Tytuvėnų kultūros centro užkeikimas

Tytuvėnų kultūros centro užkeikimas

Ty­tu­vė­nų kul­tū­ros cent­ro už­kei­ki­mas

Jau ke­li de­šimt­me­čiai kal­ba­ma, jog Ty­tu­vė­nams rei­ka­lin­gas kul­tū­ros cent­ras. Bet nei so­vie­ti­niais lai­kais se­kė­si jį pa­sta­ty­ti, nei at­ga­vus ne­prik­lau­so­my­bę. Kul­tū­ra glau­džia­si me­di­nia­me ava­ri­nės būk­lės pa­sta­te, pri­klau­san­čia­me baž­ny­čiai. Kai at­va­žiuo­ja kon­cer­tuo­ti koks tran­kes­nis ko­lek­ty­vas, kul­tū­ros cent­ro di­rek­to­rė bi­jo, kad neį­lūž­tų grin­dys ar neužg­riū­tų lu­bos.

Jau bu­vo su­švi­tu­si vil­tis, kad ši ra­jo­no val­džia pa­sta­tys nau­ją kul­tū­ros cent­rą. Bet ir vėl at­si­ra­do kliū­čių. Vie­ta, ku­rio­je ruoš­ta­si sta­ty­ti, pri­klau­so Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko ur­ba­nis­ti­niam draus­ti­niui, o bib­lio­te­kos pa­sta­tas, ku­rį nu­grio­vus, reng­ta­si sta­ty­ti kul­tū­ros cent­rą, pa­si­ro­do, kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tas. Tai­gi, už­kei­ki­mas kar­to­ja­si.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Griau­ti ir re­konst­ruo­ti

Apie nau­ją kul­tū­ros cent­rą ty­tu­vė­niš­kiai sva­jo­ja jau ke­li de­šimt­me­čiai. Kul­tū­ros rū­mus ke­tin­ta pa­sta­ty­ti ta­ry­bi­niais lai­kais. Ta­čiau pui­kūs rū­mai at­si­ra­do ne Ty­tu­vė­nuo­se, o Pag­ry­žu­vy­je.

At­kū­rus Nep­rik­lau­so­my­bę, be­veik vi­sos val­džios per rin­ki­mus rin­ko bal­sus jo­da­mos ant Ty­tu­vė­nų kul­tū­ros cent­ro ark­liu­ko. Ty­tu­vė­niš­kiams vis įsi­žieb­da­vo vil­tis ir vėl už­ges­da­vo.

Kul­tū­ros cent­rą ke­tin­ta sta­ty­ti Pie­vų gat­vė­je, ato­kiau nuo mies­te­lio, kur yra tur­ga­vie­tė. Bet sua­be­jo­ta, kad nuo­ša­li vie­ta ne­tin­ka to­kiai įstai­gai.

Vos pra­dė­ju­si ka­den­ci­ją, šian­die­ni­nė ra­jo­no val­džia pa­si­rū­pi­no, kad bū­tų pa­reng­ta ga­li­my­bių stu­di­ja, kur ge­riau­sia Ty­tu­vė­nuo­se sta­ty­ti kul­tū­ros cent­rą. Ka­dan­gi to­kių di­de­lių lė­šų sa­vi­val­dy­bės biu­dže­te nie­kuo­met neat­si­ras, nu­spręs­ta pa­si­nau­do­ti Eu­ro­pos pa­ra­ma. Ta­čiau nau­jai sta­ty­bai Eu­ro­pa ne­da­li­ja pi­ni­gų. Duo­da tik re­konst­ruk­ci­jai.

To­dėl prieš ke­le­tą me­tų pa­reng­to­je ga­li­my­bių stu­di­jo­je su­ras­ta išei­tis – pa­nau­do­ti du mies­to cent­re, prieš Ty­tu­vė­nų baž­ny­čios ir vie­nuo­ly­no an­samb­lį, Ši­lu­vos gat­vė­je, esan­čius pa­što ir bib­lio­te­kos pa­sta­tus bei ša­lia esan­tį lais­vą skly­pą ir, iš­plė­tus bei re­konst­ra­vus tu­ri­mus pa­sta­tus, su­kur­ti pa­to­gų ir erd­vų kul­tū­ros cent­rą.

