Užventyje sukurtas kryžius popiežiaus vizitui

Užventyje sukurtas kryžius popiežiaus vizitui

Už­ven­ty­je su­kur­tas kry­žius po­pie­žiaus vi­zi­tui

Kel­mės ra­jo­ne, Už­ven­čio mies­te­ly­je, bai­gė­si sek­ma­die­nį pra­si­dė­jęs de­vin­ta­sis Tarp­tau­ti­nis kal­vys­tės ir ak­va­re­lės ple­ne­ras „Už­ven­tis ART“. Ja­me da­ly­va­vę me­džio dro­žė­jas ir 14 kal­vių su­kū­rė sep­ty­nių met­rų aukš­čio kry­žių Lie­tu­vos šimt­me­čiui, po­pie­žiaus Pran­ciš­kaus vi­zi­tui ir ple­ne­rų pra­di­nin­kui Vy­tau­tui Ja­ru­čiui at­min­ti.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Gai­vi­na is­to­ri­ją

Šie­met į ple­ne­rą su­si­rin­ko 13 ak­va­re­le pie­šian­čių dai­li­nin­kų ir 14 kal­vių iš įvai­rių Lie­tu­vos kam­pe­lių ir Lat­vi­jos bei kur­tu­vė­niš­kis me­džio dro­žė­jas Au­ri­mas Šim­kus.

Ap­sis­to­ję Mil­dos ir Al­vy­do Kny­ze­lių at­kur­ta­me Už­ven­čio dva­ro ma­lū­ne me­ni­nin­kai ku­ria su Už­ven­čiu su­si­ju­sius darbus.

Kal­viai prie pa­ra­pi­jos na­mų pa­sta­tė sep­ty­nių met­rų aukš­čio ąžuo­li­nį kry­žių, ku­ris pri­mins po­pie­žiaus Pran­ciš­kaus vi­zi­to į Lie­tu­vą me­tus, Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės at­ga­vi­mo šimt­me­tį ir mi­ru­sį Už­ven­čio ple­ne­rų su­ma­ny­to­ją kal­vį Vy­tau­tą Ja­ru­tį.

Ąžuo­li­nį kry­žių kal­viai pa­puo­šė iš me­ta­lo kur­to­mis de­ta­lė­mis. Kry­žių pa­šven­ti­no Kel­mės de­ka­nas Min­dau­gas Gri­ga­lius.

Ak­va­re­lės meist­rai Už­ven­čio kraš­to mu­zie­ju­je su­ren­gė sa­vo dar­bų pa­ro­dą. Ne vie­nas pie­ši­nys su­sie­tas su ple­ne­ro pra­di­nin­ko Vy­tau­to Ja­ru­čio išė­ji­mu.

Dai­li­nin­kai kiek­vie­nais me­tais pa­lie­ka po ke­le­tą dar­bų Už­ven­čiui. Ki­tus jų kū­ri­nius mu­zie­ji­nin­kė M. Kny­ze­lie­nė įam­ži­na nuo­trau­ko­se, ku­rios pa­nau­do­ja­mos lei­dy­bai ar įvai­rioms pro­goms, o vė­liau tam­pa Už­ven­čio kraš­to is­to­ri­ja. Mu­zie­jaus ar­chy­vuo­se su­kaup­ta per šim­tas nuo­trau­kų.

Ple­ne­rais sie­kia­ma gai­vin­ti is­to­ri­nę mies­te­lio at­min­tį, puo­se­lė­ti jo kul­tū­ri­nę erd­vę. Už­ven­čio ple­ne­rai – uni­ka­lūs, vie­ni­ja dai­li­nin­kus ir tau­to­dai­li­nin­kus.

Mo­nu­men­tai Že­mai­ti­jos mies­te­liui

„Jei­gu ne kas­met vyks­tan­tys ple­ne­rai, var­gu, ar kas nors ži­no­tų Už­ven­tį ir im­tų­si jį pieš­ti, – svars­to ple­ne­rų or­ga­ni­za­to­rė mu­zie­ji­nin­kė Mil­da Kny­ze­lie­nė. – Kiek­vie­nais me­tais Už­ven­tį pa­puo­šia koks nors mo­nu­men­ta­lus ple­ne­re da­ly­vau­jan­čių kal­vių kū­ri­nys.“

Ple­ne­ruo­se su­kur­ta kop­ly­tė­lė su šven­tų­jų Ma­ri­jos, Ju­li­jos, Po­vi­lo ir Jo­no Ne­po­mu­ko skulp­tū­rė­lė­mis, skir­ta są­sa­jų su Už­ven­čiu tu­rė­ju­siems Lie­tu­vos švie­suo­liams: Ma­ri­jai Peč­kaus­kai­tei-Šat­ri­jos Ra­ga­nai, Ju­li­jai Žy­man­tie­nei-Že­mai­tei, Po­vi­lui Vi­šins­kiui ir Jo­nui Smil­ge­vi­čiui.

