Užduotis – uždaryti vaikų globos namus

Užduotis – uždaryti vaikų globos namus

Už­duo­tis – už­da­ry­ti vai­kų glo­bos na­mus

Ša­lies sa­vi­val­dy­bių lau­kia ne­leng­va už­duo­tis – iki 2020 me­tų už­da­ry­ti vi­sus vai­kų glo­bos na­mus, o juo­se au­gan­čius vai­kus ap­gy­ven­din­ti ne­di­de­lė­se šei­my­no­se ar­ba pas glo­bė­jus.

Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne tiek glo­bė­jų nė­ra, to­dėl Sa­vi­val­dy­bei teks pirk­ti ke­lis na­mus ar bu­tus ir juo­se steig­ti bend­ruo­me­ni­nius vai­kų glo­bos na­mus. Jau da­bar aiš­ku, kad iš­lai­dos to­kiems na­mams iš­lai­ky­ti ge­ro­kai išaugs, ta­čiau ki­to ke­lio nė­ra.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Steigs bend­ruo­me­ni­nius glo­bos na­mus

Iš vi­so Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne yra glo­bo­ja­mi 226 vai­kai, iš jų 158 gy­ve­na šei­mo­se, 4 – šei­my­no­je, 64 – glo­bos ins­ti­tu­ci­jo­se. 2017 me­tais įvai­kin­ti du vai­kai.

Rad­vi­liš­kio vai­kų glo­bos na­muo­se „Nykš­tu­kas“ šiuo me­tu gy­ve­na 45 vai­kai. Po dve­jų me­tų juo­se ga­lės bū­ti tei­kia­ma tik trum­pa­lai­kė (iki tri­jų mė­ne­sių) so­cia­li­nė glo­ba aš­tuo­niems vai­kams.

Ki­tiems glo­bos na­mų auk­lė­ti­niams tu­rės bū­ti su­ras­ti glo­bė­jai ar­ba jie ap­gy­ven­din­ti bend­ruo­me­ni­niuo­se glo­bos na­muo­se, ku­riuo­se ne­ga­lės gy­ven­ti dau­giau, ne­gu aš­tuo­ni vai­kai.

So­cia­li­nės glo­bos įstai­go­se vai­kai ne­ga­li su­lauk­ti tiek dė­me­sio, mei­lės ir rū­pes­čio, kiek ga­lė­tų gau­ti gy­ven­da­mi šei­mo­je. Be to, vai­kų glo­bos na­mų auk­lė­ti­niai, su­lau­kę pil­na­me­tys­tės, ne­mo­ka gy­ven­ti sa­va­ran­kiš­kai, neį­gy­ja so­cia­li­nių įgū­džių.

„Pa­ti bend­ruo­me­ni­nių na­mų idė­ja ge­ra. Vai­kai gy­vens kaip įpras­to­je šei­mo­je, mo­ky­sis bui­ties dar­bų: tvar­ky­sis, pa­dės ruoš­ti mais­tą, prie na­mų tu­rės dar­žiu­ką ir užau­gę gal jau pa­tys mo­kės ir no­rės gy­ven­ti šei­my­niš­kai“, – svars­tė So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­jas Da­rius Bra­zys.

Ki­ta ver­tus, rei­ka­la­vi­mai bend­ruo­me­ni­niams vai­kų glo­bos na­mams yra ga­nė­ti­nai aukš­ti ir Sa­vi­val­dy­bei jų paieš­ka bei iš­lai­ky­mas taps rim­tu iš­ban­dy­mu.

Sa­vo­tiš­ku to­le­ran­ci­jos ir su­pra­tin­gu­mo iš­ban­dy­mu nau­jo­ji re­for­ma taps ir da­liai vi­suo­me­nės, ku­ri ne­ga­li su­teik­ti to­kių gy­ve­ni­mo są­ly­gų sa­vo vai­kams.