Bib­lio­te­ka – kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tas

Pro­jek­ti­niuo­se pa­siū­ly­muo­se bib­lio­te­ką no­rė­ta nu­griau­ti, vie­toj jos pa­sta­ty­ti nau­ją pa­sta­tą ir su­jung­ti su re­konst­ruo­tu pa­štu.

Ta­čiau paaiš­kė­jo, jog me­di­nio, su­var­gu­sio, 1920 me­tais sta­ty­to bib­lio­te­kos pa­sta­to griau­ti ne­ga­li­ma. Jis – kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tas.

Ty­tu­vė­nų se­niū­nas Ro­mas Čer­kaus­kas pa­sa­ko­ja, jog jis ir Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai va­žia­vo į sos­ti­nę de­rė­tis dėl ga­li­my­bių tęs­ti pra­dė­tą pro­jek­tą. De­ja, spe­cia­lis­tai ti­ki­nę, jog bib­lio­te­kos pa­sta­tas yra kul­tū­ros pa­vel­do ver­ty­bė.

Var­din­ti ar­gu­men­tai, kad po ši­fe­riu ant sto­go dar yra gon­tų, kad ver­tin­gos me­di­nės grin­dys ir lan­gai, kad iš sos­ti­nės at­va­žia­vęs koks nors kler­kas ne­ras sa­vo bu­vu­sios mo­kyk­los ir la­bai nu­si­vils.

Kel­miš­kiai pa­pra­šė, kad sos­ti­nės val­di­nin­kai iš­klau­sy­tų pa­čių ty­tu­vė­niš­kių nuo­mo­nės. Sau­sio pa­bai­go­je įvy­ko toks su­si­ti­ki­mas. Pri­si­rin­ko sau­sa­kim­ša kul­tū­ros cent­ro sa­lė žmo­nių.

Jie iš­sa­kė sa­vo nuo­mo­nę, ta­čiau sve­čiai da­vę su­pras­ti, kad vie­tos gy­ven­to­jai nie­ko ne­nu­tuo­kia apie kul­tū­ros pa­vel­dą. At­gal į sos­ti­nę iš­vy­ko ne­da­vę ga­lu­ti­nio at­sa­ky­mo.

Praė­ju­sį ant­ra­die­nį se­niū­nas, Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ire­na Si­ru­sie­nė ir pa­vel­do­sau­gos spe­cia­lis­tas Vil­man­tas Ki­zis vėl va­žia­vo į Vil­nių. Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­te vy­ko Kul­tū­ros pa­vel­do ver­ti­ni­mo Ta­ry­bos po­sė­dis. Ja­me kel­miš­kiai su­ži­no­jo ga­lu­ti­nį ver­dik­tą, jog se­no­jo bib­lio­te­kos pa­sta­to griau­ti ne­bus ga­li­ma. Jis pri­pa­žin­tas kul­tū­ros ver­ty­be.

Nu­si­vy­li­mas ir nau­jos vil­tys

Be to, vie­ta prie­šais vie­nuo­ly­no ir baž­ny­čios an­samb­lį pa­ten­ka į Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko ur­ba­nis­ti­nį draus­ti­nį. Tad dar la­biau griež­tė­ja ap­ri­bo­ji­mai vyk­dant čia sta­ty­bas. „Vėl iš nau­jo skelb­ti vie­šuo­sius pir­ki­mus, pirk­ti pro­jek­ta­vi­mo dar­bus, lauk­ti, kol pro­jek­tas bus pa­reng­tas, vis­kas „ant abe­jo“, o Eu­ro­pos pi­ni­gai ga­li ir ne­lauk­ti“,– ne­sle­pia nu­si­vy­li­mo se­niū­nas.

Kel­mės ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ire­na Si­ru­sie­nė ne­no­ri nu­leis­ti ran­kų. In­ves­ti­ci­nis pro­jek­tas dėl ES pa­ra­mos jau pa­teik­tas ir pa­tvir­tin­tas kaip tin­ka­mas. Rei­kia pa­si­nau­do­ti Eu­ro­pos lė­šo­mis. Vė­liau ga­li ir ne­bū­ti to­kių ga­li­my­bių.

