
Naujausios
Trys kišenės, bet nedaug paguodos
Užbaigtas mokinių registravimas į mokyklas. Aiškėja, kiek sumažėjo ugdymo įstaigos. Preliminariais duomenimis, į Kelmės rajono mokyklas atėjo 190 mokinių mažiau negu pernai.
Šauktas neeilinis rajono Tarybos posėdis. Jame spręstas klasių, kuriose nesusidaro minimalus aštuonių mokinių skaičius, ir jos negali būti jungiamos, likimas. Savivaldybė, norėdama išlaikyti klasių komplektus, gali joms pridėti 50 procentų trūkstamų lėšų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
„Šiaulių kraštas“ pakalbino keleto mokyklų vadovus.
Kokia mokslo metų pradžia jų vadovaujamose mokyklose? Ar pakils mokytojų atlyginimai įvedus etatinį apmokėjimą ir vadinamąsias tris pinigų kišenes už darbus? Kas labiausiai neramina?
Laima SIMĖNIENĖ – Kelmės „Kražantės“ progimnazijos direktorė:
– Progimnazijoje sumažėjo vienu klasės komplektu. Išleidome tris aštuntokų, o atėjo tik dvi pirmokų klasės. Šiemet mokysis 422 mokiniai. Pernai buvo 464.
Progimnazijai skiriamos lėšos, kurias dabar matome lentelėje, didelio optimizmo neteikia. Kontaktinių valandų skaičių sumažina ribinės klasės. Pavyzdžiui trečioje klasėje buvo 21 mokinys. Klasė būtų patekusi į daugiau kaip 21 mokinio kategoriją, būtų skirtos 986 kontaktinės valandos per metus ir apmokėjimas už šias kontaktines valandas. Bet vieną mokinį paviliojo kita mokykla. Klasė pateko į 12 – 20 mokinių klasės kategoriją, jai skirtos tik 952 kontaktinės pamokos.
Jau šiandien matome, jog nebus iš ko pakelti mokytojams atlyginimus, nes mažėjo mokinių, mažėja ir skiriamų lėšų. Mažėja ir etatų. Pernai turėjome 29 etatus, šiemet – tik 25,5.
Rugpjūčio pabaigoje mokytojai atėjo švytinčiom akim, pasiilgę mokyklos. Bet po pirmųjų skaičiavimų iš susirinkimo išėjo nusivylę.
Tik trys keturi mokytojai surenka visą pamokų krūvį. Jiems atlyginimas gal šiek tiek ir padidės. Bet kad mokytojas gautų per tūkstantį eurų į rankas, tikrai nesimato. Pavyzdžiui, 14 pamokų turinčiai mokytojai paskaičiuota 647 eurai. Kai atskaičiuos mokesčius, neliks nė penkių šimtų.
Už papildomus darbus ir iki šiol mokytojai gaudavo atlygį. Tikėjomės, kad ta vadinamoji trečioji kišenė leis pridėti daugiau. Bet pagal turimus pinigus tiesiog nebus iš ko didinti.
Albertas PUMPUTIS – Liolių pagrindinės mokyklos direktorius:
– Mūsų mokykla dėl naujosios klasės krepšelio metodikos smarkiai nukraujavo. Sumažėjo 37 mokiniais. Šiemet mokysis tik 126 vaikai. Lioliuose nesukomplektuota devinta klasė, Maironių skyriuje dėl per mažo mokinių skaičiaus negalėjome komplektuoti septintos, aštuntos ir dešimtos klasių. Visi mokiniai išėjo į Kelmės mokyklas arba Tytuvėnų gimnaziją.
Bandome gelbėti Maironių skyriuje likusius penkis devintokus. Jų buvo šeši. Savivaldybė ketino finansuoti nepilną klasę. Tačiau dar vienas mokinys išėjo į kitą mokyklą.
Mokytojų darbo krūviai mažėja. Net matematikai ir lituanistai neturi viso krūvio. Pagal naująją skaičiuoklę tik vienas mūsų mokyklos mokytojas turės visą etatą. Visą etatą, 1512 kontaktinių valandų, per metus turinčiam vyresniajam mokytojui su 25 metų stažu išeina 980 eurų atlyginimas neatskaičius mokesčių.
Taigi, atlyginimai tikrai nedidės. Nebent mokytojai lakstys per tris mokyklas. Liolių pagrindinėje numatyta 10 mokytojų etatų, Maironių skyriuje – 6,5 etato.