Rei­ka­la­vi­mai būs­tui – aukš­ti

Pa­gal praė­ju­siais me­tais pa­tvir­tin­tą prie­mo­nių pla­ną bei at­si­žvel­gus į da­bar vai­kų glo­bos na­muo­se gy­ve­nan­čių vai­kų skai­čių, šie­met ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bė šei­my­noms tu­rė­tų nu­pirk­ti du gy­ve­na­muo­sius būs­tus, ki­tais me­tais – taip pat du ir 2020 me­tais – vie­ną būs­tą (na­mą ar­ba bu­tą).

Rei­ka­la­vi­mai būs­tams aukš­ti. Jei šei­my­no­je au­ga aš­tuo­ni vai­kai, bend­ras nau­din­gas pa­tal­pų plo­tas tu­ri bū­ti ne ma­žiau kaip 112 kvad­ra­ti­nių met­rų. Na­me ar­ba bu­te tu­ri bū­ti ke­tu­ri mie­ga­mie­ji, ne ma­žes­ni, ne­gu 12 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to.

Bū­ti­na vir­tu­vė, dra­bu­ži­nė, bend­ras kam­ba­rys (val­go­ma­sis, žai­di­mo, bend­ra­vi­mo), dvi vo­nios ir tua­le­to pa­tal­pos, skal­bi­mo, džio­vi­ni­mo, ly­gi­ni­mo pa­tal­pa ar­ba tam skir­ta vie­ta, ne ma­žiau kaip 48 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to vie­ta poil­siui ir lais­va­lai­kiui. Na­mai tu­ri bū­ti ne­to­li ug­dy­mo įstai­gų ar­ba tu­ri bū­ti or­ga­ni­zuo­ja­mas pa­vė­žė­ji­mas į jas.

Su vie­na šei­my­na pa­si­keis­da­mi iš­ti­są pa­rą dirbs du so­cia­li­niai dar­buo­to­jai ir trys so­cia­li­nių dar­buo­to­jų pa­dė­jė­jai. Iš­liks ir ad­mi­nist­ra­ci­ja, ku­ruo­jan­ti bend­ruo­me­ni­nių na­mų veik­lą, psi­cho­lo­gas, slau­gy­to­ja, sur­do­pe­da­go­gas, ūkio da­lies dar­buo­to­jas.

Iš­lai­ky­mas pa­brangs

Jau da­bar aiš­ku, kad po re­for­mos iš­lai­dos pen­kių bend­ruo­me­ni­nių glo­bos na­mų iš­lai­ky­mui bus di­des­nės, nei iš­lai­kant da­bar­ti­nius vai­kų glo­bos na­mus.

Da­bar vie­no vai­ko iš­lai­ky­mas glo­bos na­muo­se per mė­ne­sį kai­nuo­ja 636 eu­rus. Po re­for­mos, skai­čiuo­ja­ma, šios iš­lai­dos ga­li išaug­ti iki 900–1000 eu­rų vai­kui.

Pir­mi­niais ap­skai­čia­vi­mais, vie­nuo­se bend­ruo­me­ni­niuo­se glo­bos na­muo­se dir­ban­čių dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mams per me­tus rei­kės apie 60 tūks­tan­čių eu­rų, būs­tui – apie 115 tūks­tan­čių. Į šią su­mą įei­tų ko­mu­na­li­niai mo­kes­čiai, ry­šių pa­slau­gos, trans­por­to iš­lai­ky­mas, kva­li­fi­ka­ci­jos kė­li­mas, bal­dų, lo­vų, pa­ta­ly­nės, ki­tų rei­ka­lin­gų daik­tų pir­ki­mas bei ki­tos iš­lai­dos.

Ne­rei­kia bū­ti ge­ru ma­te­ma­ti­ku, kad su­skai­čiuo­tum: Sa­vi­val­dy­bei, jos pa­skai­čia­vi­mu, pen­kių bend­ruo­me­ni­nių na­mų iš­lai­ky­mui per me­tus teks at­sei­kė­ti be­maž 1 mi­li­jo­ną eu­rų.

