
Naujausios
Tragiškos sutuoktinių netektys suvedė bendram gyvenimui
Užventyje gyvenančių Eleonoros Sirienės ir Vytauto Terepo bendras gyvenimas dabar – ramus ir saugus, nors abiems yra tekę ištverti tragiškas sutuoktinių netektis.
Užventiškiai kartu 18 metų šoka liaudiškų šokių kolektyve „Gludas“, dalyvavo keturiose dainų ir šokių šventėse, turi bendrų ir skirtingų, bet viens kitam netrukdančių, pomėgių. Ir skaudžių dalykų stengiasi neprisiminti.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Šoka beveik du dešimtmečius
Geros nuotaikos nestokojantys, nuolat besišypsantys Eleonora Sirienė ir Vytautas Terepas beveik du dešimtmečius šoka Užvenčio kultūros centro pagyvenusių žmonių šokių kolektyve „Gludas“. Ir yra labai patenkinti savo užsiėmimu.
„Visos aštuonios šokėjų poros tapo kaip šeima. Džiaugiamės savo vadove Onute Jankauskiene, kuriai darbštumo, nuoširdumo galime tik pavydėti. Užventis garsėja ne tik istorine praeitimi, bet ir šokiais“, – sakė šokėjai.
E. Sirienę ir V. Terepą šokti pakvietė O. Jankauskienė ir tuometinė Užvenčio kultūros namų direktorė Regina Dunauskaitė. Pabandė. Nesunku buvo apsispręsti. Vytautas Terepas save vadina saviveiklininku nuo mokyklinių laikų. Vyriškis yra grojęs dūdų orkestre, kapeloje, šokęs, dainavęs choruose. Eleonora Sirienė irgi nuo jaunystės mėgo šokti.
Pirmosios repeticijos naujosios poros neišgąsdino, nors teko labai greitai išmokti tris ar keturis šokius ir vykti pasirodyti į Kuršėnus. Greitai šokėjams tapo įprasta, jog repeticijos vyksta kartą per savaitę, trunka apie pusantros valandos. Prieš rimtus renginius tenka dirbti ir kur kas daugiau. Toks ritmas nesikeičia metų metus. „Atsikvepiame, kai pavargstame, šnektelime žodį kitą – ir vėl šokame. Labai gerai sveikatai toks malonus judėjimas su muzika“, – tvirtino abudu.
Šokėjai svarstė: gal todėl, kad atsakingai, susikaupę mokosi šokių, nėra pasitaikę suklysti per pasirodymus? Nors šokių moka daugiau negu dvi dešimtis, išgirdę muziką, iš pirmų akordų šokį atpažįsta, atsimena. Ne visi šokiai lengvai „pasiduoda“. Pasak šokėjų, bene sunkiausias jiems buvo šokis „Kadagys“. Šokį išmokti galima per kelias repeticijas, tačiau daug daugiau laiko užima dailinimai: lygiavimas, vienodas rankų pakėlimas, galvų pasukimas. Turi jausti ir matyti ne tik savo partnerį ar kaimyninę porą, bet ir visą kolektyvą.
Su šokių kolektyvu „Gludas“ E. Sirienės ir V. Terepo pora dalyvavo net keturiose dainų ir šokių šventėse. Prisiminimai ir įspūdžiai – tik geri. O jausmo, kai vienu metu sukasi daugybė porų, šokėjai tikino nemokantys nė apsakyti. Per šokius kolektyvas susirado daug draugų iš Kuršėnų, Radviliškio, Ginkūnų, Pakruojo, Panevėžio, net iš Rygos, nemažai pakeliavo, aplankė įdomių vietų.
Dar ilgiau, beveik tris dešimtmečius, už E. Sirienę ir V. Terepą „Glude“ yra šokę Adelė ir Petras Grigai.
Pomėgiai – medžioklė, bitininkystė ir rankdarbiai
Užventiškiai be pomėgio šokti turi ir kitokių mėgstamų užsiėmimų.
Vytautas Terepas medžioja nuo jaunystės, apie 40 metų. Medžiotojas buvo užventiškio tėvas ir brolis, tad nenuostabu, jog ir ponas Vytautas pasekė jų pėdomis.
