Valstybės dieną apdovanoti Garbės pilietis ir jaunimas

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
„Kuo labiau senstu, tuo labiau noriu atvažiuoti į Kelmę“, – sakė Kelmės rajono Garbės piliečio apdovanojimą pelnęs aktorius, diplomatas ir fotografas Juozas Budraitis.
Prie Kelmės krašto muziejaus surengtame Valstybės dienos minėjime Kelmės rajono Garbės piliečio regalijos įteiktos aktoriui, diplomatui ir fotografui Juozui Budraičiui. Apdovanoti moksleiviai konkursų „Metų talentas“ ir „Metų abiturientas“ nominantai bei nugalėtojai.

Garbės pilietis iš Liepynų kaimo

Šiemet rajono tarybos sprendimu Kelmės rajono garbės piliečiu tapo kino, televizijos ir teatro aktorius, diplomatas ir fotografas Juozas Budraitis. Jam Garbės piliečio regalijas įteikė mero pavaduotojas Kęstutis Bilius.

Juozas Budraitis gimė kelmės rajono Liepynų kaime. Čia augo iki ketverių metų. Vėliau Budraičių šeima išvyko gyventi į Klaipėdą. Po to persikėlė į Gargždus. Kadangi tėvo brolis gyveno Amerikoje, šeimai grėsė tremtis. Teko slapstytis įvairiose vietovėse. Galiausiai šeima apsigyveno Švėkšnoje. Iš čia J. Budraitis išvyko į Vilnių studijuoti teisės.

Daug garbingų apdovanojimų pelnęs J. Budraitis sakė, jog pats brangiausias šis, gautas iš kelmiškių. Nes bėgant metams vis labiau traukia į gimtuosius kraštus. Nors vėliau gyveno ne Kelmės rajone, daug vaikystės dienų praleista čia. Mat, dažnai vasarodavo pas dėdę, Miežaičių kaime. Čia drauge su pusbroliais ganydavo karves. Išgindavo anksti rytą. Per pietus vaikams į ganyklą atnešdavo duonos, lašinių, sūrio ir medaus, kad pasistiprintų. Bandą parvarydavo jau saulei leidžiantis. „Tuomet jau čiulbėdavo naktiniai paukščiai. Dainuodavome ir mes bandą pargindami. Lietuviškas, patriotines dainas apie laisvę. Stebiuosi kaip mūsų neareštavo, – prisiminimais dalijosi rajono garbės pilietis. – Suvarom gyvulius į tvartą. Tada į trobą zacirkos srėbt. O paskui marš į daržinę gultis ant šieno.“

Kelmės rajonas, pasak aktoriaus, – tai jo lopšys, lizdas: „Čia tarsi mano namai. Iš jų išsibarstėm išsiskirstėm. Kartais graudu praeities. Bet tai mano ir su manimi.“

Iš gyvenimo Liepynų kaime aktorius prisiminė tik porą epizodų. Vienas, kai įlipo į purvą, pametė klumpę ir gavo rykščių. Kitas, kai prasidėjus karui, tėvai kasė rūsį, kad turėtų kur slapstytis.

Dabar Liepynų kaime jau niekas negyvena. Jame auga pupos. Kelmės krašto muziejaus salėje parodytas pusės valandos trukmės filmas apie Juozą Budraitį. Filmavimas vyko būtent Liepynuose. Filmas, kurį sukūrė Algimantas Mikutėnas, pavadintas „Pupų laukas“.

Po filmo peržiūros naujasis rajono Garbės pilietis dalijosi prisiminimais apie savo sukurtus vaidmenis, santykį su Kelmės kraštu. Susitikimą vedė Kelmės mažojo teatro vadovas Algimantas Armonas.

„Daug apvažinėjau pasaulio. Bet, kai prieš akis Kelmė, ima jauduliukas. Kuo labiau senstu, tuo labiau noriu į Kelmę atvažiuoti. Kelmiškiams linkiu sveikatos, gražios šeimos, skirti daugiau dėmesio vienas kitam, džiaugsmo vienas kitą dar matant. Nes rytoj jau nebus vakar. Laiko nėra. Yra tik mūsų buvimas. Jis labai brangus. Niekas už mus nepajus mūsų jausmų. Linkiu ramybės, meilės, pasitikėjimo.“

Pasididžiavimo vertas jaunimas

Savivaldybės Švietimo kultūros ir sporto skyriaus vedėja Justina Zaleckienė pristatė konkursų „Metų talentas“ ir „Metų abiturientas“ nominantus.

