
Naujausios
Vaikinai mokslą derina su darbu užsienyje
Maironiuose gyvenantis Deividas Vasiliauskas ir laugališkis Donatas Vileikis mokosi Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyriuje. Vaikinai mokslą derina su laikinais darbais užsienyje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Patraukė Švedija
22 metų laugališkis Donatas Vileikis, baigęs Maironių pagrindinę mokyklą, išvažiavo uždarbiauti į Švediją. Darbo susirado per vieną pažįstamą laugališkį, kuris Švedijoje dirba jau dešimt metų.
Ten dabar Donatas ir jo draugas šviesina miškus, tveria tvoras. Du mėnesius dirba, vieną atostogauja.
Į Švediją plaukia keltu. Kelionę apmoka bendrovė, kurioje yra įdarbintas. Kelionė, pasak Donato, nėra lengva. Keltu plaukia 14 valandų. Kartais firma negauna ar iš taupumo nuperka bilietus be kajutės. Tuomet tenka miegoti sėdimuose vietose. Iš Karlshalmo, kur atplaukia keltu, iki darbo vietos dar tenka nukakti apie pusantro šimto kilometrų.
Vaikinas su dar pora darbuotojų gyvena miško šeimininkės namuose. Pavasarį atvažiuos miško sodintojai – tuomet gyvens septyniese. Ūkininkė turi ir braškynų. Vasarą atvažiuos moterų skinti braškes. Jos taip pat apsistos šeimininkės namuose.
Už būstą ir darbo drabužius Donatui nereikia mokėti. Pačiam reikia pasirūpinti tik maistu. Didžiąją dalį maisto vaikinas nusiperka ir vežasi iš Lietuvos. Tačiau dviem mėnesiams to, ką atsiveža, neužtenka. Tuomet perka pigesnius „optima linijos“ produktus Švedijoje. Šios prekės nedaug brangesnės negu Lietuvoje. Tačiau, pasak Deivido, pigus maistas Švedijoje – neskanus. Laimė, kad jį valgyti tenka tik apie porą savaičių.
Vaikinas su kitais lietuviais darbininkais į mišką įsideda sumuštinių, į termosą įsipila arbatos. O vakare pasigamina šilto maisto, nes tam yra visos sąlygos.
Su šeimininkais vaikinas susišneka angliškai.Tačiau, kai reikia tvarkyti su darbu susijusius formalumus, pasikviečiama čia gyvenanti lietuvė vertėja.
Donatas pasakoja, jog per dieną pavyksta uždirbti apie 80 eurų. Žinoma, plušėti reikia intensyviai. Pavyzdžiui, švedai sau leidžia kavos pertraukėles. Lietuviai tuo metu dirba.
Nusprendė mokytis
Donatas pasakoja, jog toks gyvenimo būdas, kai porą mėnesių dirba Švedijoje, o mėnesį gyvena Lietuvoje, pas ūkininkaujančius savo tėvus, jam tinka. Visam laikui emigruoti nenorėtų.
Uždirbtus pinigus panaudoja savo hobiui. Vaikinas mėgsta techniką. Nusipirko keturratį, motociklą, įstojo į motociklininkų klubą. Vyko kelionėn į Tailandą.
Keletą metų padirbėjęs ir pasimėgavęs tuo, ką uždirbo, praėjusį rudenį Donatas nusprendė mokytis. Norėtų baigti vidurinę mokyklą ir įsigyti specialybę. Todėl įstojo į Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyrių. Ten mokosi technikos priežiūros specialisto profesijos.
Kadangi ir toliau važinėja į Švediją dirbti vaikinas paprašė laisvo lankomumo grafiko. Mokosi savarankiškai, o kai grįžta iš darbo, lanko pamokas.
Šeimai išgyventi padeda užsienis
Maironių kaime gyvenatis Donato draugas devyniolikmetis Deividas Vasiliauskas taip pat mokosi profesinio rengimo centre. Jis taip pat buvo išvykęs uždarbiauti į Švedijos miškus. Norėjo užsidirbti automobiliui. Dabar vaikinas atsidėjo tik mokslui. Per mokslo metus uždarbiauti nevažiuoja.
Deividas negražina darbo sąlygų Švedijoje. Jam kaip naujokui ir mokėjo mažiau negu Donatui. Jis dirbo pas kitus miško savininkus.
„Ne pyragai, – pasakoja Deividas. – Per dieną mojuoji trimeriu. Pjauni beržus, genėji medžių šakas. Pietų pertrauka – tik pusvalandis. O dirbti reikia devynias valandas. Valandinis įkainis 108 kronos. Per dieną pavykdavo uždirbti apie 60 eurų. Palyginti su lietuviškais atlyginimais, tai nemažai.“
Deividas neatmeta, jog baigęs profesinę mokyklą, emigruos. Tik norėtų dirbti kitokį darbą, pavyzdžiui, remontuoti automobilius. Tačiau pirmiausia pabandys stoti į policijos mokyklą. Jeigu nepasiseks, tuomet patrauks į užsienį.
„Minimalus atlyginimas Lietuvoje turėtų būti bent 600 – 700 eurų, kad žmonės normaliai galėtų išgyventi,“ – svarsto devyniolikmetis.
Kadangi tokių minimalių atlyginimų Lietuvoje niekas nemoka, visa Deivido šeima prisiduria uždarbiaudama užsienyje.
Tėtė važiuoja į statybas Norvegijoje. Mama Vokietijoje slaugo senelius. Užsienyje dar nedirbo tik Deivido sesutė, kuri mokosi Maironių pagrindinėje mokykloje.
Autorės nuotr.
DRAUGAI: Du draugus Deividą Vasiliauską (kairėje) ir Donatą Vileikį jungia ne tik mokslai profesinio rengimo centre, bet ir panaši patirtis dirbant užsienyje.