
Naujausios
Tėviškės sargai
Šiauliečiai Aldona ir Albertas Andruškevičiai savaitgalius ir atostogas leidžia netoli Kelmės esančiame Šimaičių kaime. Čia pono Alberto tėviškė, kurioje augo dešimt vaikų. Išsivaikščiojus vaikams, sodybą puoselėjo jų tėtis, anksti likęs našliu. Dabar vairą perėmė sūnus Albertas, nenorintis apleisti gražioje vietoje, netoli Kražantės upės įsikūrusių vaikystės namų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kaimelis atjaunėjo
Nedidelis Šimaičių kaimelis Pakražančio seniūnijoje. Jame tik septynios sodybos. Toliau palei kelią tęsiasi gyvenvietė. Tačiau ten jau kiti pavadinimai: Žadvainiai, Morkiai, kurie dar mažesni arba visiškai ištuštėję.
Tačiau ir mažuose, atokiuose kaimeliuose nė vienos apgriuvusios apleistos sodybos. „Lenktyniaujam, kuris susitvarkysime gražiau“, – šypsosi Albertas Andruškevičius, prieš penketą metų, kai tėvelis iškeliavo Amžinybėn, pradėjęs tvarkyti tėvų namus.
Nuo šitų namų jis niekuomet ir nebuvo atitrūkęs. Atitarnavęs kariuomenėje įsikūrė Šiauliuose. Tačiau visuomet sugrįždavo padėti tėvams. Galbūt todėl jis vienintelis iš aštuonių dar gyvų brolių ir seserų ėmėsi atgaivinti tėvų sodybą.
Šimaičiuose ne jis vienas toks. Ištuštėjus sodyboms, jas prižiūri kituose rajonuose ar miestuose gyvenantys vaikai, tvarko, gražina, puoselėja aplinką.
Sodybėlė, kurioje gyveno Stasė ir Juozapas Andruškevičiai, atgijo. Per penketą metų trobelė apkalta apdailos lentelėmis, pakeistas stogas, įrengta terasa. Tą dieną, kai lankėmės Šimaičiuose, pas Andruškevičius darbavosi skardintojas.
„Prieš kokį dešimtmetį atrodė, jog kaimas visiškai išmirs, – pasakoja ponas Albertas. – Gyveno vieni senukai. Dabar kai kurias trobas nupirko jaunos šeimos. Sodybos prisikelia naujam gyvenimui. Kaimelis – labai ramus, patogus, graži gamta, netoli Kelmė ir plentas. Patogu iš čia važinėti į darbą mieste.“
Poilsis ir jaunystės prisiminimai
Ponia Aldona dirba vaikų darželyje, Albertas – statybų bendrovėje suvirintoju. Gyvena daugiabučiame name. Todėl atvažiavę į Šimaičius pajunta poilsį ir laisvę. Beje, ir daug fizinio darbo. Prie namų pora hektarų žemės.
„Mums patiems užtenka keturių maišų bulvių, o užsodiname 20 arų. Paskui išdalijame vaikams, giminėms. Auginame daug daržovių. Jeigu visuomet čia gyventume, būtų lengviau. Bet atvažiavus tik savaitgaliui, vos spėjame viską sutvarkyti ir vėl reikia grįžti į miestą. Užtai valgome ekologiškas daržoves“, – optimistiškai nusiteikusi A. Andruškevičienė.
„Jaučiamės kaip arkliai – atvažiuojam padirbam ir, nespėję pasidžiaugti, turime išvažiuoti“, – žmonos optimizmui oponuoja A. Andruškevičius.
Tačiau pripažįsta, jog dabar ūkininkauti ir tokiems mažažemiams, kaip jie, lengviau. Turi traktoriuką. Kai reikia, paprašo arkliuką turinčio kaimyno pagalbos. O jaunystėje išeidavo pievos pjauti šeši broliai. Iki pietų ir nurėždavo visą plotą. Prakaitas žliaugdavo.
Šiauliečiai svajoja išėję į užtarnautą poilsį, dienas leisti Šimaičių kaime. Čia galėtų auginti ir gyvulių, laikyti paukščių.
Žavi draugiška kaimynystė
Dar vienas gyvenimo kaimelyje privalumų draugiški kaimynų santykiai. Kartu su kaimynais Andruškevičiai pasistatė šiltnamį. Kol jie darbuojasi mieste, augalus palaisto kaimynai. Kai atvažiuoja, darbo imasi Andruškevičiai.
Kaimynai turi vieni kitų telefono numerius. Gali kasdien pasiskambinti, paklausti, kaip sekasi, kaip laikosi palikta sodyba.
„Čia atvažiavus smagiau. Jautiesi savas, reikalingas. Visi vieni kitus pažįstame. O mieste nepažįstame net laiptinės kaimynų. Tik pasilabiname, ir viskas tuo pasibaigia. Gyventojai keičiasi. Senieji išmirė. Jauni nenori su senais bendrauti“, – miesto gyvenimo realijas pasakoja Andruškevičiai.
Autorės nuotr.
Albertas Andruškevičius tvarko tėvų sodybą, nors pasidžiaugti poilsiu po darbų beveik nelieka laiko.
Stasės ir Juozapo Andruškevičių sodyba Šimaičių kaime atjaunėjo. Tuo pasirūpino Amžinybėn išėjusių tėvų sūnus Albertas su žmona Aldona.