
Naujausios
Ušnėnai – pradžia ir pabaiga
Stasė Traknienė Ušnėnuose gimė, gyvena ir kitur savo gyvenimo neįsivaizduoja. Mažame kaimelyje prabėgo moters jaunystė, gražiausi metai su dabar jau mirusiu vyru. Čia užaugo jųdviejų dvi dukros. Iškilo jaukūs namai. Stiebiasi dešimties hektarų miškas.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Stasė Traknienė – tikra ušnėniškė. Ušnėnuose gimė. Vienuolikos metų su pora metų vyresne seserimi neteko mamos, suaugo anksčiau laiko. Nebuvo keista ar neįprasta grįžusiai iš mokyklos skubėti į fermą – padėti tėvui ir pamotei šerti veršelius.
Nepaisant mamos netekties ir sunkumų, abi seserys įgijo aukštuosius išsilavinimus: sesuo Onutė Vaičiulaitienė baigė Lietuvos veterinarijos akademiją ir ten liko dirbti dėstytoja, o S. Traknienė tuometinėje Lietuvos žemės ūkio akademijoje (dabar A. Stulginskio universitetas) įgijo žemės ūkio ekonomisto specialybę.
Darbas jauną moterį grūdino. Gal todėl ir sukūrusi šeimą, su vyru sulaukusi dviejų dukterų, neleido joms tinginiauti. Girdėjusi kalbų ne sykį, kad vaikus vargina. Ūkininkavo, laikė gyvulių. Visiems reikėjo darbuotis. Kai pametinukės dukros buvo studentės, neverčiamos, po porą mėnesių ir ilgiau važiuodavo į Vokietiją, daržininkystės ūkį. Suprato, ką reiškia dirbti ir užsidirbti. Išmoko kalbėti lenkiškai ir vokiškai. Tėvams nebuvo sunku jas į mokslus leisti, tik maisto produktų iš kaimo įdėdavo.
„Viena dukra tapo teisininke, kita – vadybininkė. Gyvena ir dirba Kaune, bet neužmiršta Ušnėnų ir manęs. Dažnai grįžta. Mano mergaitės – lobis. Nemanau, kad jos ant manęs pyktų už tai, kad mokiau darbų“, – svarstė S. Traknienė.
Ušnėniškė prieš penkerius metus liko našlė. Iki tol abu su vyru sėkmingai ūkininkavo, laikė po keliolika melžiamų karvių, prieauglio, įsigijo žemių. Gelbėjo ir europinė parama. Pagal savo norus, tiesa, labai ilgai, pasistatė ir įsirengė namus, dėdami plytą prie plytos, centą prie cento. Užtruko apie 16 metų. „2010-aisiais įsikėlėme į savo namus. Bet neilgai kartu džiaugėmės“, – apie skaudžius gyvenimo pokyčius užsiminė moteris. Teko tarytum mokytis gyventi iš naujo.
Stasė Traknienė sakė, jog ji visuomet buvo ir yra užimtas žmogus. Nežino, kas toks nuobodulys. 35 arų sodyba reikalauja nemažai priežiūros. Ušnėniškė myli gėles, ypač rožes. Turi pasisodinusi 30 skirtingų spalvų kerelių.
Moteris daug keliauja po Lietuvą, yra buvusi ir užsienyje. Lanko dukras, ir jų sulaukia. Džiaugiasi į Ušnėnus užsukančia plačia gimine. Su draugais vyksta į įvairiausius renginius: spektaklius, koncertus.
Stasė Traknienė save vadina miško žmogumi. Labai džiaugiasi, kad netoli Ušnėnų, šalia Aunuvos upelio, auga neseniai dukros įveistas miškas. 10 hektarų plote jau ketveri metai, kaip stiebiasi 5 tūkstančiai ąžuolų, 13 tūkstančių beržų, 9 tūkstančiai eglių, 7 tūkstančių juodalksnių. Džiaugiasi: gražiai medeliai auga, tiesiog kyla, nors priežiūros ir reikalauja: ravėti, nuo žvėrių saugoti.
Ušnėniškė šypsodamasi pasakojo, jog, galima sakyti, visos vasaros taip ir prabėga įvairiuose miškuose. Moteris uogauja, grybauja, sykį per metus spanguoliauti nuvyksta į Rėkyvą ar Joniškį. Miško gėrybių ilgam prikaupia.
Miško žmogui Stasei Traknienei nesvetimi ir skaičiai. Moteris ne vienerius metus yra dirbusi kolūkio vyriausiąja buhaltere.
Todėl, kaip pati sakė, visą naktį nemiegojo ir suskaičiavo, kad Ušnėnuose stovi 23 namai, gyvena 21 šeima. Dvi sodybos – negyvenamos, tik nugriauti betinkamos. Tarp visų šeimų – keturios jaunos šeimos, prie tėvų prisiglaudusios. Kaime – 43 suaugę žmonės (iš jų – keturi dirba užsienyje) ir dešimt vaikų. Darbingo amžiaus – 27, pensininkų – 15. Šiokių tokių gyvulių laiko vos šešios šeimos. Viena šeima – stiprūs ūkininkai. Vienišų moterų – aštuonios, o vyras – tik vienas.
Į Ušnėnus atsikėlė trys vidutinio amžiaus šeimos, viena išvyko į užsienį.
„Tokie tie mūsų Ušnėnai“, – šypsojosi. Labiausiai S. Traknienei patinka Ušnėnų ramybė. Kaime nėra girtuoklių ir vagių. Žmonės tvarkosi po savo namus pagal išgales ir norus. Aktyvesni įsijungia į Beržėnų bendruomenės veiklą. Nuo Ušnėnų iki Beržėnų – vos trys kilometrai, kaip ir iki Volungių kaimo. Tarybiniais laikais trys kaimai buvo į „Žemaitės“ kolūkį sujungti. Beržėnuose buvo pieninė, kolektyvas „Berželiai“, dvaro rūmuose vykdavo jaunimo vakarėliai. Volungiuose, kultūros namuose, apie 1960-uosius susibūrė ir visą dešimtmetį veikė dramos būrelis, vadovaujamas Birutės Andrijauskienės. Į kaimus atveždavo rodyti dažniausiai indiškų filmų.
„O Ušnėnuose, ir tada, ir tuomet, buvo kažkaip ramu. Jokių įstaigų, išskyrus Povilo Višinskio muziejų. Tiesa, kažkada kolūkio kontoroje verslininkė Roma Cvikienė atidarė parduotuvę. Bet kilo gaisras, vos visas pastatas nesupleškėjo. Daugiau bandymų parduotuvę atidaryti niekam nekilo. Užtat po kelissyk dabar į kaimą parduotuvės ant ratų užsuka. Ir dauguma pačių ušnėniškių – ratuoti“, – pasakojo S. Traknienė.
Asmeninė nuotr.
GYVENIMAS: Stasės Traknienės gyvenimas sukasi tik apie Ušnėnus, tačiau moteris mėgsta ir keliauti.