Tikisi dvaro atgimimo

Tikisi dvaro atgimimo

KULTŪROS IR ŠVIETIMO ŽIDINIAI PROVINCIJOJE

Tikisi dvaro atgimimo

Diktariškių dvarui, kuriame anksčiau buvo mokykla, neapkerpėti ir nepaskęsti šiukšlėse padeda Kunigiškių bendruomenės nariai, tarp kurių nemažai – buvusių šios mokyklos mokinių. Sutvarkius dvaro aplinką, jame ketinama rengti kultūrinius renginius kaimo žmonėms.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaima@skrastas.lt

Dvaras – buvęs švietimo židinys

Retas kaimas gali pasigirti turintis savo dvarą. Toks dvaras jau nemažai metų stovi Diktariškių kaime. Paskutiniai dvaro švietėjiškos veiklos metai – laikotarpis, kai čia veikė mokykla, išleidusi nemažai moksleivių laidų.

Pastaraisiais metais dvaras rymo vienišas – jį privatizavus, rimtesnės veiklos jam taip ir nesugalvota. Dabartinei dvaro savininkei nėra lengva pasirūpinti nemažais aplinkos plotais.

Matydami tokią situaciją, padėti gaivinti dvarą nutarė Kunigiškių bendruomenės nariai. Žmonės iš aplinkinių Kunigiškių, Kalnų, Paežerių, Paltynų, Lenartuvos, Zasaičių kaimų gerai mena šį dvarą, kuris buvo tapęs švietimo židiniu šių kaimų vaikams.

„Dvaro kaimynystėje gyvenantys gyventojai girdėjo visokių planų apie jo perspektyvas. Kalbėta, kad jame bus senelių prieglauda, kad bus plėtojamas kaimo turizmas, įrengtas pramogų centras ir panašiai. Iki šiol nė vienas iš šių ketinimų nėra įgyvendintas. Dvaras kaip rymo, taip rymo“, – susirūpinusi kalbėjo Kunigiškių bendruomenės pirmininkė, pedagogė Dalia Balčiūnienė.

Pasak jos, šiuo metu mažai kas dvarą beaplanko, nes jis privatizuotas. Matydama tokią situaciją, Kunigiškių bendruomenės valdyba nutarė imtis konkrečios veiklos.

Bendruomenė padės gaivinti dvarą

Su Diktariškių dvaro savininke Ingrida Oželiene bendradarbiavimo sutartį pasirašiusi Kunigiškių bendruomenė ėmėsi darbo.

Bendruomenės valdyba pasižadėjo organizuoti talkas ir tvarkyti dvaro aplinką, o dvaro savininkė – vykdyti įvairius projektus Kunigiškių bendruomenės nariams, kaimo vaikams ir bendromis jėgomis prikelti gana neblogai išsilaikiusį Diktariškių dvarą.

Darbas prasidėjo nuo talkos, kurioje dalyvavo 11 talkininkų. Beveik visi jie mokėsi dvare buvusioje mokykloje.

„Visi vieni kitiems pasakojo prisiminimus, džiaugėsi galintys prisidėti prie dvaro gaivinimo. Talkininkai prisiminė – mokykloje net pažymius rašydavo už plytelių priežiūrą. Žmonės kapojo krūmus, vežė žoles. Po penkių darbo valandų nušvito dvaro aplinka“, – pasakojo D. Balčiūnienė.

Bendruomenė su dvaro savininke sutarė kitą vasarą suorganizuoti didelę šventę Dvaro sode – buvusių mokytojų ir mokinių susitikimą.

„Labai norisi, kad dvaras vėl taptų kultūros ir švietimo židiniu, kaimo žmonių traukos objektu. Tikimės, jog to pavyks pasiekti bendromis jėgomis. Kol kas ir žmonės noriai darbuojasi, ir dvaro savininkė nusiteikusi geranoriškai. Minčių ir idėjų turime. Belieka jas įgyvendinti. Tai būtų abipusiai naudinga – dvaras įgautų gyvybės, o prie jo atgaivinimo prisidėję žmonės galėtų čia realizuoti save. Kuo daugiau kaime bus kultūrinių ir švietėjiškų renginių, tuo jis bus šviesesnis“, – sakė D. Balčiūnienė.

Bendruomenės nuotr.

DVARAS: Diktariškių dvare ne vienerius metus veikė mokykla, vėliau jis buvo privatizuotas.

TALKA: Tvarkyti dvaro aplinką padeda talkininkai iš Kunigiškių bendruomenės.

BENDRADARBIAVIMAS: Su Diktariškių dvaro savininke Ingrida Oželiene (antra iš kairės) bendradarbiavimo sutartį pasirašiusi Kunigiškių bendruomenės valdyba tikisi bendrų kultūrinių bei švietėjiškų renginių.