
Naujausios
Ūkininkas turi prisitaikyti prie pokyčių
Jau ketvirtis amžiaus Šedbaruose ūkininkaujantis Bronius Bandžiukas sako nesusikrovęs didelių turtų. Tačiau žemė aprūpino pragyvenimo šaltiniu abu sūnus Donatą ir Albiną. Ir jo paties šeimai nereikia skursti iš menkų pensijų. Tik visą tą laiką reikėjo sunkiai dirbti ir prisitaikyti prie gyvenimo pokyčių.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sūrius vežė į Šiaulių turgų
Birutė ir Bronius Bandžiukai ūkininkauti pradėjo 1992 metais. Broniaus tėvas susigrąžino 13 hektarų žemės. Mama dar trejetą hektarų persikėlė iš Pakapės. Bronius ūkyje dirbo vairuotoju. Už pajus, kai ūkis ardėsi, gavo traktorių.
Drauge su tėvais turėjo kelias karves. Taip ir pradėjo ūkininkauti. Melžė karves. Separavo pieną. Spaudė sūrius. Juos ir grietinę veždavo parduoti į Šiaulių turgų. Iš to gyvendavo, nes darbo, ūkiui išsiardžius, kaime nebeliko. O iš keliolikos hektarų žemės nepralobsi. Juolab, kad į žemę pirmiausia reikia nemažai įdėti.
Nuo cukrinių runkelių iki žirnių
Šiuo metu Birutė ir Bronius Bandžiukai dirba 60 hektarų žemės. Beveik pusė jos nuomojama. „Prametėm su žeme, – savo klaidas pripažįsta ūkininkas. – Kai davė po 30 hektarų pagal Valstiečių ūkio įstatymą, neėmėm. Stebėjomės tais, kurie žemės ėmė. Nežinojom, ką su ja daryti, kur ją dėti. O kai nebetekom darbo, supratom, jog žemė gali išmaitinti ne tik tėvų, mūsų, bet ir vaikų šeimas. Ką daugiau beveikti kaime. Deja šiandien žemės nusipirkti sunku. O ir kainuoja brangiai, po 4 tūkstančius eurų už hektarą.“
Iš pradžių Bandžiukai augino cukrinius runkelius. Neblogai sekėsi, apsimokėjo. Tačiau Lietuvoje uždarius cukraus fabrikus, ši kultūra tapo nenaudinga. Teko persiorientuoti.
Kviečius ir miežius ūkininkai augina visą laiką. Pasak jų, tai amžina kultūra. Dabar į madą atėjo rapsas, apsimoka auginti žirnius. Tą ūkininkai ir daro.
Dideliais derliais negali pasigirti. Žemė – nepergeriausia. Tai smėlis, tai pelkės.
Technika dalijasi su sūnumis
Ponas Bronius sako, jog ūkininkai retai kada turi atliekamų pinigų. Todėl modernią galingą techniką be paramos būtų sunku nusipirkti. Juolab, kad ir žemės plotai nedideli. Šiek tiek sutaupai, žiūrėk kas nors pasiūlo pirkti žemės.
Kai sūnus Albinas įregistravo savo ūkį, gavo paramos kaip jaunasis ūkininkas. Tuomet Bandžiukai nusipirko naują traktorių. Dalijasi visi trys. Mat ūkininkauja ir sūnus Donatas prieš keliolika metų garsėjęs kaip puikus artojas Artojų varžybose.
Trise ūkininkauti lengviau. Tėvai ir sūnūs dalijasi technika, drauge dirba visus darbus, vieni kitiems padeda.
Ūkininkas neslepia trims ūkiams jau reikėtų ir galingesnės technikos. Tačiau tenka susiturėti, nes pinigai nekrinta iš dangaus. O darbo žemės ūkyje daugybė. Nespėji suktis.
B. Bandžiukas ir jo žmona Birutė – jau pensininkai. Tačiau pensija, pasak vyro, menka. Nedidelis darbo stažas. Nespėjo jo užsidirbti, nes sugriuvo ūkiai. O iš Šedbarų kaimo, kuriame gimė ir augo, niekur nenorėjo kojos iškelti. Taigi, ir „užsidirbo“ pensijos tik porą šimtų eurų. Jei ne ūkis ir žemė, sunkiai bepragyventų.
Autorės nuotr.
Gimtajame kaime pasilikęs ūkininkas Bronius Bandžiukas apgailestauja, jog prieš daugelį metų neėmė pagal Valstiečių ūkio įstatymą siūlomos žemės. Dabar žemės aplink Šedbarus trūksta. Buvusiuose soduose išrauna vaismedžius ir parduoda žemę kaip dirbamą.