Vaiko teisių skyriuje įdarbins budinčius specialistus

Vaiko teisių skyriuje įdarbins budinčius specialistus

Vai­ko tei­sių sky­riu­je įdar­bins bu­din­čius spe­cia­lis­tus

So­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mos ak­ty­vų sa­vo gy­ve­ni­mą daž­niau­siai pra­de­da po dar­bo, kai yra ga­ran­tuo­ti, jog jų ap­lan­ky­ti neat­va­žiuos nei so­cia­li­nis dar­buo­to­jas, nei vai­ko tei­sių gy­nė­jas. Pa­si­bai­gęs dar­bo lai­kas. Nak­ti­mis ir va­ka­rais, kai ne­dir­ba tar­ny­bos, įvyks­ta dau­giau­sia vai­ko tei­sių pa­žei­di­mų. Vai­kus iš šei­mų tu­ri paim­ti po­li­ci­nin­kai. Ta­čiau dau­ge­lis jų nė ne­ži­no, kaip, pa­vyz­džiui, elg­tis su kū­di­kiu.

Kel­mės ra­jo­ne, Vai­ko tei­sių sky­riu­je, ke­ti­na­ma įdar­bin­ti ke­tu­ris bu­din­čius spe­cia­lis­tus.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Į smur­tą prieš vai­kus su­rea­guo­ta ope­ra­ty­viai

Praė­ju­sią sa­vai­tę, po ša­lį su­krė­tu­sios Kė­dai­nių tra­ge­di­jos, kai mo­ti­nos su­gy­ven­ti­nis mir­ti­nai su­mu­šė jos ke­tur­me­tį sū­nų, per Lie­tu­vą nu­si­ri­to pra­ne­ši­mai apie smur­tą prieš vai­kus ir ki­to­se Lie­tu­vos vie­to­se.

Kel­mės ra­jo­ne už­fik­suo­tu du smur­to prieš vai­kus at­ve­jai, kai Už­ven­čio se­niū­ni­jo­je du bro­liu­kus mu­šė jų mo­ti­nos su­gy­ven­ti­nis ir kai Lio­lių se­niū­ni­jo­je prieš še­še­rių me­tų sa­vo sū­nų ran­ką ga­li­mai pa­kė­lė mo­ti­na.

Šau­kė­nuo­se su­muš­ta nėš­čia mo­te­ris. Tai ir­gi ga­li­ma trak­tuo­ti kaip smur­tą ne tik prieš mo­te­rį, bet ir prieš jos ne­šio­ja­mą kū­di­kį.

Kel­mės ra­jo­no me­ras Vac­lo­vas And­ru­lis pa­si­džiau­gė, jog dar­niai dir­bo so­cia­li­niai dar­buo­to­jai, vai­ko tei­sių spe­cia­lis­tai ir po­li­ci­ja. Vai­kai ope­ra­ty­viai bu­vo paim­ti iš ne­sau­gios ap­lin­kos, nu­vež­ti eks­per­tams. Kal­tiems as­me­nims pri­tai­ky­tos kar­do­mo­sios prie­mo­nės.

Vai­ko tei­sių sky­riaus ve­dė­ja Dan­guo­lė Tei­šers­kie­nė įsi­ti­ki­nu­si, jog po­li­ci­ja, so­cia­li­niai dar­buo­to­jai ir vai­ko tei­sių spe­cia­lis­tai kas­dien tu­ri glau­džiai bend­ra­dar­biau­ti.

Apie smur­tą šei­mo­se daž­niau­siai pra­ne­ša so­cia­li­nės dar­buo­to­jos. Ta­čiau joms ne­re­ko­men­duo­ja­ma da­ly­vau­ti, kai iš šei­mos pai­ma­mas vai­kas. D. Tei­šers­kie­nės ma­ny­mu, so­cia­li­nės dar­buo­to­jos ga­lė­tų da­ly­vau­ti, nes jos la­biau pa­žįs­ta šei­mas. Bū­tų ge­rai, kad da­ly­vau­tų ir po­li­ci­jos at­sto­vai.

„Va­žia­vom į Ty­tu­vė­nus. Ži­no­jo­me, kad so­cia­li­nia­me būs­te gir­tau­ja­ma, yra pa­ša­li­nių žmo­nių. Iš ne­sau­gios ap­lin­kos rei­kė­jo paim­ti vai­kus, – pa­sa­ko­jo Vai­ko tei­sių sky­riaus ve­dė­ja. – Ne­ži­no­jo­me, ką ten ra­si­me. Gal mū­sų neį­si­leis? Gal teks lauž­ti du­ris? Iš tie­sų dar ry­tas, o vy­ras pri­pū­tė be­veik dvi pro­mi­les.

