Ugniagesiai džiaugiasi ramiais metais

Ugniagesiai džiaugiasi ramiais metais

Ugniagesiai džiaugiasi ramiais metais

Pakruojo ugniagesiai gelbėtojai praėjusius 2012-uosius vadina ramiais metais – nebuvo ugnyje žuvusių ar sužalotų žmonių, o ir pačių gaisrų, lyginant su užpernykščiais metais, didėjo nežymiai.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Daugiausiai degė pievos

Pakruojo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Gintaras Jakūbaitis skaičiavo, kad iš registruotų 86 gaisrų daugiausiai (30, daugiau nei trečdalis), kilo atvirose vietovėse. Šių nelaimių pagausėjo kone dvigubai, lyginant su 2011-aisiais. Vien gesinti padegtų pievų gelbėtojai važiavo aštuoniolika kartų (tiek, kiek užpernai iš viso būta gaisrų atvirose vietose).

Poskyrio viršininkas svarstė, jog tokių gaisrų statistikai daugiausia įtakos turi orai: sausesnį pavasarį bei vasarą pievos ir ražienos dega gerokai dažniau nei lietingu laiku. Ir ne visada padegimai – tyčiniai: kartais užtenka iš važiuojančio automobilio išmesti neužgesintą nuorūką į pakelės žolę.

Pernai sumažėjo gaisrų, kilusių individualiuose namuose (jų registruota 15, o 2011-aisiais – 19). Drakono metais degė septyniolika ūkinių pastatų, vienuolika automobilių.

Didžioji dauguma (71) gaisrų kilo kaimuose.

Neatsargieji ir padegėjai

Daugiau nei pusės pernykščių gaisrų priežastis – žmonių neatsargumas.

Tačiau, G. Jakūbaičio skaičiavimu, pačius didžiausius nuostolius rajono gyventojams atnešė padegėjai. Pernai jie sukėlė septynis gaisrus.

Išskirtiniais poskyrio viršininkas vadina du tokius gaisrus. Gegužę piktadariai padegė Kreivakiškio dvarelio tvartą, kuriame sodybą nuomojanti šunų veislyno savininkė laikė augintinius.

Daugumą šunų moteriai ir ugniagesiams pasisekė išgelbėti, bet sunaikinta vertinga jaunų šuniukų vada. Trys gyvūnėliai rasti sudegę, dar keli dingo.

Liepos mėnesį padegtas Linksmučių kaimo gyventojų automobilis, garažas ir namas. Iš mašinos liko tik apsvilęs metalinis karkasas, ugnis smarkiai nuniokojo medinį garažą, nudegė šalia stovėjusio namo stogas, dalis sienų.

Sodybos šeimininkai sakė, jog namą bandyta jau anksčiau padegti, bet tuokart ugnis užgeso. Žmonės įtaria, kad jiems ugnimi keršijama už tai, kad nenutylėjo vagystės iš sodybos.

Dėl abiejų padegimų ikiteisminiai tyrimai dar nebaigti, padegėjai neišaiškinti.

Gaisrų geriausia išvengti

G. Jakūbaitis sakė, jog po pernykščio didžiulių nuostolių pridarusio Tytuvėnų (Kelmės rajonas) vienuolyno gaisro rimtai susirūpinta rajono bažnyčių priešgaisrinės saugos reikalais.

„Buvome kelis kartus susitikę su dekanu, kunigais, aptarėme, kokių gali atsirasti problemų ugniagesiams, kilus gaisrui bažnyčioje. Dauguma problemų pasirodė išsprendžiamos bendru sutarimu. Štai kad ir pirminės gesinimo priemonės (gesintuvai, kastuvai, kiti įrankiai) – jų jau turima visose bažnyčiose“, – sakė G. Jakūbaitis.

Poskyrio viršininkas prisiminė, jog ne vienerius metus tęsiama akcija „Saugi sodyba“, – ugniagesiai kaimo žmonėms pasakoja, ką daryti vengiant gaisro, apžiūri kaminus, dalija informacinę medžiagą. Moksleiviai kviečiami į Pakruojo priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą, jiems vedamos priešgaisrinės saugos pamokos.

G. Jakūbaičio teigimu, didžiausią nerimą kelia padėtis socialiniuose butuose bei kaimuose dar likusiuose aštuonbučiuose. Tokiuose būstuose gyvenantys varguoliai neišgali suremontuoti krosnių, kaminų, pakeisti pasenusią elektros instaliaciją ar įsirengti, susitvarkyti žaibosaugos įrenginį.

Dar viena ugniagesių bėda – nei vietos įmonių vadovai, nei seniūnai, nei rajono valdininkai nepasirūpina, kad būtų tvarkingi priešgaisriniai tvenkiniai. Jie neišvalyti, privažiuoti iki jų apleistais keliukais problematiška, o ir nuorodų, kur toks artimiausias tvenkinėlis, trūksta.

„Ketiname kreiptis į rajono vadovus, kad būtų pasirūpinta atnaujinti priešgaisrinius rezervuarus, tvenkinius, sutvarkyti jų aplinką. Padėtis gerėja – už Europos pinigus tvarkant vandentiekį, nauji hidrantai įrengti Linkuvoje, statomi Klovainiuose, Mažeikoniuose“, – teigia G. Jakūbaitis.

Redakcijos archyvo nuotrauka

RAMYBĖ: Praėjusius metus Gintaras Jakūbaitis vadina ramiais – gaisruose nebuvo žmonių aukų nei sužeistųjų.

Pakruojo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos nuotr.

GESINIMAS: Pernai degė septyniolika ūkinių pastatų. Vieną iš tokių gesina ugniagesys gelbėtojas Aurelijus Kazlauskas.