Raimonda BLUŽIENĖ – Pakražančio gimnazijos direktorė:
– Mokinių sumažėjo nežymiai. Buvo 165, šiemet mokysis 157. Sumažėjo, nes iš vienos šeimos neseniai, iš kitos seniau buvo paimti vaikai. Tėvai siekia juos susigrąžinti, ir atrodo, kad pavyks. Taigi, jie grįš į mūsų mokyklą, tačiau finansavimui tai jokios įtakos jau nebeturės.
Šiemet sudarėme 13 klasių komplektų. Jungta tik priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo grupė.
Pagal dabartinius skaičiavimus lėšų turėtų užtekti. Bet atlyginimai kils ne visiems mokytojams. Dėl naujos apmokėjimo tvarkos labiausiai išlošia nedidelį darbo stažą turintys mokytojai.
Šiuo metu renkame duomenis, kokius papildomus darbus galėtų dirbti pedagogai. Iš vadinamosios trečiosios kišenės už darbą bus apmokama klasių auklėtojams. Be to, apmokėsime ir už kitus mokyklos bendruomenei atliekamus darbus: švenčių fotografavimą, straipsnių rašymą, dokumentų redagavimą ir kitas veiklas.
Iš vadinamosios antrosios kišenės mokėsime už pasiruošimą pamokoms, sąsiuvinių taisymą. Litaunistams numatėme 50 procentų, užsienio kalbų mokytojams – 35, pradinių klasių mokytojams – 40 procentų nuo kontaktinių valandų skaičiaus.
Neslėpsiu – yra šiek tiek sumaišties ir nerimo. Tačiau mokytojai – supratingi. Žinome, kad kitaip nebus.
Nerimo kelia ir nauja mokinių maitinimo tvarka, kai maisto tiekėjai negalės tiekti saldumynų ir bandelių. Sveikuoliškas maistas – labai prėskas. Ar nenukeliaus jis į šiukšlių kibirus?
Genė PULKIENĖ – Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos direktorė:
– Darbų iki kaklo. Susitinkame su gimnazijos mokytojų profsąjungos grupe. Derėsimės dėl apmokėjimo už pasiruošimą pamokoms ir sąsiuvinų taisymą bei kitus su pasiruošimu susijusius darbus. Pasiūlėme mokėti po 45 procentus nuo kontaktinių valandų skaičiaus. Profsąjunga nesutiko.
Mokinių pas mus sumažėjo ne itin daug – tik dvidešimčia. Keturiose klasėse dar yra po 25 – 26 mokinius. Mažiausiai penktokų – tik 11.
Mokytojų atlyginimai kils ne visiems. Kai kam liks tokie patys. Gyvename laukimu. Spalio mėnesį turėtų paaiškėti, kiek gausime papildomų lėšų, jei neišsiteksime apmokėti visiems etatams. Gimnazijos bendruomenė tiki, kad nuskriausti neliksime.
Dalia VILIŪNIENĖ – Kelmės specialiosios mokyklos direktorė:
– Pirmą kartą ir mūsų mokykloje sumažėjo mokinių. Likome 67. Sumažėjo vienu klasės komplektu. Bet pasunkėjo mokinių diagnozės. Net 24 vaikai turi kompleksinę negalią. Mūsų mokykloje mokosi intelekto sutrikimų turintys vaikai. Tačiau kai kurie iš jų turi ir fizinę negalią.
Mokykloje yra trijų tipų klasės: lavinamosios, kompleksinės negalios vaikų ir socialinių įgūdžių ugdymo mokiniams, baigusiems dešimt klasių mūsų mokykloje, bet ugdomiems papildomai iki 21 metų.
Mokslo metus sutinkame pagerėjusiomis sąlygomis. Įsirengėme judesio korekcijos klasę, treniruoklių aikštyną su lauko batutu, terasą, kurioje vaikai galės sportuoti ir ilsėtis. Spalio mėnesį dar gausime 19 vietų autobusėlį.
Dėl apmokėjimo sistemos pagal klasės krepšelį – šiek tiek neramu. Mokytojams lėšų užteks. Tačiau iš kokių lėšų reikės apmokėti už darbą mokytojų padėjėjams ir socialiniams darbuotojams, kol kas neaišku.
Kadangi specialiojoje mokykloje nėra nustatytas minimalus vaikų skaičius klasėje, visi mokytojai turėjo 33 – 36 valandų savaitės darbo krūvius. Jiems buvo mokamas maksimalus koeficientas už pamoką.
Gaudavo 5 procentų priedą už darbą su specialiųjų poreikių vaikais. Pagal naują apmokėjimo sistemą tas priedas gali didėti iki 15 procentų. Manau, jog atlyginimai bent jau nesumažės.
Autorės nuotr.