Di­rek­to­rė tvir­ti­na, jog pro­jek­ti­niuo­se pa­siū­ly­muo­se bu­vo du va­rian­tai. griau­ti ar­ba bib­lio­te­ką, ar­ba se­nuo­sius kul­tū­ros na­mus ir da­lį pa­što. „Da­bar bib­lio­te­kai at­lik­si­me ei­na­mą­jį re­mon­tą. Ban­dy­si­me tar­tis su Vys­ku­pi­ja, kad mums per­leis­tų kul­tū­ros na­mų pa­sta­tą. Jį nu­griau­si­me. O pa­štą re­konst­ruo­si­me ir su­jung­si­me su at­nau­jin­ta bib­lio­te­ka.

Iš nau­jo pirk­si­me pro­jek­ta­vi­mo dar­bus. Per Cent­ri­nę pir­ki­mų or­ga­ni­za­ci­ją tai pa­da­ry­ti įma­no­ma per pen­kias die­nas, dar apie 90 die­nų rei­kės pro­jek­to pa­ren­gi­mui. Kul­tū­ros na­mai tu­rė­tų bū­ti baig­ti 2020 me­tais. Tai­gi, dar yra šan­sų su­spė­ti“, – tu­ri vil­ties I. Si­ru­sie­nė.

Prob­le­ma – pro­jek­te

Kul­tū­ros ver­ty­bių de­par­ta­men­to Šiau­lių sky­riaus ve­dė­jas Ry­tis Bud­rys „Šiau­lių kraš­tui“ pa­sa­ko­jo, jog prieš tre­jus me­tus į de­par­ta­men­tą bu­vo at­vy­ku­si kel­miš­kių de­le­ga­ci­ja su tuo­me­ti­niu vi­ce­me­ru I. Šim­ku­mi prie­ša­ky­je. Jie klau­sė, kaip dep­ar­ta­men­tas žiū­rė­tų, jei­gu Ty­tu­vė­nuo­se bū­tų pa­sta­ty­tas Kul­tū­ros cent­ras.

Kel­miš­kiams pa­sa­ky­ta, jog vie­ta pa­ten­ka į baž­ny­čios ir vie­nuo­ly­no vi­zua­li­nės ap­sau­gos zo­ną. Sta­ty­ti įma­no­ma, ta­čiau rei­kia to­kio pro­jek­to, kad pa­sta­tas de­rė­tų prie baž­ny­čios ir vie­nuo­ly­no ar­chi­tek­tū­ri­nio an­samb­lio, kad jo neuž­gož­tų. Bu­vo ap­tar­tas va­rian­tas riš­tis prie se­no­sios mo­kyk­los, da­bar bib­lio­te­kos pa­sta­to, o pa­štą – griau­ti. Rei­kė­tų iš­lai­ky­ti tik me­di­nio bib­lio­te­kos pa­sta­to išo­ri­nį vaiz­dą, vi­du­je ga­li­ma tvar­ky­tis kaip no­ri, reng­ti ką no­ri. Tik ne­keis­ti tū­rių.

Ta­čiau praė­ju­sių me­tų rug­sė­jo mė­ne­sį kel­miš­kiai į de­par­ta­men­tą at­va­žia­vę pa­pra­šy­ti lei­di­mo sta­ty­bai ir at­si­ve­žę pro­jek­ti­nius pa­siū­ly­mus.

„Pa­ma­tė­me vi­siš­kai at­virkš­ti­nį va­rian­tą ne­gu bu­vo su­tar­ta. To­kį poel­gį ver­ti­no­me taip lyg mus no­rė­ta per­va­žiuo­ti trau­ki­niu, – „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė R. Bud­rys. – Žmo­nės su­kir­šin­ti. O pro­ble­ma juk ne kul­tū­ros cent­ro sta­ty­bo­je ir ne ta­me me­di­nia­me bib­lio­te­kos pa­sta­te, o pro­jek­te.

