Trišalė taryba – apie atlyginimus ir darželius

Trišalė taryba – apie atlyginimus ir darželius

Trišalė taryba – apie atlyginimus ir darželius

Kiek vidutiniškai uždirba radviliškiečiai, kokioje seniūnijoje sunkiausia rasti darbo, kur dirbantiems tėvams palikti savo vaikus – šios ir kitos aktualijos domino į posėdį susirinkusius rajono Trišalės tarybos narius.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Biudžeto planą įvardijo ambicingu

Rajono Savivaldybėje susirinkusi Trišalė taryba, kurią sudaro darbdavių, profsąjungų ir savivaldos atstovai, nagrinėjo profsąjungoms aktualius klausimus – darbo užmokestis Radviliškio rajone, bedarbystės aktualijos bei vietų poreikis rajono lopšeliuose-darželiuose.

Kokie yra radviliškiečių atlyginimai, kaip mes atrodome tarp kitų apskrities rajonų bei šiųmečio biudžeto planus atskleidė Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Radviliškio poskyrio vedėjas Gintautas Gališanskis.

1,7 milijono litų didesnį šių metų rajono biudžeto planą – 35,8 milijono litų – G. Gališanskis pavadino labai ambicingu, tačiau I ketvirčio duomenys rodo, kad kol kas jis yra vykdomas gerai – į biudžetą gauta 755 tūkstančiais litų (arba 10 procentų) daugiau nei planuota.

Kita vertus, per šių metų I ketvirtį į rajono biudžetą įplaukė 5,8 milijono litų, tačiau 3,5 milijono iš jų gauta iš kitų savivaldybių. Mes kitoms savivaldybėms pervedėme tik 338 tūkstančius litų. Tad biudžeto įvykdymas labai priklausys ir nuo šio faktoriaus.

Daugiausia uždirba finansininkai ir draudėjai

Mokesčių inspekcijos duomenimis, praėjusių metų IV ketvirtį rajone vidutiniškai dirbo 8 052 darbuotojai. Lyginant su 2012 metų tuo pačiu laikotarpiu, darbuotojų skaičius padidėjo 16 darbuotojų, tačiau palyginus su 2013 metų III ketvirčiu, darbuotojų skaičius sumažėjo 647 darbuotojais. Pastarojo mažėjimo priežastys gali būti įvairios. Viena iš jų – pasibaigę sezoniniai darbai.

2013 metų IV ketvirtį vidutinis mėnesinis darbo užmokestis Radviliškio rajone buvo 1 504 litai, o prieš metus – 2012 metais – jis buvo 75 litais mažesnis.

Didžiausias darbo užmokestis (daugiau nei 2000 litų per mėnesį) praėjusių metų IV ketvirtį buvo mokamas Radviliškio rajono įmonėse, užsiimančiose finansine ir draudimo veikla – 2635 litai (vidutinis darbuotojų skaičius (VDS) – 33).

Vandens tiekimo nuotekų valymo, atliekų tvarkymo veikla užsiimančiose įmonėse vidutinis atlyginimas užėmė antrąją poziciją ir siekė 2160 litų (VDS – 76).

Elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo veiklos įmonėse – 2149 litai (VDS – 99);

Didesnis nei vidutinis rajono darbo užmokestis, bet mažesnis nei 2000 litų per mėnesį, buvo mokamas žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo įstaigose – 1851 litas (VDS – 755), švietimo įstaigose – 1807 Lt (VDS – 1628), viešojo valdymo ir gynybos, privalomojo socialinio draudimo įstaigose – 1709 litai (VDS – 418), žemės ūkyje, miškininkystėje ir žuvininkystėje vidutinis atlyginimas sudarė 1635 litus (VDS – 1164), profesinės, mokslinės ir techninės veiklos įstaigose – 1605 litus (VDS – 37).

Mažesnė nei šalyje patvirtinta minimali mėnesinė alga buvo mokama informacijos ir ryšių srityje – 324 litai (VDS – 12), kitoje aptarnavimo veikloje – 694 litai (VDS – 164), apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veikloje – 850 litų (VDS – 140).

G. Gališanskis paminėjo, kad šioje statistikoje nėra geležinkelio įmonių darbuotojų vidutinių atlyginimų, kadangi šių duomenų inspekcija neturi.

Keturių valandų grupės radviliškiečiai nenori

Rajono Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Genovaitė Juodeikienė informavo, jog rajone planuojama pereiti prie centralizuoto priėmimo į lopšelius-darželius.

Norinčių vesti vaiką į miesto lopšelio ar darželio grupę yra 71, daugiausia – į lopšelio grupes. Lopšelis-darželis „Žvaigždutė“ turi daugiausia prašymų 38, iš jų į lopšelio grupes – 24. „Eglutėje“ vietos laukia 17 vaikučių, 10 iš jų – lopšelinukai. Į „Kregždutę“ norėtų eiti 16 vaikų, pusė iš jų – į lopšelio grupę.

Kaime, pasak G. Juodeikienės, labai populiarios 4 valandų grupės, kur vaikai nevalgo, tad už vaiko ugdymą mokėti nereikia. Vedėja stebėjosi, kad mieste kažkodėl poreikio tokioms grupėms nėra, nors jos būtų irgi nemenka parama tėvams.

Radviliškio regiono profesinių sąjungų centro pirmininkė Lena Skriptienė teiravosi, kodėl pamaininį darbą dirbantys tėvai, norintys per išeigines pabūti su vaikais, turi mokėti ir už nelankytas dienas.

Pasak G. Juodeikienės, rajone ir taip yra palikta nemažai įvairių lengvatų, o, pavyzdžiui, Pakruojyje tėvai už vaiko ugdymą turi mokėti net vasaros atostogų metu.

Posėdyje kalbėta ir apie nedarbą rajone. Radviliškio darbo biržos duomenimis, rajone nedarbo situacija gerėja – rajonas nėra tarp didžiausią bedarbystę turinčių apskrities rajonų. I šių metų ketvirtį rajone bedarbystė sudarė 12,8 procento, o, pavyzdžiui, Kelmės rajone – 17,3 procento. Esą nedarbo lygis kinta sezoniškai – nuo lapkričio didėja, nuo balandžio pradeda mažėti.

Autorės nuotr.

AKTUALIJOS: Trišalės tarybos posėdyje jos nariai domėjosi radviliškiečių atlyginimų vidurkiais, laisvomis vietomis lopšeliuose-darželiuose, nedarbo lygiu.

PAGEIDAVIMASI: Miesto centre esantį lopšelį-darželį „Žvaigždutė“ norėtų lankyti daugiausia vaikų – 38.