„Ke­lio at­gal ne­bė­ra. Tu­rim dirb­ti pa­gal pla­ną. Šie­met tu­rim star­tuo­ti. Dvi šei­my­nos tu­ri bū­ti įkur­tos. Ka­dan­gi iki šiol nė­ra ži­nių apie re­for­mos fi­nan­sa­vi­mą, tam teks ras­ti lė­šų iš Sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to“, – sa­kė ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Jo­lan­ta Mar­gai­tie­nė, su­pras­da­ma, kad re­for­ma ga­li su­kel­ti ir prie­šiš­kų reak­ci­jų, ypač tarp var­gin­giau be­si­ver­čian­čių gy­ven­to­jų.

Vi­lia­si pa­di­din­ti glo­bė­jų gre­tas

Ar­ti­miau­siu me­tu Sa­vi­val­dy­bė skelbs ieš­kan­ti būs­tų bend­ruo­me­ni­niams na­mams. Bus pa­skelb­tos ir te­ri­to­ri­jos, ku­rio­se ieš­ko­ma na­mų ar­ba tin­ka­mo dy­džio bu­tų. Pa­siū­ly­mų iš gy­ven­to­jų lau­kia­ma jau da­bar.

Ma­no­ma, jog tai ga­lė­tų bū­ti Rad­vi­liš­kio mies­te ar se­niū­ni­jų cent­ruo­se, kur yra mo­ky­mo, gy­dy­mo įstai­gų, esan­tys būs­tai.

Pa­sak So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­jo D. Bra­zio, per­kant būs­tus, teks at­si­žvelg­ti ne tik į pir­ki­mo kai­ną, bet ir įver­tin­ti jų ga­lu­ti­nę kai­ną, jei­gu rei­kės per­tvar­ky­mų ir re­mon­to.

Anot J. Mar­gai­tie­nės, ly­giag­re­čiai bū­ti­na vys­ty­ti švie­čiamąją veik­lą ir di­din­ti glo­bė­jų gre­tas, nes glo­bo­ja­mų vai­kų gre­tos ne­ma­žė­ja.

D. Bra­zys vy­lė­si: gal si­tua­ci­ja pa­si­keis ir at­si­ras dau­giau glo­bė­jų, ku­rie im­sis glo­bo­ti be tė­vų glo­bos li­ku­sius vai­kus.

„Juk kaž­ka­da gal­vo­jom, kad var­gu ar ra­si­me bu­din­čių glo­bė­jų, bet jų at­si­ra­do ir tai – pa­sa­kiš­ki žmo­nės“.

„Mes nuo­lat kal­bi­na­me ir gi­mi­nai­čius, kad im­tų­si glo­bo­ti pas mus pa­te­ku­sius ir jų lan­ko­mus vai­kus, ta­čiau dau­ge­lis bi­jo at­sa­ko­my­bės“, – sa­kė vai­kų glo­bos na­mų „Nykš­tu­kas“ va­do­vė Vil­ma Ti­kui­šie­nė.

O si­tua­ci­ja ra­jo­ne ne­ge­rė­ja – per vie­ną sa­vai­tę net 15 vai­kų ne­te­ko tė­vų glo­bos, ne­ma­žė­ja ir šei­mų, pa­te­ku­sių į so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų ap­skai­tą skai­čius.

Vie­nin­te­lės ra­jo­no šei­my­nos nuo­skau­dos

Li­ki­mo nu­skriaus­tus vai­kus ra­jo­ne glo­bo­ja kol kas vie­nin­te­lė šei­my­na „Da­gi­lė­liai“. Į re­dak­ci­ją užė­ju­si šei­my­nos vai­kais be­si­rū­pi­nan­ti Al­gė Sta­nis­la­va Ma­čiuls­kie­nė „Kraš­to žinioms“ sa­kė, jog im­tis to­kios veik­los – di­džiu­lė at­sa­ko­my­bė.