Su­kur­tas ir pa­mink­las Lie­tu­vos Nep­rik­lau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rui Jo­nui Smil­ge­vi­čiui. Pas­ta­ty­ta sto­gas­tul­pių ir kop­lyts­tul­pių, „Sau­lės laik­ro­dis“, me­džio ir me­ta­lo kom­po­zi­ci­ja „An­ge­las“, „Rū­pin­to­jė­lis“.

2013 me­tais, mi­nint Že­mai­ti­jos krikš­to 600-ąjį ju­bi­lie­jų, re­mian­tis fo­tog­ra­fi­ja iš Na­cio­na­li­nio tai­ko­mo­sios dai­lės mu­zie­jaus ir iko­nog­ra­fi­ne me­džia­ga, at­kur­ta XIX am­žiu­je Už­ven­ty­je sto­vė­ju­si kop­ly­tė­lė.

Pas­ta­ty­tas 11 met­rų aukš­čio pa­mink­las Lie­tu­vos kryž­dir­bys­tei. Įs­pū­din­gai at­ro­do ne­to­li mu­zie­jaus sto­vin­tis aš­tuo­nių met­rų aukš­čio Tri­mi­tuo­jan­čių an­ge­lų vėt­run­gių me­dis, su­kur­tas et­nog­ra­fi­nių re­gio­nų me­tams. Me­ta­li­nės vėt­run­gės, ku­rio­se vaiz­duo­ja­mas an­ge­las su tri­mi­tu, bu­vo da­ro­mos iš­skir­ti­nai tik Že­mai­ti­jos kal­vių.

Už­ven­ty­je gi­mu­siam ir au­gu­siam ak­va­re­li­nin­kų gru­pės „Aqua 12“ įkū­rė­jui, va­do­vui ir mo­ky­to­jui Eduar­dui Ur­ba­na­vi­čiui at­min­ti su­kur­tas pa­mink­las „Mol­ber­tas“.

Pas­ku­ti­nie­ji ple­ne­rų kū­ri­niai „Ven­tos le­gen­da“ ir Kry­žių kom­po­zi­ci­ja ra­šy­to­jos Ma­ri­jos Peč­kaus­kai­tės-Šat­ri­jos Ra­ga­nos 140-osioms gi­mi­mo me­ti­nėms. Dar vie­nas kry­žius skir­tas Už­ven­čio 480-osioms me­ti­nėms at­min­ti. Ra­šy­to­jos Ma­ri­jos Peč­kaus­kai­tės-Šat­ri­jos Ra­ga­nos pa­mėg­tą lie­pų alė­ją pa­puo­šė šv. Ma­ri­jos skulp­tū­ra.

Ple­ne­rai at­ran­da rė­mė­jų

M. Kny­ze­lie­nė sa­ko, jog ple­ne­rui or­ga­ni­zuo­ti lė­šų ski­ria Sa­vi­val­dy­bė. Šie­met sky­rė 4 000 eu­rų. Be to, su­ran­da­ma rė­mė­jų. Kaip par­tne­riai pro­jek­te da­ly­vau­ja Už­ven­čio se­niū­ni­ja, Kul­tū­ros cent­ras, Kraš­to­ty­ros mu­zie­jus, šv. Ma­ri­jos Mag­da­lie­tės pa­ra­pi­ja, „Nor­fos“ lab­da­ros ir pa­ra­mos fon­das.

Iš gau­tų lė­šų me­ni­nin­kai ap­gy­ven­di­na­mi, mai­ti­na­mi, per­ka­mos ple­ne­rui rei­ka­lin­gos me­džia­gos, už ryš­kiau­sius kū­ri­nius me­ni­nin­kams mo­ka­mas ho­no­ra­ras.

Or­ga­ni­za­to­rė džiau­gia­si, jog ple­ne­ruo­se da­ly­vau­ja ir me­no­ty­ri­nin­kai. Tre­čius me­tus iš ei­lės į Už­ven­tį at­vyks­ta et­no­lo­gas, me­no­ty­ri­nin­kas, ha­bi­li­tuo­tas moks­lų dak­ta­ras Vy­tau­tas Tu­mė­nas.

Mil­dos KNY­ZE­LIE­NĖS nuo­tr.

Šie­met ple­ne­ro da­ly­vių su­kur­tas kry­žius pri­mins po­pie­žiaus Pran­ciš­kaus vi­zi­tą į Lie­tu­vą, Lie­tu­vos šimt­me­tį ir ple­ne­rų pra­di­nin­ką Vy­tau­tą Ja­ru­tį.

Be­veik sa­vai­tę kū­rę ple­ne­ro da­ly­viai pa­liks mies­te­liui at­mi­ni­mo ženk­lų.

Už­ven­tiš­kiai žval­gė­si po ak­va­re­li­nin­kų, pie­šu­sių Už­ven­tį, pa­ro­dą.