Tas se­nas pa­sta­tas – tik ant­ri­nis pro­duk­tas. Yra eks­per­tai, ku­rie pa­gal tam tik­rus kri­te­ri­jus nu­sta­to, kas yra kul­tū­ros pa­vel­do ver­ty­bė. Pa­vel­das ne­prik­lau­so nuo me­ro po­li­ti­nių įsi­ti­ki­ni­mų. Ty­tu­vė­nai nė­ra ei­li­nis mies­te­lis. Į jį su­dė­ta la­bai daug vals­ty­bės lė­šų.“

R. Bud­rio nuo­mo­ne, vie­nin­te­lė ga­li­my­bė no­rint sta­ty­ti kul­tū­ros cent­rą mies­te­lio cent­re, iš­sau­go­ti se­ną­jį bib­lio­te­kos pa­sta­tą, jį re­konst­ruo­ti iš išo­rės, o vi­du­je įreng­ti sa­lę. Vie­tos šia­me pa­sta­te, R. Bud­rio nuo­mo­ne, pa­kan­ka­mai. Ki­tas va­rian­tas – kul­tū­ros cent­ro sta­ty­bai pa­rink­ti ki­tą vie­tą.

Ty­tu­vė­niš­kiai įskau­din­ti

Ty­tu­vė­nų kul­tū­ros cent­ro di­rek­to­rė Al­ma Šli­vins­kie­nė sa­ko, jog kul­tū­ros cent­ro sta­ty­ba Ty­tu­vė­nuo­se tar­si už­keik­ta – at­si­ran­da vil­tis ir vėl nu­žu­do­ma. Tai tę­sia­si jau ke­li de­šimt­me­čiai, nuo so­vie­ti­nių lai­kų. Kul­tū­ros cent­ro pa­tal­pos pri­klau­so baž­ny­čiai. Pas­ta­tas se­nas, ava­ri­nės būk­lės.

„Pak­vie­čiam ko­lek­ty­vą pa­kon­cer­tuo­ti ir dre­ba­me – kad sce­na neat­lai­kys, – pa­sa­ko­ja A. Šli­vins­kie­nė. – Kai­mo bend­ruo­me­nės da­bar tu­ri gra­žes­nes sa­les. Ty­tu­vė­niš­kius įžei­dė val­di­nin­kų iš sos­ti­nės svars­ty­mas, jog jie čia atė­jo val­džios su­va­ry­ti. Kad pu­čia į vie­ną ra­gą. Ne­su­va­ry­si da­bar žmo­nių. Jei­gu jiems pa­tiems ne­rū­pės pro­ble­ma, tai ir neis. Gal sos­ti­nės val­di­nin­kai ne­la­bai įsi­vaiz­duo­ja, kaip to­kiuo­se mies­te­liuo­se rei­ka­lin­gi kul­tū­ros na­mai. Žmo­nės čia bend­rau­ja, pra­lei­džia lais­va­lai­kį. Re­pe­ti­ci­jų sa­lė nuo po­pie­tės kiek­vie­ną mi­nu­tę užim­ta. Rei­kia dau­giau pa­tal­pų. Kul­tū­ros na­mai – tai ne vien di­rek­to­rės ka­bi­ne­tas.“

„Pa­si­ju­tau pa­že­min­tas, – re­dak­ci­jai sa­kė su­siti­ki­me su pa­vel­do sau­go­to­jais da­ly­va­vęs ty­tu­vė­niš­kis ag­ro­ser­vi­so koo­pe­ra­ty­vo „Kur­šių kraš­tas“ val­dy­bos pir­mi­nin­kas ir rei­ka­lų ve­dė­jas Vy­tau­tas Šim­kū­nas. – No­rė­jo­me nuo­šir­daus, at­vi­ro po­kal­bio, o iš­gir­do­me, jog esa­me nu­teik­ti, suor­ga­ni­zuo­ti. Mes vi­si už pa­vel­do iš­sau­go­ji­mą. Bet ar šis bu­vu­sios mo­kyk­los pa­sta­tas, sta­ty­tas 1920 me­tais, tik­rai toks ver­tin­gas? Jei­gu to­je vie­to­je nie­ko ne­pas­ta­tys, taip ir liks ša­lia pa­grin­di­nės gat­vės sto­vė­ti ap­sku­ręs pa­štas, su­var­gu­si bib­lio­te­ka ir se­na­sis me­di­nis kul­tū­ros cent­ras aikš­tės gi­lu­mo­je.“

Pro­jek­tą pa­suk­ti ki­taip

Ty­tu­vė­niš­kė pe­da­go­gė Bro­nis­la­va Bu­chie­nė sa­ko taip pat ne­ti­kė­ju­si, jog pa­vel­das ga­li tap­ti pa­ga­liu į ra­tus.