„Įkū­rus šei­my­ną, ne­rei­kia gal­vo­ti apie pel­ną, tu­ri bū­ti pa­si­ren­gęs lįs­ti liū­tui į nas­rus. Aš to ne­bi­jo­jau“.

Ta­čiau mo­te­ris jau­čia nuo­skau­dą, kad jos šei­my­nai iš­lai­ky­ti yra kur kas pra­stes­nės są­ly­gos, nei bus bend­ruo­me­ni­niuo­se glo­bos na­muo­se, ku­riuo­se dirbs ke­li al­gas gau­nan­tys spe­cia­lis­tai, bus su­pirk­tas in­ven­to­rius, būs­tas, pri­rei­kus vai­kus ve­žios val­diš­kas trans­por­tas.

„Mes vis­ką da­rom pa­tys, gau­da­mi su vy­ru po 300 eu­rų į ran­kas al­gą. Šei­my­no­je au­ga ke­tu­ri vai­kai su di­de­liais spe­cia­liai­siais po­rei­kiais. Už kiek­vie­ną jų mo­ka­ma po 304 eu­rus. Vy­ras dir­ba ūki­nius dar­bus na­muo­se. Aš už­sii­mu val­gio ga­mi­ni­mu, vai­kų mo­ky­mu, ug­dy­mu – mo­ko­mės skai­ty­ti, mu­zi­kos.

Iš gau­na­mų lė­šų tu­ri­me su­mo­kė­ti ko­mu­na­li­nius mo­kes­čius, pa­tys ve­žio­ja­me vai­kus, nes „val­diš­ku“ trans­por­tu ga­li­ma pa­si­nau­do­ti tik tris kar­tus per me­tus, o ir sun­ku jį gau­ti. Vi­si vai­kai šla­pi­na­si į lo­vas, tad skal­bi­nių – krū­vos, van­dens ir elekt­ros su­var­to­ja­me dau­gy­bę.

Ki­tuo­se ra­jo­nuo­se šei­my­noms su­tei­kia­ma kas­me­ti­nė pa­ra­ma trans­por­tui ar būs­to re­mon­tui. Mes ga­vo­me 5 tūks­tan­čius eu­rų vie­nin­te­lį kar­tą 2016 me­tais, nors vei­kia­me nuo 2010 me­tų. Ta­da kei­tė­me sto­gą, at­li­ko­me ki­tus dar­bus“, – lie­jo nuo­skau­dą A. S. Ma­čiuls­kie­nė.

Jos ma­ny­mu, glo­bė­jams tu­rė­tų bū­ti ski­ria­ma dau­giau lė­šų, no­rint, kad bū­tų pri­sii­ma­ma to­kia di­de­lė at­sa­ko­my­bė.

Au­to­rės nuo­tr.

Rad­vi­liš­kio sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja, spe­cia­lis­tai kar­tu su vai­kų glo­bos na­mų „Nykš­tu­kas“ va­do­vy­be ta­rė­si, kaip įgy­ven­din­ti sa­vi­val­dy­bėms iš­kel­tą už­duo­tį – at­si­sa­ky­ti vai­kų glo­bos na­mų.

Re­konst­ruo­ti Rad­vi­liš­kio vai­kų glo­bos na­mai „Nykš­tu­kas“ ne­tru­kus teiks tik trum­pa­lai­kę so­cia­li­nę glo­bą.

Vie­nin­te­lės ra­jo­ne šei­my­nos „Da­gi­lė­liai“ įkū­rė­ja Al­gė Sta­nis­la­va Ma­čiuls­kie­nė: „Glo­bė­jams tu­rė­tų bū­ti ski­ria­ma dau­giau lė­šų, no­rint, kad bū­tų pri­sii­ma­ma to­kia di­de­lė at­sa­ko­my­bė“.