
Naujausios
Vaiko teisių skyriuje įdarbins budinčius specialistus
Socialinės rizikos šeimos aktyvų savo gyvenimą dažniausiai pradeda po darbo, kai yra garantuoti, jog jų aplankyti neatvažiuos nei socialinis darbuotojas, nei vaiko teisių gynėjas. Pasibaigęs darbo laikas. Naktimis ir vakarais, kai nedirba tarnybos, įvyksta daugiausia vaiko teisių pažeidimų. Vaikus iš šeimų turi paimti policininkai. Tačiau daugelis jų nė nežino, kaip, pavyzdžiui, elgtis su kūdikiu.
Kelmės rajone, Vaiko teisių skyriuje, ketinama įdarbinti keturis budinčius specialistus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Į smurtą prieš vaikus sureaguota operatyviai
Praėjusią savaitę, po šalį sukrėtusios Kėdainių tragedijos, kai motinos sugyventinis mirtinai sumušė jos keturmetį sūnų, per Lietuvą nusirito pranešimai apie smurtą prieš vaikus ir kitose Lietuvos vietose.
Kelmės rajone užfiksuotu du smurto prieš vaikus atvejai, kai Užvenčio seniūnijoje du broliukus mušė jų motinos sugyventinis ir kai Liolių seniūnijoje prieš šešerių metų savo sūnų ranką galimai pakėlė motina.
Šaukėnuose sumušta nėščia moteris. Tai irgi galima traktuoti kaip smurtą ne tik prieš moterį, bet ir prieš jos nešiojamą kūdikį.
Kelmės rajono meras Vaclovas Andrulis pasidžiaugė, jog darniai dirbo socialiniai darbuotojai, vaiko teisių specialistai ir policija. Vaikai operatyviai buvo paimti iš nesaugios aplinkos, nuvežti ekspertams. Kaltiems asmenims pritaikytos kardomosios priemonės.
Vaiko teisių skyriaus vedėja Danguolė Teišerskienė įsitikinusi, jog policija, socialiniai darbuotojai ir vaiko teisių specialistai kasdien turi glaudžiai bendradarbiauti.
Apie smurtą šeimose dažniausiai praneša socialinės darbuotojos. Tačiau joms nerekomenduojama dalyvauti, kai iš šeimos paimamas vaikas. D. Teišerskienės manymu, socialinės darbuotojos galėtų dalyvauti, nes jos labiau pažįsta šeimas. Būtų gerai, kad dalyvautų ir policijos atstovai.
„Važiavom į Tytuvėnus. Žinojome, kad socialiniame būste girtaujama, yra pašalinių žmonių. Iš nesaugios aplinkos reikėjo paimti vaikus, – pasakojo Vaiko teisių skyriaus vedėja. – Nežinojome, ką ten rasime. Gal mūsų neįsileis? Gal teks laužti duris? Iš tiesų dar rytas, o vyras pripūtė beveik dvi promiles.
Kai paimame vaikus, pačios turime juos nuvežti į saugią aplinką. Vairuotojo neturime. Vairuojame pačios moterys. Atsakomybė – didžiulė. Tenka ir vairuoti, ir prižiūrėti vaikus, kad jie būtų saugūs. Mašinos – senos, visiškai baigiasi. Socialinės rizikos šeimų daugėja. Darbuotojų rizika taip pat didėja.“
Mobili komanda
Kelmės rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriuje siūloma sukurti keturis budinčių specialistų etatus. Jie budėtų slenkančiu grafiku ir bet kuriuo paros metu galėtų išvykti į iškvietimą. Budinčių specialistų etatų išlaikymui reikėtų 61 tūkstančio eurų per metus.
Manoma, jog tiek etatų turėtų užtekti aptarnauti 11 seniūnijų. Pasak Vaiko teisių skyriaus vedėjos Danguolės Teišerskienės, specialistai turėtų važiuoti drauge su policijos ekipažu ir sudaryti vieną mobilią komandą. Ji vyktų nebūtinai tik tada, kai yra įvykis, o nuolatos tikrintų socialinės rizikos šeimas, nepriklausomai nuo paros laiko.
Tai būtų ir puiki profilaktikos priemonė. Pavyzdžiui, kai rengiami policijos, socialinių darbuotojų ir vaiko teisių specialistų reidai, rizikos šeimos dar ilgai atsimena. Tai gali padėti nelaimėms užbėgti už akių.
Socialiniai darbuotojai savanoriauja
Socialinių paslaugų centro direktorė Marytė Lencienė pastebi, jog seniūnijų socialinės darbuotojos daug laiko skiria savotiškai savanorystei, nes dažnai dirba po darbo valandų. Jei tik iškyla problema, jos sėda į automobilį ir skuba į rizikos šeimą.
Direktorė abejojo, ar gerai, kad po darbo važiuojama seniūnijų automobiliais. Kas atsakytų, jeigu įvyktų nelaimė?
O važiuoti būtina. Nes būtent po darbo asocialiose šeimose prasideda pagyvėjimas. Tėvai geria, po to mušasi. O kenčia vaikai.
Kita problema, kad seniūnijose dirba tik po vieną socialinę darbuotoją su socialinės rizikos šeimomis. Kai ji atostogauja, pavaduoja kaimyninės seniūnijos socialinė darbuotoja. Jai tuo metu tenka susitvarkyti ne tik su savo, bet ir su kaimyninės seniūnijos problemomis.
Todėl didžiausioje Kražių seniūnijoje planuojama priimti dar vieną socialinę darbuotoją rizikos šeimoms. Jai bus nupirktas naujas automobilis.
Autorės nuotr.
Vaiko teisių skyriaus vedėja Danguolė Teišerskienė apgailestavo, jog specialistai dirba sunkiomis sąlygomis, o darbo nuolat daugėja, nes nemažėja socialinės rizikos šeimų.
Socialinių paslaugų centro direktorė Marytė Lencienė kėlė problemą, jog socialinės darbuotojos lyg savanorės privalo dirbti po darbo valandų.