„Ke­tu­rias­de­šimt me­tų gy­ve­nu Ty­tu­vė­nuo­se. Vis ža­da­ma ir ža­da­ma pa­sta­ty­ti kul­tū­ros cent­rą. O jo kaip nė­ra, taip nė­ra. Ap­si­lei­di­mas! Gal tie spe­cia­lis­tai iš Vil­niaus kaip sa­vo sri­ties spe­cia­lis­tai ir tei­sūs? Bet sau­sa­kim­ša sa­lė ir pil­na rū­bi­nė su­si­rin­ku­sių ty­tu­vė­niš­kių ape­lia­vo į žmo­giš­ku­mą. O vil­nie­čiai at­va­žia­vo tar­si iš anks­to nu­si­tei­kę, mū­sų ne­si­klau­sė. Jei­gu ne­bus pa­sta­ty­tas kul­tū­ros cent­ras, Ty­tu­vė­nai ne­teks dau­giau ne­gu nu­griau­nant bib­lio­te­kos pa­sta­tą. Ant­ra ver­tus, gal ir ra­jo­no val­džia ga­lė­tų per­si­gal­vo­ti ir pro­jek­tą pa­suk­ti ki­taip, kaip no­ri pa­vel­do­sau­gi­nin­kai.“

Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko di­rek­to­rius Vy­tau­tas Sto­nys pa­tvir­ti­no, jog vie­ta, ku­rio­je ruo­šia­ma­si sta­ty­ti kul­tū­ros cent­rą, pa­ten­ka į Ty­tu­vė­nų baž­ny­čios ir vie­nuo­ly­no an­samb­lio vi­zua­li­nės ap­sau­gos zo­ną. Ta­čiau da­bar­ti­nė­je si­tua­ci­jo­je tai pa­ti ge­riau­sia išei­tis. Bū­tų su­tvar­ky­ti mies­te­lio cent­ro vaiz­dą ga­di­nan­tys na­mai vai­duok­liai. Rei­kė­tų šiek tiek pa­ko­re­guo­ti pro­jek­tą, pa­nau­do­ti bib­lio­te­kos pa­sta­tą, o pa­što da­lį nu­griau­ti ir pa­ga­liau bū­tų ga­li­ma įgy­ven­din­ti vi­sų ty­tu­vė­niš­kių sva­jo­nę.

Au­to­rės nuo­tr.

Šis se­nas bib­lio­te­kos pa­sta­tas pri­pa­žin­tas kul­tū­ros ver­ty­be.

Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ire­na Si­ru­sie­nė tvir­ti­no vyk­sian­ti į Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Šiau­lių sky­rių de­rin­ti nau­jas Ty­tu­vė­nų kul­tū­ros cent­ro sta­ty­bos są­ly­gas.

Ty­tu­vė­nų se­niū­nas Ro­mas Če­rkaus­kas tu­ri vil­ties, jog dar pa­vyks pa­sta­ty­ti Ty­tu­vė­nų kul­tū­ros cent­rą.

Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko di­rek­to­rius Vy­tau­tas Sto­nys sa­ko, jog idė­ja sta­ty­ti kul­tū­ros cent­rą mies­te­lio cent­re ir su­tvar­ky­ti ap­šiu­ru­sius pa­sta­tus – pa­ti iš­min­tin­giau­sia.

Re­konst­ra­vus ir su­jun­gus šiuos du se­nus – mū­ri­nį pa­što ir me­di­nį bib­lio­te­kos – pa­sta­tus Ty­tu­vė­nų cent­re ke­tin­ta pa­si­nau­do­ti Eu­ro­pos pa­ra­ma ir su­kur­ti erd­vų bei pa­to­gų kul­tū­ros cent­rą.

Nau­ja­sis kul­tū­ros cent­ras į mies­tą tu­ri įsi­kom­po­nuo­ti taip, kad neuž­gož­tų Ty­tu­vė­nų baž­ny­čios ir vie­nuo­ly­no an­samb­lio.

klfo_­Ty­tu­ve­nai_­baz­ny­cia_RM