
Naujausios
SKAITYTOJAI KREIPIASI
Teršalai srūva nelegaliu grioviu
Į „Krašto žinių“ Radviliškio redakciją paskambinęs šeduvis kvietė atvykti į Šeduvą ir pažiūrėti, kaip kažkas iš vietos gyventojų teršia gamtą – į nelegaliai iškastą griovį leidžia nuotekas, kurios patenka į šalia tekantį upelį. Panaši situacija Vėriškių gatvėje buvo ir anksčiau.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Teršiama nebe pirmus metus
Nuvykus į Šeduvą, nurodytoje Vėriškių gatvėje jau būriavosi grupelė šeduvių. Susitikti su gyventojais atvyko Savivaldybės vyriausioji specialistė sanitarijai Valentina Grinienė, rajono Aplinkos apsaugos agentūros, Šeduvos miesto seniūnijos, UAB „Radviliškio vanduo“ atstovai.
Nereikėjo būti aplinkosaugos specialistu, kad pamatytum, jog pilietiški Šeduvos gyventojai buvo teisūs – taršos objektas matėsi plika akimi. Ir ne kur nors miško glūdumoje, o pačiame mieste – netoli siurblinės pastato iškastame griovyje telkšojo žalsva tiršta masė.
Gyventojai įtarė, jog buitines nuotekas, o gal ir srutas į griovį tekina vienas jų kaimynas, turintis technikos ir galėjęs slapčiomis iškasti griovį, tačiau įvardyti jo pavardės nedrįso ("už rankos nenutvėrėme, tačiau visi aplinkui tik jį ir turime omeny").
Aplinkosaugininkai irgi buvo atsargūs – taršos faktas yra akivaizdus, tačiau kaltininkai – neaiškūs.
Anot seniūnijos specialistų, nelegaliai iškastas griovys tvarkytas jau ir anksčiau – iš keliolika metų nebeveikiančio vandens bokšto į siurblinę ėjęs vamzdis užkištas, tačiau vėl buvo prisikasta iki jo, išimtos aklės ir vėl imtos leisti nuotekos.
Seniūnijos inžinierius ir susitikime dalyvavę UAB „Radviliškio vanduo" darbuotojai gyventojams pažadėjo, jog netrukus viskas bus sutvarkyta – teršalai išvalyti, griovys užkastas, užpiltas gruntu ir užsėtas žole.
Tai ir buvo padaryta. Pasak specialistės sanitarijai V. Grinienės, dabar bus stebima, ar nekyla vanduo iš šulinėlių, ar nemėginama vėl iškasti griovio, ar nedirba šioje vietoje nežinoma technika, nenutiestos šlangos ir panašiai.
„Paprašyta ir policijos pareigūnų, kad jie dažniau apeitų šią vietą ir stebėtų situaciją. Manau, jog bendromis jėgomis pavyks pasiekti, kad situacija nepasikartotų“, – sakė redakcijai V. Grinienė.
Žalą skaičiuoja nustatytiems pažeidėjams
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Administravimo ir teisės skyriaus vyriausiasis specialistas Artūras Konderauskas „Krašto žinias“ informavo, jog tokiu atveju, kai teršėjas nenustatomas, nėra skaičiuojama ir gamtai padaryta žala, tad šįkart ji ir nebuvo paskaičiuota, apsiribota tuo, kad teršėjui užkirsta galimybė toliau leisti nuotekas draudžiamu būdu.
Už netinkamą nuotekų tvarkymą Administracinių teisės pažeidimų kodekse yra numatyta atsakomybė: piliečiams – nuo 57 iki 289 eurų ir pareigūnams – nuo 173 iki 1158 eurų.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento duomenimis, Radviliškio rajone šiemet buvo nustatyti šeši atvejai, kai buvo padaryta žala gamtai. Tai – degintos atliekos, žolė, sugadinta vandens telkinio pakrantės apsaugos juosta, aplinka užteršta pavojingomis atliekomis.
Pasak A. Konderausko, keturis atvejus nustatė aplinkos apsaugos pareigūnai reidų metu, du kartus apie gamtai daromą žalą pranešė piliečiai.
Visais atvejais, anot aplinkosaugininko, pažeidėjai buvo nubausti administracinėmis baudomis, paskaičiuota žala gamtai ir pateiktos pretenzijos pažeidėjams.
Geranoriškai žalą gamtai atlygino trys pažeidėjai, kitų padarytos žalos bus arba jau yra pateiktos teismui. Iš viso šiais metais paskaičiuota žalos gamtai už 1299 eurus. Geranoriškai žala atlyginta už 230 eurų. Per praėjusius metus buvo nustatyta 11 gamtos teršimo atvejų.
Išaiškinti niekadėjus sudėtinga
„Pažeidėjus išaiškinti gana sudėtinga. Pranešimų iš gyventojų nebūna daug, o ir tie patys ne visi pasitvirtina. Dažniausiai vienas kitą skundžia susipykę kaimynai, bet ne visi jų pasiskundimai būna pagrįsti. Daugiausia pažeidėjų nustatoma akcijų ir reidų metu. Aplinkosaugos sritis labai plati, o Radviliškio rajone dirba tik trys specialistai, tad visur suspėti jiems yra sudėtinga“, – apie pažeidėjus ir jų padaromus pažeidimus aiškino A. Konderauskas.
Anot vyriausiojo specialisto, Radviliškis iš kitų apskrities rajonų neišsiskiria – pavojingų objektų, teršiančių aplinką, jame nėra, vyrauja smulkūs teršėjai – daugiausia žemės ūkio atstovai ir užsiimantys individualia veikla.
Apskrityje pernai iš viso buvo surašyti 178 administracinių teisės pažeidimų protokolai, skirta per 39 tūkstančius litų administracinių baudų. Keturiais atvejais pagal aplinkos apsaugos pareigūnų surašytus protokolus nuobaudas – 4400 litų – skyrė teismas. Pateiktos pretenzijos atlyginti padarytą žalą gamtai viso už 96 tūkstančius litų, išieškota žalos gamtai – 55,5 tūkstančio litų.
Autorės nuotr.
TERŠALAI: Į nelegaliai iškastą griovį nenustatyti teršėjai leido buitines nuotekas, kurios patekdavo į šalia tekantį upeliuką.
NERIMAS: Atsakingas tarnybas iškvietę Šeduvos miesto gyventojai susirūpinę – kažkas į griovį leidžia teršalus.