„Metų talento“ konkursui pasiūlyti penki nominantai. Į sceną pakviesta Paulina Keitlin Razminaitė, Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos auklėtinė, tarptautiniame konkurse „Jurmalos krikštolo taurė“ apdovanota Grand Prix, pelniusi pirmąsias vietas net keliuose respublikiniuose jaunųjų pianistų konkursuose.

Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Vaiguvos Vlado Šimkaus skyriaus mokinė Liepa Gedvilė laimėjo pirmąsias vietas tarptautiniame vokalinės sakralinės muzikos konkurse „Skriski, giesmele“, respublikiniame antrojo muzikos instrumento ir pasirenkamojo vokalo konkurse „Garsų spalvos“.

Kelmės „Aukuro“ pagrindinės mokyklos ir Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos auklėtinis Matas Kušeliauskis Panevėžyje Lietuvos vaikų zoninėse stalo teniso varžybose laimėjo I vietą ir iškovojo teisę dalyvauti finalinėse Lietuvos mokinių stalo teniso pirmenybėse. Matas ne tik sportuoja, bet ir groja. Respublikiniame virtualaus jaunųjų pianistų programinės muzikos konkurse „Pasaulis muzikos vaizdais“ laimėjo I vietą. Pirmąsias vietas pelnė ir respublikiniuose jaunųjų atlikėjų konkursuose „In corpore“ bei „Muzika@2023“.

VšĮ Kelmės sporto centro auklėtinis Paulius Leščiauskas Lietuvos Respublikos laisvųjų imtynių čempionatuose (suaugusiųjų amžiaus grupėje) bei U20 čempionatuose iškovojo pirmąsias vietas. Atvirame Lenkijos laisvųjų imtynių (suaugusiųjų amžiaus grupėje) čempionate laimėjo trečiąją vietą. Tarptautiniame laisvųjų imtynių U20 turnyre laimėjo I vietą. Yra įtrauktas į 2028 metų Los Andželo olimpinių žaidynių pamainos rinktinę.

Kelmės rajono Šaukėnų Vlado Pūtvio-Pūtvinskio gimnazijos mokinė Elvina Milkintaitė, Lietuvos vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė 2022“ dalyvė, tarptautinio mokinių vokalinės sakralinės muzikos festivalio-konkurso „Skriski, giesmele I laipsnio diplomo laimėtoja, Žemaitijos krašto vaikų ir moksleivių dainų festivalio-konkurso „Skambioji daina 2023“ I vietos laimėtoja. Elvina pati kuria dainas.

„Metų talentu“ tapo Paulius Leščiauskas.

Geriausiais „Metų abiturientais“ nominuoti Tytuvėnų gimnazijos abiturientas Nedas Kasparas, garsėjantis sporto ir meno pasiekimais, geografijos olimpiados laimėtojas.

Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos abiturientė Gabija Norvaišaitė, pelniusi pirmąsias vietas Lietuvos mokinių istorijos ir biologijos olimpiadų rajoniniuose etapuose. Individualiai dalyvavo kasmetiniame Lietuvos žmogaus genetikos draugijos mokinių darbų konkurse, nacionaliniame etape gavo Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros įsteigtą premiją už nacionalinio etapo laimėjimą. Darbo tema „Indukuotų pliuripotentinių kamieninių ląstelių panaudojimas gydant aklumą“.

Mergina aktyviai domisi mokslu, savanoriauja Maisto banke, vertėjauja renginiuose. Gabijos metiniai įvertinimai 10 balų. Šiemet už puikų mokymąsi ir aktyvią visuomeninę, žurnalistinę veiklą pelnė gimnazijoje teikiamą Antano Mikalajūno premiją. Gabija ketina studijuoti mediciną.

Šaukėnų Vlado Pūtvio-Pūtvinskio gimnazijos abiturientė Gerda Jurkutė. Lietuvos mokinių chemijos ir biologijos olimpiadose, rajoniniame etape laimėjo antrąsias vietas, Istorijos olimpiadoje III vietą. Abiturientė parengė brandos darbą tema „Oro užterštumo tyrimas Šiaulių mieste, Šaukėnų miestelyje ir Šaltenių kaime pasyviosios lichenoindikacijos metodu“. Brandos darbas įvertintas puikiai.

„Metų abituriente“ tapo Gabija Norvaišaitė.

Po apdovanojimų Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė pristatė dvi istorines parodas: „ XIX amžiaus Lietuvos dailininko kraštiečio Jono Zenkevičiaus tapyba“ ir 1863 metų sukilėliai dailės darbuose“. Kelmiškiai klausėsi aktoriaus Ramūno Abukevičiaus skaitomų Maironio eilių. Sugiedota tautiška giesmė.