
Naujausios
Tremtiniai mero paprašė nebetrukdyti
Į Akmenės rajono mero Vitalijaus Mitrofanovo surengtą priėmimą atvyko tik dešimt Sibiro tremtinių. „Jūs mūsų netrukdykit“, – Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Naujosios Akmenės skyriaus pirmininkė Antanina Šukienė persakė likimo draugų prašymą. Priežastis – senyvas tremtinių amžius, daugelis turi negalavimų.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Naujosios Akmenės skyriaus pirmininkės Antaninos Šukienės žodžiais, dažnai išgirstanti iš solidaus amžiaus tremtinių, kviečiamų į renginius, apgailestavimą, kad atvykti negalės, todėl paprašo jų nebetrukdyti. Rajone belikę apie 200 tremtinių, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pradžioje skaičiuota triskart daugiau.
V. Mitrofanovas aiškino, kaip svarbu iš pirmų lūpų išgirsti pasakojimus apie Sibiro tremties sunkumus, “nes dabar žmonės kartais nesuvokia, ką turim gero“.
Susitikime kalbėjo Julius Misius, Alma Vasiliūnienė, Eugenija Tamulienė, Emilija Sidabrienė, Bronislava Puleikytė, Aldona Kučikienė, Zonė Mituzaitė.
Jie iš namų Akmenės ir aplinkiniuose rajonuose išvežti į Sibirą, būdami vaikai.
„Dabar nė pati neįsivaizduoju, kaip maža mergytė viena pati turėjau miške rinkti sakus, – sakė A. Vasiliūnienė. – Kuo garsiau dainuodavau – atrodė, kad tuomet vilkai manęs bijos.“
A. Kučikienė pasakojo, kai būdama vaikas ėmė melžti kolūkio karves. Iš pradžių vieną, paskui – tris, o penkiolikmetei priskirta keturiolika. Į fermą eidavo basomis. Trečią valandą nakties pradėjus darbą, prie karvės tešmens net užsnūsdavo.
Nuo nuovargio pasitaikydavo netikėtumų. „Atsimenu, troboje nešu vandenį ir pilu ant stalo, o atsitokėjau po tėvelio klausimo: „Ką čia veiki?“ – pasakojo A. Kučikienė.
Ne visa jos šeima sugrįžo į Lietuvą. Sibire palaidotos dvi sesutės.
Tremtiniai tebejaučia nuoskaudų, kad iš Sibiro grįžę Lietuvoje negalėjo prisiregistruoti, todėl nemažai tremtinių iš Akmenės rajono apsistodavo kaimyninėje Latvijoje.
„Kai dirbau „Akmenės cemento“ gamykloje irgi buvau žeminama – jokios premijos neskirdavo, į eilę butui gauti neįtraukdavo, – pasakoja Z. Mituzaitė. – Tai koks aš galėjau būti priešas, nubausta tremtimi penkerių metų vaikas?“
Autoriaus nuotr.
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Naujosios Akmenės skyriaus pirmininkė Antanina Šukienė (antra iš dešinės) sakė, kad vis daugiau reikia pastangų suburti pabendravimui likimo draugus.