Kai pai­ma­me vai­kus, pa­čios tu­ri­me juos nu­vež­ti į sau­gią ap­lin­ką. Vai­ruo­to­jo ne­tu­ri­me. Vai­ruo­ja­me pa­čios mo­te­rys. At­sa­ko­my­bė – di­džiu­lė. Ten­ka ir vai­ruo­ti, ir pri­žiū­rė­ti vai­kus, kad jie bū­tų sau­gūs. Ma­ši­nos – se­nos, vi­siš­kai bai­gia­si. So­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų dau­gė­ja. Dar­buo­to­jų ri­zi­ka taip pat di­dė­ja.“

Mo­bi­li ko­man­da

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riu­je siū­lo­ma su­kur­ti ke­tu­ris bu­din­čių spe­cia­lis­tų eta­tus. Jie bu­dė­tų slen­kan­čiu gra­fi­ku ir bet ku­riuo pa­ros me­tu ga­lė­tų iš­vyk­ti į iš­kvie­ti­mą. Bu­din­čių spe­cia­lis­tų eta­tų iš­lai­ky­mui rei­kė­tų 61 tūks­tan­čio eu­rų per me­tus.

Ma­no­ma, jog tiek eta­tų tu­rė­tų už­tek­ti ap­tar­nau­ti 11 se­niū­ni­jų. Pa­sak Vai­ko tei­sių sky­riaus ve­dė­jos Dan­guo­lės Tei­šers­kie­nės, spe­cia­lis­tai tu­rė­tų va­žiuo­ti drau­ge su po­li­ci­jos eki­pa­žu ir su­da­ry­ti vie­ną mo­bi­lią ko­man­dą. Ji vyk­tų ne­bū­ti­nai tik ta­da, kai yra įvy­kis, o nuo­la­tos tik­rin­tų so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mas, ne­prik­lau­so­mai nuo pa­ros lai­ko.

Tai bū­tų ir pui­ki pro­fi­lak­ti­kos prie­mo­nė. Pa­vyz­džiui, kai ren­gia­mi po­li­ci­jos, so­cia­li­nių dar­buo­to­jų ir vai­ko tei­sių spe­cia­lis­tų rei­dai, ri­zi­kos šei­mos dar il­gai at­si­me­na. Tai ga­li pa­dė­ti ne­lai­mėms už­bėg­ti už akių.

So­cia­li­niai dar­buo­to­jai sa­va­no­riau­ja

So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro di­rek­to­rė Ma­ry­tė Len­cie­nė pa­ste­bi, jog se­niū­ni­jų so­cia­li­nės dar­buo­to­jos daug lai­ko ski­ria sa­vo­tiš­kai sa­va­no­rys­tei, nes daž­nai dir­ba po dar­bo va­lan­dų. Jei tik iš­ky­la pro­ble­ma, jos sė­da į au­to­mo­bi­lį ir sku­ba į ri­zi­kos šei­mą.

Di­rek­to­rė abe­jo­jo, ar ge­rai, kad po dar­bo va­žiuo­ja­ma se­niū­ni­jų au­to­mo­bi­liais. Kas at­sa­ky­tų, jei­gu įvyk­tų ne­lai­mė?

O va­žiuo­ti bū­ti­na. Nes bū­tent po dar­bo aso­cia­lio­se šei­mo­se pra­si­de­da pa­gy­vė­ji­mas. Tė­vai ge­ria, po to mu­ša­si. O ken­čia vai­kai.

Ki­ta pro­ble­ma, kad se­niū­ni­jo­se dir­ba tik po vie­ną so­cia­li­nę dar­buo­to­ją su so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mo­mis. Kai ji ato­sto­gau­ja, pa­va­duo­ja kai­my­ni­nės se­niū­ni­jos so­cia­li­nė dar­buo­to­ja. Jai tuo me­tu ten­ka su­si­tvar­ky­ti ne tik su sa­vo, bet ir su kai­my­ni­nės se­niū­ni­jos pro­ble­mo­mis.

To­dėl di­džiau­sio­je Kra­žių se­niū­ni­jo­je pla­nuo­ja­ma priim­ti dar vie­ną so­cia­li­nę dar­buo­to­ją ri­zi­kos šei­moms. Jai bus nu­pirk­tas nau­jas au­to­mo­bi­lis.

Au­to­rės nuo­tr.

Vai­ko tei­sių sky­riaus ve­dė­ja Dan­guo­lė Tei­šers­kie­nė ap­gai­les­ta­vo, jog spe­cia­lis­tai dir­ba sun­kio­mis są­ly­go­mis, o dar­bo nuo­lat dau­gė­ja, nes nema­žė­ja so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų.

So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro di­rek­to­rė Ma­ry­tė Len­cie­nė kė­lė pro­ble­mą, jog so­cia­li­nės dar­buo­to­jos lyg sa­va­no­rės pri­va­lo dirb­ti po dar­bo va­lan­dų.