Trys kišenės, bet nedaug paguodos

Trys kišenės, bet nedaug paguodos

Trys ki­še­nės, bet ne­daug pa­guo­dos

Už­baig­tas mo­ki­nių re­gist­ra­vi­mas į mo­kyk­las. Aiš­kė­ja, kiek sumažėjo ug­dy­mo įstai­gos. Pre­li­mi­na­riais duo­me­ni­mis, į Kel­mės ra­jo­no mo­kyk­las atė­jo 190 mo­ki­nių ma­žiau ne­gu per­nai.

Šauk­tas neei­li­nis ra­jo­no Ta­ry­bos po­sė­dis. Ja­me spręs­tas kla­sių, ku­rio­se ne­su­si­da­ro mi­ni­ma­lus aš­tuo­nių mo­ki­nių skai­čius, ir jos ne­ga­li bū­ti jun­gia­mos, li­ki­mas. Sa­vi­val­dy­bė, no­rė­da­ma iš­lai­ky­ti kla­sių komp­lek­tus, ga­li joms pri­dė­ti 50 pro­cen­tų trūks­ta­mų lė­šų.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

„Šiau­lių kraš­tas“ pa­kal­bi­no ke­le­to mo­kyk­lų va­do­vus.

Ko­kia moks­lo me­tų pra­džia jų va­do­vau­ja­mo­se mo­kyk­lo­se? Ar pa­kils mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mai įve­dus eta­ti­nį ap­mo­kė­ji­mą ir va­di­na­mąsias tris pi­ni­gų ki­še­nes už dar­bus? Kas la­biau­siai ne­ra­mi­na?

Lai­ma SI­MĖ­NIE­NĖ – Kel­mės „Kra­žan­tės“ pro­gim­na­zi­jos di­rek­to­rė:

– Pro­gim­na­zi­jo­je su­ma­žė­jo vie­nu kla­sės komp­lek­tu. Iš­lei­do­me tris aš­tun­to­kų, o atė­jo tik dvi pir­mo­kų kla­sės. Šie­met mo­ky­sis 422 mo­ki­niai. Per­nai bu­vo 464.

Pro­gim­na­zi­jai ski­ria­mos lė­šos, ku­rias da­bar ma­to­me len­te­lė­je, di­de­lio op­ti­miz­mo ne­tei­kia. Kon­tak­ti­nių va­lan­dų skai­čių su­ma­ži­na ri­bi­nės kla­sės. Pa­vyz­džiui tre­čio­je kla­sė­je bu­vo 21 mo­ki­nys. Kla­sė bū­tų pa­te­ku­si į dau­giau kaip 21 mo­ki­nio ka­te­go­ri­ją, bū­tų skir­tos 986 kon­tak­ti­nės va­lan­dos per me­tus ir ap­mo­kė­ji­mas už šias kon­tak­ti­nes va­lan­das. Bet vie­ną mo­ki­nį pa­vi­lio­jo ki­ta mo­kyk­la. Kla­sė pa­te­ko į 12 – 20 mo­ki­nių kla­sės ka­te­go­ri­ją, jai skir­tos tik 952 kon­tak­ti­nės pa­mo­kos.

Jau šian­dien ma­to­me, jog ne­bus iš ko pa­kel­ti mo­ky­to­jams at­ly­gi­ni­mus, nes ma­žė­jo mo­ki­nių, ma­žė­ja ir ski­ria­mų lė­šų. Ma­žė­ja ir eta­tų. Per­nai tu­rė­jo­me 29 eta­tus, šie­met – tik 25,5.

Rugp­jū­čio pa­bai­go­je mo­ky­to­jai atė­jo švy­tin­čiom akim, pa­siil­gę mo­kyk­los. Bet po pir­mų­jų skai­čia­vi­mų iš su­si­rin­ki­mo išė­jo nu­si­vy­lę.

Tik trys ke­tu­ri mo­ky­to­jai su­ren­ka visą pa­mo­kų krū­vį. Jiems at­ly­gi­ni­mas gal šiek tiek ir pa­di­dės. Bet kad mo­ky­to­jas gau­tų per tūks­tan­tį eu­rų į ran­kas, tik­rai ne­si­ma­to. Pa­vyz­džiui, 14 pa­mo­kų tu­rin­čiai mo­ky­to­jai pa­skai­čiuo­ta 647 eu­rai. Kai at­skai­čiuos mo­kes­čius, ne­liks nė pen­kių šim­tų.

Už pa­pil­do­mus dar­bus ir iki šiol mo­ky­to­jai gau­da­vo at­ly­gį. Ti­kė­jo­mės, kad ta va­di­na­moji tre­čio­ji ki­še­nė leis pri­dė­ti dau­giau. Bet pa­gal tu­ri­mus pi­ni­gus tie­siog ne­bus iš ko di­din­ti.