V. Terepas 13 metų vadovavo Užvenčio medžiotojų būreliui, kaip pats sako, draugiškiems, atsakingiems medžiotojams. Yra sumedžiojęs briedžių, elnių, stirninų. Šių žvėrių ragai puošia medžiotojo namų sienas, ne vieną trofėjų yra išdalinęs. Ragai yra pelnę ir apdovanojimų. Per metus nuo V. Terepo kulkos krisdavo maždaug po dešimt šernų. Patyręs medžiotojas yra nušovęs ir vilką.
„Bet ne laimikiai svarbiausia. Galiu tik pasidžiaugti, kad nė sykį per medžiokles neįvyko jokio nelaimingo atsitikimo“, – pažymėjo. Vytautas Terepas dar žinomas kaip žvėrienos sriubos „šiurpos“ virėjas. Per visas medžiotojų šventes, medžioklės sezono pabaigtuves užventiškis verda šį gardumyną, negailėdamas mėsos, kruopų, įvairių prieskonių.
„Draugas kariškis padovanojo didelį karišką katilą, turime didelį samtį. Kol sriuba apie dvi valandas ir dar ilgiau verda, mes ir pamedžioti spėjame. Tiesa, vienas medžiotojas visada lieka „šiurpos“ prižiūrėti“, – pasakojo V. Terepas.
Užventiškių sodyboje – 20 bičių šeimynų. Šiemet šeimų pagausėjo, nes bitės spietė gal dvylika kartų. Keletą spiečių šeimininkas draugams padovanojo. Bitės nemažai prinešė pavasarinio medaus.
Eleonora Sirienė laisvalaikiu mėgsta nerti vąšeliu. Yra prinėrusi daugybę servetėlių, staltiesėlių, pagalvėlių. Pastarosiomis lietingomis dienomis neria lininę suknelę dukrai. Rečiau ima į rankas ir virbalus, mezga.
Žmona žuvo avarijoje, vyras – nuo kulkos
Vytautas Terepas kilęs nuo Kryžkalnio, Eleonora Sirienė – nuo Telšių krašto. Bendram gyvenimui Užventyje porą suvedė tragiškos sutuoktinių netektys.
V. Terepo žmoną, kuri dirbo mokytoja, grįžtančią iš mokyklos nutrenkė mašina. Moteris mirė, palikusi vyrą, dvejų metų sūnų ir trijų mėnesių dukrą. „Gelbėjo ir mano mama, ir uošvienė. Vienas nebūčiau susitvarkęs“, – sakė.
E. Sirienė Užventyje gyveno ir dirbo žemės ūkio specialiste Veislininkystės stotyje, su vyru augino dukrą ir sūnų. Ėjo 1973-ieji, šeima buvo užsiėmusi statybomis.
„Mažai pažįstamas kaimynas medžiotojas, per dieną medžiojęs, per naktį girtuokliavęs, pusę penkių ryto mus pakėlė iš lovos. Vyrą nušovė kieme, mane kulka pavijo bėgančią į kambarį. Sužalojo plaučius, likau gyva, nors ir netekau daug kraujo. Galėjau užauginti tuomet vos septynerių buvusį sūnų ir dešimties dukrą“, – siaubo filmą primenantį tikrą įvykį pasakojo užventiškė.
Taip jau atsitiko, kad Vytautą Terepą dar kolūkio laikais į Užventį pakvietė dirbti vairuoju. Netekčių paženklini žmonės susitiko, susipažino ir iki šiol – drauge.
Autorės nuotr.
LEMTIS: Eleonora Sirienė ir Vytautas Terepas, išgyvenę tragiškas sutuoktinių netektis, bendrą gyvenimą vadina lemtimi.
RANKDARBIAI: Laisvą minutę Eleonora Sirienė skiria rankdarbiams.
MEDŽIOKLĖ: Vienas iš Vytauto Terepo pomėgių – medžioklė. Namuose gausu medžioklės trofėjų.
Redakcijos archyvo nuotr.
„GLUDAS": Eleonora Sirienė ir Vytautas Terepas (antra pora kairėje „Gludo“ šokių kolektyve šoka beveik du dešimtmečius. Priekyje – dar ilgiau šokę Adelė ir Petras Grigai.