
Naujausios
Ūkis reikalauja susikaupimo
Petrališkėje (Kelmės r.) ūkininkaujantis Arvydas Palubinskas dirba 60 hektarų žemės, laiko 20 karvių, augina 20 telyčaičių ir jautukų, šeria kiaulių. Nors nestambiame ūkyje ką paėmęs iš žemės, tą turi jai ir atiduoti, ūkininkas nesiskundžia. Tai nebloga darbo vieta, kurioje esi pats sau ponas, ir alga leidžia padoriai gyventi, išmokslinti vaikus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Malūno diena
Pas ūkininką Arvydą Palubinską lankėmės prieš vidurdienį. Ketvirtą ryto atsikėlęs vyras jau buvo nuveikęs daugybę darbų. Pakūrė krosnį. Išvalė tvartus. Pašėrė gyvulius. Važiavo į malūną. Liuoba – sudėtinga, nes vieni gyvuliai šalia namų, kiti – tėvų sodyboje Albinavos kaime.
„Gyvenvietėje ūkininkauti sunku, – sakė Arvydas. – Sodybos susigrūdusios, apie namus – tik 25 arai žemės. Kiti sklypai išmėtyti atskirais gabalais. Daugiau kaip dešimt sklypelių. Laisvos žemės viename gabale nėra.“
Arvydui buvo lengviau, kol turėjo padėjėją. Samdydavo jauną vyruką. Mokėjo jam minimalų atlyginimą, dar apie 600 litų sumokėdavo pajamų mokesčio ir „Sodrai“, maitindavo ir apgyvendindavo. Bet jaunam žmogui tokio užmokesčio buvo mažai. Išvažiavo į užsienį. Per žiemą ūkininkas verčiasi be pagalbininko. Prasidės šienapjūtė, reikės dairytis kokio darbininko.
Kol mokėsi vidurinėje mokykloje, padėdavo ir dukros. Sėsdavo prie traktoriaus vairo. Kai išvažiavo studijuoti, pagalbos sulaukdavo tik savaitgaliais. Dabar Ingrida apsigyveno užsienyje, kultūros vadybininkės specialybę įgijusi Valdonė turi darbą Klaipėdoje. Kai parvažiuoja namo, neatsisako padėti.
Kasdien vyrui į pagalbą prišoka žmona Edita. Tačiau moteriai ir namuose darbo nestinga.
„Norint ūkininkauti reikia daug supratimo. Turi būti nuolat susikaupęs“, – taip savo dalią apibūdina Arvydas.
Žemė įdarbino
Arvydo žmona Ingrida turi polinkį prie muzikos. Dirbo vaikų darželyje. Jis įgijo elektriko specialybę, bet kolūkyje dirbo vairuotoju ir kombainininku. Kai išsiardė kolūkis, darbų nebeliko. Kaime laikė tik namai. Teko ieškoti išeities, kabintis į žemę.
Tačiau žemę jau anksčiau buvo paėmę stambesnieji ūkininkai. Palubinskai turėjo tik tris hektarus. Nuo jų ir pradėjo. Po truputį didino plotus, nupirkdami po kelis hektarus.
Šiuo metu dirba 60 hektarų. Pusė nuosavos, pusė nuomojamos. Dalį dirvų užsėja javais. Kitas palieka pievoms ir ganykloms. Grūdų beveik neparduoda. Žemės čia prastokos, didelių derlių negauna. Sumalęs grūdus sušeria savo gyvuliams.
Mat laiko po 20 karvių ir tiek pat prieauglio, kasmet savo poreikiams skerdžia po kelias kiaules.
Per metus Palubinskų ūkis parduoda apie 40 tonų pieno. Vasarą, kai atsiveda ir į ganyklas išeina karvės, kiekvieną dieną į pieno punktą nuveža po 500 litrų.
Iš pieno ir parduoto gyvulių prieauglio šeima perka techniką. Šiuo metu turi du traktorius. Vieną pirko seną, prieš aštuonerius metus. Neseniai įsigijo naujesnį.
Pakeitė ir kombainą. Vietoj senos „Nivos“ už 40 tūkstančių litų nusipirko naudotą švedišką kombainą. Įsigijo šienavimo technikos.
Versli visa šeima
Edita Palubinskienė stebisi savo vyro energija ir pasinėrimu į ūkį. Pats šėrikas, valytojas ir zootechnikas, pats remontininkas ir mechanizatorius. Vos spėja suktis.
Kiekvienais metais tenka investuoti į ūkį. Artimiausiu metu ketina restauruoti tvartą.
Arvydas kilęs iš kaimyninio Albinavos kaimo. Šeimoje augo šeši broliai. Visiems netrūksta verslumo.
Pagiuose gyvenantis brolis Pranas ūkininkauja ir dirba gaisrinėje. Ryžosi Kražiuose nusipirkti kavinės patalpas. Jose verslą kurs žmona Genovaitė.
Albinavoje gyvenančio brolio Algio sūnus Aurimas aukcione nusipirko Petrališkės darželio patalpas. Jose kuria parduotuvę. Planuoja įrengti ir salę.
Broliai dalijasi technika, padeda vienas kitam.
Autorės nuotr.
LIKIMAS: „Mandrieji išbėgiojo. Kaime turi kas nors likti“, – sako ūkininkas Arvydas Palubinskas.
SUSIKAUPIMAS: Arvydo Palubinsko nuomone, ūkis reikalauja susikaupimo.