
Naujausios
Tuštėja senasis dvaras
Daugiau kaip 40 metų užventiškė Joana Milkintienė gyvena buvusiame dvaro rūme. Čia buvo įkurdinta 12 šeimų. Dabar beliko tik šeši gyvenami būstai. Ir ne visuose žmonės gyvena visą laiką. Kiti sugrįžta tik pavasaroti.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Ilgas medinis pastatas miestelio pakraštyje netoli malūno. Čia buvo Užvenčio dvaro rūmas. Paskutinysis jo šeimininkas tarpukario Lietuvos ekonomistas, 1916 metų Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras Jonas Smilgevičius, miręs 1942 – aisiais. Dvaro rūme gyveno ir kūrė Marija Pečkauskaitė Šatrijos Ragana. Čia gimė jos gražiausi apsakymai „Sename dvare“, „Irkos tragedija“ ir kiti.
Šiais takais, kuriais vaikščiojo iškilūs Užvenčio žmonės, dabar vaikšto 21 – ojo amžiaus gyventojai. Vieni čia praleidę kelias dešimtis metų, padoriai gyvenę sutinka saulėlydį. Kiti jauni, besikabinantys į gyvenimą, lyg paukščiai skraidantys tarp užsienio ir Lietuvos. Ketvirti sugrįžę iš kalėjimo arba stikliuko mėgėjai.
Senasis dvaras neišvaro nė vieno. Visus vienodai glaudžia po senu savo stogu, užstoja nuo šalčio kelių šimtų metų senumo sienojais.
Išlikęs ne tik šis senas dvaro pastatas. Čia pat malūnas, ūkiniai pastatai. Dvaras turėjo pavyzdinį ūkį: produktyvių karvių bandą, spirito varyklą, lentpjūvę, sūrinę, tabako plantacijų ir džiovyklą.
Ir dabartiniai buvusio rūmo gyventojai tarsi saugo buvusią namo garbę. Nors seniau viename rūme tilpo 12 šeimų, bet visi gyventojai buvę ramūs, pagarbūs vienas kitam.
Šiandien po langais žydi gėlynai. Medžių apsuptyje žaliuoja vejos. Tvoromis aprėminti gyventojų kiemeliai, kur yra jų privati poilsio erdvė.
Po kiemą vaikšto viena iš seniausiųjų senojo dvaro gyventojų Joana Milkintienė. Ji takus čia mina nuo 1975 – ųjų. Netoliese buvo kolūkio fermos. Čia melžė karves.
Ponia Joana turi du kambarius ir virtuvę. Tokiame būste be patogumų užaugino sūnų. Jauku jai gyventi ir dabar. Kiekvienas gyventojas turi atskirą įėjimą. Nereikia murdytis vienoje laiptinėje, kur du kaimynai vienu metu negali atidaryti durų, nes jos susimuša vienos į kitas. Nereikia keltis laiptais į kokį penktą aukštą. Išvirsti laukan, savas kiemelis. Medžiai. Netoli vingiuoja Venta.
„Butai čia avarinės būklės, – pasakoja ponia Joana. – Reikėtų keisti stogą.“
Bet keliems kaimynams nelengva susitarti. Ne visi turi pinigų remontui. O seniūnija dabar nesikiš. Butai privatizuoti.
„Čia buvo alyvų giraitė, vaismedžių sodas, – mena senoji dvaro gyventoja. – Laikas padaro savo. Viskas keičiasi. Šalimais esantį parką prižiūri Knyzeliai. Gražiai prižiūri. Jei neprižiūrėtų, būtų gėda. Juk vasarą čia atvažiuoja daug turistų, vestuvininkų, kurie švenčia Užvenčio malūne. Esame „ant akių“.
Dvylikoje butų dabar beliko tik šeši gyventojai. Joanos teigimu tik keturios šeimos gyvena nuolat. Kiti atvažiuoja tik pavasaroti. Likę butai – tušti – užkaltais langais.
Senajai gyventojai – smagu, kad šalimais kuriasi jaunos šeimos. Viena į senąjį dvarą įsivedė ir vandenį. Kaip mieste – vanduo bėga iš čiaupo.
Gyvena jauna moteris su maža mergaite. Eina į darbą.
Iš ilgo dvaro pastato galo Kancių buto durys. Ant laiptelių pasirodo šeimininkė Ingrida Kancienė. Moteris pasakoja butą sename dvare paveldėjusi iš močiutės. Būtent šiame kambaryje gyveno ir kūrė Šatrijos Ragana. Nupirkę dar ir „už sienos“ esantį būstą prasiplėtė erdvę, padarė kapitalinį remontą, įsirengė patogumus.
Jauna šeima važinėja dirbti į Švediją. Ponia Ingrida sako kiekvieną vasarą traukianti dirbti į Švedijos sodus. Per žiemą dirba Užventyje virėja mokykloje. Vyras ten darbuojasi ir žiemą. Tvarko vaismedžius, retina, genėja.
„Norėjome iš čia pabėgti, – sako Ingrida. – Tačiau kitur ir kitą butą būtų sunku nupirkti. Nors prisiduriame iš dabo užsienyje, bet užtenka tik pragyvenimui.“
Šeima turi paauglius vaikus. Kai tėvai uždarbiauja užsienyje, juos prižiūri močiutė.
Jauna šeima abejoja, ar verta leisti daug pinigų avariniame name esančio būsto remontui. Tačiau gyventi nesusitvarkius irgi būtų nesmagu.
Moteris moja ranka į dvaro rūsius su arka ties įėjimu. Visiems užtenka pasidėjimo. Kiekvienas gyventojas turi savą sandėliuką. Tik apgailestauja, kad praėjusią vasarą sudegė dvaro ūkinis pastatas. Seniūnija išvežė degėsius. Liko pastato plytinės sienos. Jų negriauna, nes tai istorinis pastatas.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
SENBUVĖ: Joana Milkintienė sename dvare gyvena jau 41 metai. Puoselėja gėlynus, laisto juos Ventos vandeniu.
JAUKUMAS: Iš močiutės būstą sename dvare paveldėjusi Ingrida Kancienė įsikūrė jaukiai.
DVARAS: Senas kelių šimtmečių medinis dvaras dar tarnauja žmonėms.