Valstybės rūpestis: žemės nei parduoti, nei dovanoti

Valstybės rūpestis:  žemės nei parduoti, nei dovanoti

SKAI­TY­TO­JAI KREI­PIA­SI

Vals­ty­bės rū­pes­tis: že­mės nei par­duo­ti, nei do­va­no­ti

Kur­šė­nų gy­ven­to­jas po­nas Jur­gis atė­jo į „Šiau­lių kraš­to“ re­dak­ci­ją Kur­šė­nuo­se pa­pa­sa­ko­ti, kaip vals­ty­bė per­si­sten­gė be­si­rū­pin­da­ma že­mės rei­ka­lais. Įs­ta­ty­mai, įsi­ga­lio­ję prieš tre­jus me­tus, ap­ri­bo­jo ga­li­my­bę net ir ar­ti­miau­siems gi­mi­nėms par­duo­ti ar pa­do­va­no­ti že­mę, jei­gu že­mės jau tu­ri, bet ją dir­ba ki­ti.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Prob­le­ma – že­mė

Lie­tu­vai iš­ko­vo­jus Nep­rik­lau­so­my­bę Jo­nas at­ga­vo 15 hek­ta­rų so­vie­tų na­cio­na­li­zuo­tos tė­vų že­mės. Sa­vo že­mė­je jis iš kar­to ėmė­si ūki­nin­kau­ti – au­gi­no grū­di­nes kul­tū­ras, cuk­ri­nius run­ke­lius. Ta­po ne­prik­lau­so­mos Lie­tu­vos ūki­nin­kų, dir­bo daug ir sun­kiai, kol tik pa­jė­gė, kol ne­su­lau­kė gar­bin­go am­žiaus.

„Se­kė­si pui­kiai, ypač su cuk­ri­niais run­ke­liais, kol vei­kė Pa­ven­čių cuk­raus fab­ri­kas. Duo­nos ne­pra­šiau nie­kie­no – gy­ve­nau iš že­mės ir dar­bo“, – pa­sa­ko­jo po­nas Jur­gis.

Da­bar jau ke­le­rius me­tus aš­tun­tą de­šim­tį me­tų įpu­sė­jęs vy­ras tuos 15 hek­ta­rų nuo­mo­ja že­mės ūkio bend­ro­vei – ki­tos išei­ties nė­ra, jei­gu pa­ts esi gar­baus am­žiaus ir der­lin­gos že­mės ne­no­ri ap­leis­ti us­ni­mis.

„Bet nie­ka­da ne­ma­niau, kad ma­no tė­vų že­mė, ku­rią dir­bau pa­ts, da­bar dir­ba ki­ti, ga­lės kel­ti ko­kių nors pro­ble­mų lais­vo­je Lie­tu­vo­je“, – ste­bė­jo­si po­nas Jur­gis.

Jo tė­vų že­mė šei­mai ta­po stab­džiu įsi­tei­sin­ti, su­jung­ti ir at­gai­vin­ti iš žmo­nos tė­vų pa­vel­dė­tą že­mę.

Se­suo ir bro­liai – ne par­da­vė­jai

Jur­gio žmo­na su dviem sa­vo bro­liais taip pat su­si­grą­ži­no tė­vų tu­rė­tą že­mę ne­to­li Kur­šė­nų – 6,18 hek­ta­ro skly­pas pri­klau­so vi­siems trims po ly­giai.

Ka­dan­gi ne toks ir di­de­lis plo­tas pri­klau­so trims sa­vi­nin­kams, neat­si­ran­da no­rin­čių ją nuo­mo­ti ir dirb­ti, tad že­mė jau il­gą lai­ką ne­dir­ba­ma, ap­leis­ta.