Al­ber­tas PUM­PU­TIS – Lio­lių pa­grin­di­nės mo­kyk­los di­rek­to­rius:

– Mū­sų mo­kyk­la dėl nau­jo­sios kla­sės krep­še­lio me­to­di­kos smar­kiai nu­krau­ja­vo. Su­ma­žė­jo 37 mo­ki­niais. Šie­met mo­ky­sis tik 126 vai­kai. Lio­liuo­se ne­su­komp­lek­tuo­ta de­vin­ta kla­sė, Mai­ro­nių sky­riu­je dėl per ma­žo mo­ki­nių skai­čiaus ne­ga­lė­jo­me komp­lek­tuo­ti sep­tin­tos, aš­tun­tos ir de­šim­tos kla­sių. Vi­si mo­ki­niai išė­jo į Kel­mės mo­kyk­las ar­ba Ty­tu­vė­nų gi­mna­zi­ją.

Ban­do­me gel­bė­ti Mai­ro­nių sky­riu­je li­ku­sius pen­kis de­vin­to­kus. Jų bu­vo še­ši. Sa­vi­val­dy­bė ke­ti­no fi­nan­suo­ti ne­pil­ną kla­sę. Ta­čiau dar vie­nas mo­ki­nys išė­jo į ki­tą mo­kyk­lą.

Mo­ky­to­jų dar­bo krū­viai ma­žė­ja. Net ma­te­ma­ti­kai ir li­tua­nis­tai ne­tu­ri viso krū­vio. Pa­gal nau­ją­ją skai­čiuok­lę tik vie­nas mū­sų mo­kyk­los mo­ky­to­jas tu­rės vi­są eta­tą. Vi­są eta­tą, 1512 kon­tak­ti­nių va­lan­dų, per me­tus tu­rin­čiam vy­res­nia­jam mo­ky­to­jui su 25 me­tų sta­žu išei­na 980 eu­rų at­ly­gi­ni­mas neats­kai­čius mo­kes­čių.

Tai­gi, at­ly­gi­ni­mai tik­rai ne­di­dės. Ne­bent mo­ky­to­jai laks­tys per tris mo­kyk­las. Lio­lių pa­grin­di­nė­je nu­ma­ty­ta 10 mo­ky­to­jų eta­tų, Mai­ro­nių sky­riu­je – 6,5 eta­to.

Rai­mon­da BLU­ŽIE­NĖ – Pak­ra­žan­čio gim­na­zi­jos di­rek­to­rė:

– Mo­ki­nių su­ma­žė­jo ne­žy­miai. Bu­vo 165, šie­met mo­ky­sis 157. Su­ma­žė­jo, nes iš vie­nos šei­mos ne­se­niai, iš ki­tos se­niau bu­vo paim­ti vai­kai. Tė­vai sie­kia juos su­si­grą­žin­ti, ir at­ro­do, kad pa­vyks. Tai­gi, jie grįš į mū­sų mo­kyk­lą, ta­čiau fi­nan­sa­vi­mui tai jo­kios įta­kos jau ne­be­tu­rės.

Šie­met su­da­rė­me 13 kla­sių komp­lek­tų. Jung­ta tik prieš­mo­kyk­li­nio ir iki­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo gru­pė.

Pa­gal da­bar­ti­nius skai­čia­vi­mus lė­šų tu­rė­tų už­tek­ti. Bet at­ly­gi­ni­mai kils ne vi­siems mo­ky­to­jams. Dėl nau­jos ap­mo­kė­ji­mo tvar­kos la­biau­siai iš­lo­šia ne­di­de­lį dar­bo sta­žą tu­rin­tys mo­ky­to­jai.

Šiuo me­tu ren­ka­me duo­me­nis, ko­kius pa­pil­do­mus dar­bus ga­lė­tų dirb­ti pe­da­go­gai. Iš va­di­na­mosios tre­čio­sios ki­še­nės už dar­bą bus ap­mo­ka­ma kla­sių auk­lė­to­jams. Be to, ap­mo­kė­si­me ir už ki­tus mo­kyk­los bend­ruo­me­nei at­lie­ka­mus dar­bus: šven­čių fo­tog­ra­favi­mą, straips­nių ra­šy­mą, do­ku­men­tų re­da­ga­vi­mą ir ki­tas veik­las.

Iš va­di­na­mosios ant­ro­sios ki­še­nės mo­kė­si­me už pa­si­ruo­ši­mą pa­mo­koms, są­siu­vi­nių tai­sy­mą. Li­tau­nis­tams nu­ma­tė­me 50 pro­cen­tų, už­sie­nio kal­bų mo­ky­to­jams – 35, pra­di­nių kla­sių mo­ky­to­jams – 40 pro­cen­tų nuo kon­tak­ti­nių va­lan­dų skai­čiaus.

Nes­lėp­siu – yra šiek tiek su­maiš­ties ir ne­ri­mo. Ta­čiau mo­ky­to­jai – su­pra­tin­gi. Ži­no­me, kad ki­taip ne­bus.

