Už užlietą parduotuvę mokės visas daugiabutis

Už užlietą parduotuvę mokės visas daugiabutis

Už užlietą parduotuvę mokės visas daugiabutis

Pakruojyje P. Mašioto gatvės 43-iajame daugiabutyje veikiančios kanceliarinių prekių parduotuvės užliejimas kirto per pinigines visiems namo gyventojams. Draudikai, prekybininkams atlyginę patirtus nuostolius, juos prisiteisė iš bendrijos, nes avarija įvyko namo bendrojo naudojimo kanalizacijos vamzdyne.

Analogiškais įvykiais grasinančių, neremontuotų ir nekeistų vamzdynų yra beveik visuose rajono daugiabučiuose.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Teko po pusšimtį eurų

„Kai gavome Šiaulių apylinkės teismo nutartį, pagal kurią draudikams bendrija privalės atlyginti apie tris tūkstančius eurų, buvo sušauktas butų savininkų susirinkimas. Balsų dauguma nuspręsta priteistąją sumą išdalinti visiems savininkams – po penkiasdešimt eurų. O kad nebūtų taip sunku atsiskaityti, penkis mėnesius rinkti po dešimtį eurų“, – redakcijai pasakojo butą šiame name turintis Audrius Navadunskis.

Pats pakruojietis teigė susirinkime pasisakęs prieš tokį sprendimą: nesijaučiąs atsakingas už vamzdyno avariją, įvykusią kitame korpuse, nei yra jo butas.

„Pats nemokėsiu nė euro. Mano butas apdraustas nuo užliejimų, kitokių nelaimių – tegul pinigų rinkėjai ir kreipiasi į draudikus“, – sakė A. Navadunskis.

Bėdą prišaukė kanalizacijos stovas

Avarija, kurios pasekmės pasivijo daugiabučio gyventojus, įvyko prieš ketverius metus. UAB „Mano kamanė“ parduotuvės patalpos bei prekių atsargos buvo sulietos vandeniu, pasipylusiu iš virš įmonės esančio buto, prakiurus kanalizacijos stovui. Verslininkai turtą buvo apdraudę, draudikai įmonei kompensavo patirtus nuostolius – daugiau kaip devynis tūkstančius tris šimtus litų.

Šią sumą draudimo bendrovė pirmiausia siekė prisiteisti iš parduotuvę apliejusio buto bendrasavininkių. Byla iki praėjusių metų rudens buvo nagrinėjama Pakruojo rajono apylinkės teisme, po to perduota į Šiaulių apylinkės teismą. Pastarąjį draudikų ieškinys pasiekė patikslintas – būtent tuo metu atsakovu tapo ir daugiabučių namų savininkų bendrija (DNSB) „P. Mašioto 43“.

„Bylos nagrinėjimo teisme metu atsakovams pateikus nesandaraus kanalizacijos stovo fotonuotrauką, paaiškėjo, kad kanalizacijos stovas yra buto sienos nišoje, o ne užmūrytas sienos šachtoje; virtuvės patalpoje už kriauklės; uždengtas kriaukle; matomas palindus po kriaukle“, – ieškinio tikslinimo priežastį argumentavo draudikai.

Jie padarytą žalą paprašė priteisti solidariai iš visų atsakovų. Nes pagal įstatymus buto savininkas privalo prižiūrėti jame esančius įrenginius – tiek priklausančius šiam butui, tiek bendro naudojimo. Ieškovų teigimu, savininkai neprižiūrėjo bute esančio kanalizacijos stovo, nors tai galėjo daryti tik jie. Ir, pastebėję, kad vamzdis darosi nesandarus, turėjo pranešti apie tai bendrijai. Bendrija pagal DNSB įstatymą privalėjo prižiūrėti namo bendrojo naudojimo inžinerinius tinklus, juos remontuoti, tačiau šio įpareigojimo nevykdė.

Ieškinių grėsmė

A. Navadunskis teigė, jog avarija, už kurią teks atlyginti visiems gyventojams, kilo dėl kaimynų nesusitarimo, kaip tvarkyti bendruosius tinklus. Nes tokių metų metais nekeistų senų stovų vamzdžių yra ne viename bute. O kiekvienas savininkas pats teturi teisę keisti tik buto vamzdyną.

„Panašios būklės vamzdžių, galinčių bet kada trūkti, yra ne tik mūsų, bet visuose prieš keliasdešimt metų statytuose daugiabučiuose. Bendrijoms tikrai verta pasirūpinti juos laiku keisti, remontuoti. Kitaip gresia dešimtys tokių ieškinių, kokio sulaukė P. Mašioto g. 43“, – sakė pakruojietis.

Autorės nuotr.

ATLYGINIMAS: Žalą dėl užlietos parduotuvės prisieis atlyginti visiems keturaukščio gyventojams.

PRIEŽASTIS: Pakruojietis Audrius Navadunskis mano, jog į teismą dėl nuostolių atlyginimo bendrija pateko butų savininkams nesutarus, kaip prižiūrės ir remontuos senus namo vamzdynus.