
Naujausios
Užtvankos avarija priminė apie įrenginių amžių
Po avarijos Dvariukų užtvankoje Pakruojo rajono savivaldybėje aptartos priemonės panašiems įvykiams išvengti. Viena iš nuomonių, kad užtvankos įrenginiai, pastatyti prieš daugiau nei trisdešimt metų, turėtų būti pakeisti naujais.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Aptariant avarijos priežastis ir padarinius buvo pastebėta, kad visos tarnybos dirbo darniai, tačiau sustabdyti spartų tvenkinio vandens nutekėjimą į upę sekėsi ne taip sklandžiai.
Viena problema – kranai. Pasirodo, kad iš artimiausio gretimo rajono šios technikos pasisamdyti nepavyko, nes savaitgalį kranistai ilsisi ir ne prie arbatos puodelio.
Kita bėda – krano galingumas. UAB „Baltic Hidroenergy“ direktorė Aušra Skaudaitė teigė, kad 50 tonų keliamosios galios kranas, šeštadienio pavakarę pasiekęs Dvariukus, buvo per silpnas 3 tonas sveriančioms užsklandoms nuleisti priešais užtvankos vartus už kelių dešimčių metrų.
Kitos dienos rytą iškviestas dvigubai didesnio galingumo kranas su ta užduotimi susidorojo per 40 minučių, vandens lygio kritimas tvenkinyje sustabdytas. Jis buvo nukritęs 2,2 metro nuo normalaus vandens lygio.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Pakruojo agentūros vedėjas Gediminas Cinkutis informavo, jog avarijos metu didžiausia žala padaryta žuvų ištekliams. Pirminiais duomenimis, žala gamtai gali siekti iki 140 tūkstančių eurų.
Tai bene vieninteliai nuostoliai, kurių didžioji dalis teks elektrinės savininkams.
Pasak UAB „Baltic Hidroenergy“ direktorės A. Skaudaitės, šiuo metu jau dirba draudikai, skaičiuoja žalos atlyginimą.
A. Skaudaitė komisiją patikino, kad bendrovė, nuomojanti užtvankos įrenginius (jie priklauso Savivaldybei), sistemingai atlikdavo įrenginių patikrą ir einamąjį remontą.
Kodėl pernai remontuotos užsklandos laikiklis neatlaikė vandens spaudimo, galės atsakyti tik ekspertai. UAB „Baltic Hidroenergy“ ketina sudaryti komisiją ir samdyti ekspertą avarijos priežastims tirti.
Analogiška komisija bus sudaryta ir Savivaldybėje. Abiejų komisijų sprendimus lems ekspertų išvados, tačiau jau dabar spėjama, kad avarija galėjo kilti dėl „metalo pavargimo“.
Pasak rajono Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo Juozo Pupinio, nereikėtų pamiršti, kad šios užtvankos įrenginiai buvo statyti prieš 34-erius metus. Ne daug naujesnės ir kitos užtvankos, ne kiek trukus panašių nelaimių gali nutikti ir kitur, todėl būtina galvoti apie šių įrenginių kapitalinį remontą ar keitimą.
Pasak Civilinės saugos ir mobilizacijos Vyriausios specialistės Daivos Rocienės, gyventojų neatsargumas tokių avarijų atveju ne tik kėlė nuostabą, bet ir trukdė dirbti.
Pranešimas apie gedimą Dvariukų užtvankoje ant Mūšos upės buvo gautas šeštadienį apie 16.30 val. Avarijos likvidavimo darbai baigti sekmadienio rytą.
Autorės nuotr.
TYRIMAS: Avarijos priežastis tirs Savivaldybės administracijos direktorės ( iš kairės pirma) Erikos Kižienės sudaryta komisija ir UAB „Baltic Hidroenergy“ direktorės Aušros Skaudaitės (stovi viduryje) sudaryta komisija.
ŽALA: Aplinkosaugininkai Gediminas Cinkutis ir Stanislovas Rukevičius teigia, jog dėl avarijos padaryta gamtai žala gali siekti iki 140 tūkstančių eurų.