Ne­ri­mo ke­lia ir nau­ja mo­ki­nių mai­ti­ni­mo tvar­ka, kai mais­to tie­kė­jai ne­ga­lės tiek­ti sal­du­my­nų ir ban­de­lių. Svei­kuo­liš­kas mais­tas – la­bai prės­kas. Ar ne­nu­ke­liaus jis į šiukš­lių ki­bi­rus?

Ge­nė PUL­KIE­NĖ – Už­ven­čio Šat­ri­jos Ra­ga­nos gim­na­zi­jos di­rek­to­rė:

– Dar­bų iki kak­lo. Su­si­tin­ka­me su gim­na­zi­jos mo­ky­to­jų pro­fsą­jun­gos gru­pe. De­rė­si­mės dėl ap­mo­kė­ji­mo už pa­si­ruo­ši­mą pa­mo­koms ir są­siu­vi­nų tai­sy­mą bei ki­tus su pa­si­ruo­ši­mu su­si­ju­sius dar­bus. Pa­siū­lė­me mo­kė­ti po 45 pro­cen­tus nuo kon­tak­ti­nių va­lan­dų skai­čiaus. Prof­są­jun­ga ne­su­ti­ko.

Mo­ki­nių pas mus su­ma­žė­jo ne itin daug – tik dvi­de­šim­čia. Ke­tu­rio­se kla­sė­se dar yra po 25 – 26 mo­ki­nius. Ma­žiau­siai penk­to­kų – tik 11.

Mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mai kils ne vi­siems. Kai kam liks to­kie pa­tys. Gy­ve­na­me lau­ki­mu. Spa­lio mė­ne­sį tu­rė­tų paaiš­kė­ti, kiek gau­si­me pa­pil­do­mų lė­šų, jei neiš­si­tek­si­me ap­mo­kė­ti vi­siems eta­tams. Gim­na­zi­jos bend­ruo­me­nė ti­ki, kad nu­skriaus­ti ne­lik­si­me.

Da­lia VI­LIŪ­NIE­NĖ – Kel­mės spe­cia­lio­sios mo­kyk­los ­di­rek­to­rė:

– Pir­mą kar­tą ir mū­sų mo­kyk­lo­je su­ma­žė­jo mo­ki­nių. Li­ko­me 67. Su­ma­žė­jo vie­nu kla­sės komp­lek­tu. Bet pa­sun­kė­jo mo­ki­nių diag­no­zės. Net 24 vai­kai tu­ri komp­lek­si­nę ne­ga­lią. Mū­sų mo­kyk­lo­je mo­ko­si in­te­lek­to su­tri­ki­mų tu­rin­tys vai­kai. Ta­čiau kai ku­rie iš jų tu­ri ir fi­zi­nę ne­ga­lią.

Mo­kyk­lo­je yra tri­jų ti­pų kla­sės: la­vi­na­mo­sios, komp­lek­si­nės ne­ga­lios vai­kų ir so­cia­li­nių įgū­džių ug­dy­mo mo­ki­niams, bai­gu­siems de­šimt kla­sių mū­sų mo­kyk­lo­je, bet ug­do­miems pa­pil­do­mai iki 21 me­tų.

Moks­lo me­tus su­tin­ka­me pa­ge­rė­ju­sio­mis są­ly­go­mis. Įsi­ren­gė­me ju­de­sio ko­rek­ci­jos kla­sę, tre­ni­ruok­lių aikš­ty­ną su lau­ko ba­tu­tu, te­ra­są, ku­rio­je vai­kai ga­lės spor­tuo­ti ir il­sė­tis. Spa­lio mė­ne­sį dar gau­si­me 19 vie­tų au­to­bu­sė­lį.

Dėl ap­mo­kė­ji­mo sis­te­mos pa­gal kla­sės krep­še­lį – šiek tiek ne­ra­mu. Mo­ky­to­jams lė­šų už­teks. Ta­čiau iš ko­kių lė­šų rei­kės ap­mo­kė­ti už dar­bą mo­ky­to­jų pa­dė­jė­jams ir so­cia­li­niams dar­buo­to­jams, kol kas neaiš­ku.

Ka­dan­gi spe­cia­lio­jo­je mo­kyk­lo­je nė­ra nu­sta­ty­tas mi­ni­ma­lus vai­kų skai­čius kla­sė­je, vi­si mo­ky­to­jai tu­rė­jo 33 – 36 va­lan­dų sa­vai­tės dar­bo krū­vius. Jiems bu­vo mo­ka­mas mak­si­ma­lus koe­fi­cien­tas už pa­mo­ką.

Gau­da­vo 5 pro­cen­tų prie­dą už dar­bą su spe­cia­lių­jų po­rei­kių vai­kais. Pa­gal nau­ją ap­mo­kė­ji­mo sis­te­mą tas prie­das ga­li di­dė­ti iki 15 pro­cen­tų. Ma­nau, jog at­ly­gi­ni­mai bent jau ne­su­ma­žės.

Au­to­rės nuo­tr.