
Naujausios
Tytuvėnus atranda ir Velsas
Europos perlu laikomas Tytuvėnų bernardinų vienuolyno ir bažnyčios architektūrinis ansamblis. Vienuolio celė su sena medine lova, ant kurios padėtas tikras vienuolio abitas. Kristaus kančios koplyčia, kurios laiptais kopiama keliais. Liturginių rūbų ekspozicija. Popiežiaus Jono Pauliaus koplytėlė. Tai tik dalis įdomybių, kurios piligrimus traukia į Tytuvėnus. Būna šeštadienių, kai čia apsilanko po šešias ekskursijas. Praėjusią vasarą atvyko žmonių ir iš Velso.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Ilga vasara – daugiau ekskursijų
Popietė Tytuvėnų piligrimų centre. Iš salės sklinda vyrų klegesys. Tytuvėnų klebonas Rimantas Žaromskis čia priima kolegas kunigus iš kitų parapijų. Nusipirkti suvenyrų užsuka nedidelis būrelis ekskursantų. Laukdama Piligrimų centro gidės prisėdu prie dviviečio stalelio. Tokių stalelių visa eilė. Patogi vieta pokalbiams. Kartais į Tytuvėnų vienuolyno erdves užsuka pasikalbėti ir išgerti puodelio kavos patys tytuvėniškiai. Po santuokos bažnyčioje jaunieji su vestuvininkais ateina pasivaišinti. Patinka senojo vienuolyno aura. Smagu pabūti ypatingoje erdvėje.
Kartais į vienuolyną užsukę vietos gyventojai papasakoja ką nors įdomaus, ko apie vienuolyną nežino jaunas Tytuvėnų piligrimų centro kolektyvas. Pavyzdžiui, kad šalia vienuolyno esantį vandens telkinį gyventojai buvo išsidalinę gabaliukais, ir kiekvienas savo teritorijoje žeberklais gaudydavo lydekas.
Gidė Rūta Krencienė išgirstas istorijas būtinai panaudoja vedžiodama po bažnyčios ir vienuolyno ansamblį ekskursijas. O jų čia netrūksta. Ypač daug piligrimų ir ekskursijų buvo šią vasarą. Keliauti skatino geri orai. O Piligrimų centras savaitgaliais savo darbo laiką pailgino iki 20 valandos.
Kartais šeštadieniais tenka priimti po šešias ekskursijas. Praėjusią vasarą atvyko svečių iš Velso. Apie Tytuvėnus jie sužinojo savo šalyje.
Piligrimų centro direktorė Asta Kizienė sako, jog kartais Tytuvėnų žinomumui pasitarnauja ir liūdna gaisro istorija. Užsisakydami ekskursiją žmonės kartais klausia: „Ar čia, kur degė?“
Iš toliau atvykę turistai, norėdami ilgiau pabūti Tytuvėnuose, kartais apsistoja vienuolyno piligrimų namuose. „Čia ne viešbutis. Nėra didelio komforto. Bet kambariuose yra lovos, patalynė, aukšte – dušas ir tualetas, virtuvėlė“, – pasakoja A. Kizienė.
Šventųjų paveikslai iš iškraustomų sodybų
Tytuvėniškė R. Krencienė gidės profesiją įgijo bendruomenės organizuotuose kursuose. Juos baigė keletas mokytojų ir kitų miesto inteligentų. Po kursų moteris dar ilgai gilinosi į Tytuvėnų vienuolyno ir bažnyčios istoriją.
Užsukame į keletą vienuolių celių. Vienoje jų vienuolių buitį atspindintis vaizdas. Medinė lova, kurią padovanojo vienuolė. Ant jos padėtas kito vienuolio padovanotas abetas. Tytuvėnų seniūno padovanotas stalas tekintomis kojomis.
„Čia daug dovanotų eksponatų, – pasakoja gidė. – Pavyzdžiui, liturginių rūbų ekspozicijoje – autentiški, kunigų dėvėti drabužiai. Kai kurie jau sudėvėti, bet sutvarkyti, suadyti. Kai kurie atiduoti apynaujai, nes išėję iš mados, neatitinka reikalavimų. Bet jie autentiški.“
Ilgame vienuolyno koridoriuje ant palangių išdėlioti šventųjų paveikslai. Jie suvežti iš iškraustomų sodybų. Žmonėms atrodo šventvagiška juos mesti į sąvartyną. Ieško, kur galėtų atiduoti. Pora paveikslų atvežta net iš Amerikos.
Popiežiaus Jono Pauliaus II koplytėlėje – lenkų dovanotas popiežiaus portretas.
Kai kurios skulptūros ir paveikslai atnešti iš bažnyčios.
Prieš kelerius metus čia veikusio sakralinio muziejaus patalpoje padėtas tik albumas su čia buvusių eksponatų nuotraukomis. Stende po stiklu tik eksponatų likučiai. Daugelis apdegę, išimti iš pelenų, nuvalyti, tačiau praradę pirmykštę formą. Šalia jų – nuotraukos, bylojančios, kaip eksponatas atrodė nepaliestas ugnies.
Nors sakralinio muziejaus nebeliko, vietos ir užsienio piligrimams Tytuvėnuose dar yra ką pamatyti. Bernardinų ansamblis yra vienas įdomiausių ir didžiausių septynioliktojo-aštuonioliktojo amžiaus sakralinės architektūros kompleksų. Šventoriaus tvoros arkadose įkomponuotos Kryžiaus kelio stotys su išlikusiais freskų fragmentais bei Kristaus laiptų koplyčia, į kurią maldininkai kopia keliais. Išlikusios autentiškos vienuolių choro, kurį puošia Petro Rozelino neobarokinės stilistikos paveikslas „Šv Pranciškaus išaukštinimas“, ir zakristijos patalpos. Dar veikia 1789 metais pastatyti vargonai. Vienoje celių eksponuojamas kontūrinis paveikslas „Jėzaus nuėmimas nuo kryžiaus“.
Bažnyčia garsėja architektūros ir tapybos meno vertybėmis. Be puošnaus Didžiojo altoriaus bažnyčioje yra Šv. Pranciškaus Asyžiečio, Šv. Onos, Jėzaus Nazariečio, Loreto Dievo Motinos, Šv. Barboros, Šv. Antano, Trijų Karalių, Jėzaus Gimimo altoriai.
Prieš keletą metų restauruotas septynioliktajame amžiuje nežinomo Lietuvos dailininko tapytas Dievo Motinos paveikslas. Meno žinovus domina ir daugybė kitų, bažnyčią puošiančių dailės kūrinių.
Autorės nuotr.
Kristus kape. Septynioliktajame amžiuje sukurta nežinomo autoriaus skulptūra eksponuojama vienoje celių.
Tytuvėnų piligrimų centro gidė Rūta Krencienė piligrimams apie valandą rodo Tytuvėnų bernardinų bažnyčios ir vienuolyno ansamblio vertybes.
Vienuolio celė.
Vienuolyne eksponuojamą Betliejų dovanojo rėmėjai, nupirkdami po kelias skulptūrėles.
Tai, kas liko iš sakralinio muziejaus po gaisro.
Autentiškų, kažkada nešiotų liturginių rūbų ekspozijos fragmentai.
Popiežiaus Jono Pauliaus antrojo koplyčioje.