Trijų rajonų senjorai širdimi prisilietė prie M. K. Čiurlionio kūrybos

Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo sk. nuotr.
Trijų Šiaulių apskrities rajonų vyresnio amžiaus žmonės susibūrė bendrai veiklai.
Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centras, Joniškio rajono švietimo centras ir Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo centras, vedini bendro tikslo suteikti rajonų Trečiojo amžiaus universitetų (TAU) lankytojų kasdienybei naujų spalvų, keliems mėnesiams susibūrė įvairioms bendroms veikloms, kurias lydėjo šviesa, juokas ir teigiamos emocijos.

Senatvė – ne vienatvė

Senjorai tapė ant šilko, sportavo, stovyklavo, drauge rankomis šildė molį, dalyvavo miško maudynėse, pynė žolynus, per teatrinius pratimus bandė prisijaukinti patiriamas emocijas, su psichologe aptarė žiūrėtą biografinę dramą apie Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gyvenimą „Laiškai Sofijai“ (režisierius Robertas Mullanas), susipažino su M. K. Čiurlionio kūryba ir jo įkvėptais projektais, tokiais kaip režisierės Kristinos Buožytės sukurtu virtualios realybės filmu „Angelų takais“.

Trijų rajonų senjorus bendroms veikloms subūrė projektas „Reikia turėti šviesos su savimi“/M. K. Čiurlionis“.

Projekto koordinatorė Živilė Laurutienė, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus metodininkė-projektų koordinatorė, teigė, kad šiandien vyresnio amžiaus žmonės patiria nemažų iššūkių, juos vargina nerimas, vienatvė, užsidarymas namuose, nenoras dalyvauti viešame gyvenime, visuomeninėse veiklose.

„Tikiuosi, kad senjorai, dalyvavę projekto veiklose, suprato esantys reikalingi, ne vieni, išmoko įvairių būdų, kaip susitvarkyti su patiriamu nerimu, vienatvės jausmu. Juk kuo žmogus aktyvesnis, kuo labiau domisi aplinkiniu pasauliu, įsitraukia į meno ir laisvalaikio veiklas, tuo jo emocinė sveikata geresnė. O jei emocinė sveikata geresnė, tai ir fiziškai žmogus geriau jaučiasi, jis yra psichologiškai atsparesnis“, – sakė Ž. Laurutienė.

Eilėraščiuose – išlaisvintos emocijos

Kad menas turi terapinę, išlaisvinančią galią, liudija ir po užsiėmimų gauti eilėraščiai, kuriuos parašė projekto veiklose dalyvavusi senjorė Gražina. Juose – emocijų, kurias ji patyrė užsiėmimuose, gama: nuo nerimo, liūdesio iki ramybės, nuo besiblaškančios širdies – nėrimas į naujus tikslus. Pasak Ž. Laurutienės, ne vienas senjoras po užsiėmimų ar renginių dėkojo projekto koordinatoriams už suteiktą galimybę išeiti iš namų, pasijusti visaverčiu visuomenės nariu.

„Manau, kad projekto tikslas pasiektas. Užsiėmimai ir įvairiausios kūrybinės veiklos padėjo senjorams atpažinti patiriamas emocijas, išreikšti jas, neužsidaryti patirtų išgyvenimų savo viduje, tai matome anketose, kuriose – nesuvaidinti jausmai“, – sakė Ž. Laurutienė.

Pasak jos, senjorų užpildytos PSO (5) geros savijautos vertinimo apklausos parodė, kad dalyvavimas įvairiose kūrybiškumą skatinančiose veiklose, tokiose kaip tapyba ant šilko, teatro užsiėmimai, gerina senjorų emocinę savijautą. Po tapymo ant šilko veiklų Joniškio senjorų emocinė savijauta pagerėjo 26,7 balo, Pakruojo – 13,6, Radviliškio – 10,2 balo, o po teatro užsiėmimų – Joniškio – 27,2, Pakruojo – 11,1, Radviliškio – 15,7 balo.

Šis renginys subūrė daugiau nei 270 senjorų iš Šiaulių apskrities rajonų, o aktyviai projekto veiklose dalyvavo, išlaisvino savo emocijas, sveikatino kūną ir sielą apie 300 senjorų iš Radviliškio, Joniškio ir Pakruojo TAU.