rugpjūtį tvarkys mokyklos aplinką, kaimo gyvenvietės viešąsias erdves.

J. Šliurpienės teigimu, jog vaikai šiems darbams atrinkti atsižvelgus į jų šeimų pajamas. Pirmenybė teikiama iš vargingiau gyvenančių šeimų, bei turintiems motyvaciją dirbti.

Prižiūrimi ūkvedžio, Pašvitinio pagrindinėje mokykloje liepą ir rugpjūtį darbuosis penkiolika 9–10 klasių moksleivių. Šiems, kaip ir kitose mokyklose viešųjų darbų gavusiems moksleiviams bus mokomas minimalaus dydžio atlyginimas. Tam 40 procentų lėšų skirs rajono savivaldybė, 60 – iš darbo biržos užimtumo fondo.

Pakruojo darbo rinkoje

Balandžio mėnesio pabaigoje Pakruojo rajone buvo registruota 1482 bedarbiai, 2189 – ieškantieji darbo, 427 laisvos darbo vietos. Duomenys tikslinami kas mėnesį.

„Darbo biržos“ inf.

Janinos ŠAPARNIENĖS nuotr.

SVAJONĖ: Daugelio moksleivių svajonė vasarą gauti bet kokio darbo ir užsidirbti šiek tiek pinigų.

Redakcijos archyvo nuotr.

PATARIMAS: Darbo biržos Pakruojo skyriaus vedėja S.Laurušienė pataria moksleiviams, norintiems vasarą padirbėti, registruotis Darbo biržoje.