Bro­lių šei­mos že­mės no­rė­tų at­si­sa­ky­ti ir ją per­leis­ti se­se­riai, po­no Jur­gio žmo­nai. Ne­dir­ba­mą že­mę šei­ma no­rė­tų ap­so­din­ti miš­ku ar­ba iš­nuo­mo­ti, kad tik ne­be­bū­tų ap­leis­ta ir ne­nau­din­ga.

Bro­lių šei­mos bu­vo pa­si­ren­gu­sios se­se­riai ar­ba par­duo­ti, ar­ba do­va­no­ti že­mę, bet paaiš­kė­jo, kad vals­ty­bė sa­ko „stop“.

Vy­ras pa­sa­ko­jo su žmo­na my­nę tei­si­nin­kų, Na­cio­na­li­nės že­mės tar­ny­bos slenks­čius, spau­dė ran­ką ra­jo­no me­ru An­ta­nui Be­za­rui, bė­do­jo į Sei­mą Kur­šė­nuo­se iš­rink­tai Ri­mai Baš­kie­nei, bet nie­kas ne­ga­li pa­dė­ti – įsta­ty­mo vir­še­ny­bė, ne­bent pa­keis­tų įsta­ty­mą ir pa­da­ry­tų iš­ly­gą bent šei­mos na­riams, ar­ti­miems gi­mi­nai­čiams.

Že­mės sa­vi­nin­kui paaiš­kin­ta, kad 2014 me­tais bu­vo priim­tas įsta­ty­mas, ku­ria­me nu­ma­ty­ta, kad tu­rin­tys dau­giau, nei 10 hek­ta­rų že­mės, ku­rios pa­tys ne­dir­ba – ne­be­tu­ri tei­sės įsi­gy­ti dau­giau že­mės.

„Keis­tai at­ro­do, kai vals­ty­bė to­kiu biu­rok­ra­tiz­mu už­sii­mi­nė­ja, kad bro­lis se­se­riai nei par­duo­ti, nei do­va­no­ti ne­ga­li. Sve­ti­mam – gal­būt, bet tos pa­čios šei­mos na­riui! Kam pa­sa­ko­ju – ne­ti­ki“, – ste­bė­jo­si kur­šė­niš­kis.

Sen­jo­ras pa­sa­ko­jo, kad šei­ma svars­tė ga­li­my­bes, kaip su­jung­ti tri­jų sa­vi­nin­kų že­mę į vie­ną skly­pą, gal­būt to im­sis kaž­ku­ri iš vai­kų šei­mų – tai bū­tų tei­sė­ta išei­tis.

„Keis­ta, vi­sai ne­se­niai že­mė Lie­tu­vo­je bu­vo ta­pu­si kil­no­ja­muoju tur­tu, kil­no­jo nuo­sa­vy­bę iš vi­sų pa­svie­čių, o da­bar taip su­var­žy­ta, kad bro­liai ir se­se­rys ne­be­ga­li vie­ni iš ki­tų nu­si­pirk­ti“, – ste­bė­jo­si po­nas Jur­gis.

To­kia po­li­ti­ka

Na­cio­na­li­nės že­mės tar­ny­bos Šiau­lių sky­riaus ve­dė­ja Lai­ma Mo­tie­jū­nie­nė „Krašto žinioms“ paaiš­ki­no, kad „to­kia vals­ty­bės po­li­ti­ka – kad že­mę iš­lai­ky­tų tie, ku­rie ga­li ją dirb­ti“.

„O Na­cio­na­li­nė že­mės tar­ny­ba, va­do­vau­da­ma­si įsta­ty­mu, neiš­duo­da lei­di­mo pirk­ti že­mės ūkio pa­skir­ties že­mės, jei­gu žmo­gus tam ne­tu­ri tei­sės“, – paaiš­ki­no val­di­nin­kė.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Že­mės ūkio pa­skir­ties že­mės dėl ap­ri­bo­ji­mų kai ku­riais at­ve­jais par­duo­ti ar do­va­no­ti vie­nas ki­tam ne­be­ga­li net ar­ti­mi gi­mi­nai­čiai.