
Naujausios
Tekinas paskui Bėrį
Pakražančio seniūnijos Šimaičių kaime gyvenantis 79 metų Bronislovas Bielskis turi nepamainomą draugą ir bendradarbį ūkelyje arklį Bėrį. Kaimo žmonės stebisi, kai garbaus amžiaus Bronislovas tekinas bėga paskui savo pagalbininką. Atrodo, jog arklys jam priduoda jėgų.
O pats Bronislovas savo gyvulį giria ir vardija daugybę darbų, kuriuos Bėris padeda nudirbti ne tik jam, bet ir kaimynams. Mat, kaimelyje beveik niekas arklių jau nebelaiko. Kaimynai atlikusius pakinktus ir vadeles Bronislovui sunešė.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Pensijon išėjo su draugu
Nedidelis Šimaičių kaimelis. Vienoje kelio pusėje Bronislovo Bielskio sodyba. Kitoje pusėje – pieva, kurioje ganosi jo karvutė, arklys, o šalia stipinėja gandras.
Ponas Bronislovas Šimaičiuose gimęs ir augęs. Tėveliai augino septynis vaikus. Tame pačiame kaime pasiliko gyventi jis ir dvi seserys Nijolė ir Eugenija.
Visą gyvenimą darbavosi kolūkyje. Kai iširo kolūkiai, įsidarbino miškų ūkyje. Su arkliuku traukdavo medieną iš miško. Išmoko su arkliu sutarti, jį suprasti. Kai išėjo pensijon, į draugystę nusipirko ir arklį, su kuriuo praleido ne vienerius metus miškų ūkyje. Pardavė su visu balnu, pakinktais ir vežimu.
Kurį laiką arklys jam tarnavo. Paskui paseno, teko pirkti kitą. Bėrį surado Elenavos kaime. Didelis, stambus arklys. Nedidelio ūgio jo šeimininkė nepasiekdavo arkliui uždėti pakinktų. Todėl ir pardavė. Tuomet Bėriui buvo septyneri, dabar jau trylika metų.
Greitabėgis
„Bėris – ramus arklys. Bet labai stambus. Mat, per žiemą tvarte stovi dykas, – pasakoja šeimininkas. – Tuščiais ratais eina lėčiau, o kai vežimas pakrautas, risčia bėga. Ir į kalną pasineša tekinas. Greitabėgis.“
Atkūrus Nepriklausomybę, Bielskių šeimyna atgavo 10 hektarų žemės. Išsidalijo septyni vaikai – ne kažkas tekliuvo. Ponas Bronislovas iš valstybės gavo dar tris hektarus. Dėl tokio ūkelio neverta pirkti brangios technikos. Todėl nusprendė pasikliauti arkliuku.
Bėris jam suaria, išakėja daugiau kaip hektarą dirbamos žemės. „Javus pasėju iš rankos, arkliukas užakėja, – pasakoja ūkininkas. – Plūgu padaro vagas daržui, pasodina bulves. Nuvagoja. Išvarto šieną, sugrėbia su prikabinta grėbiamąja. Kai išdžiūsta suveža porą vežimų sau, dešimt karvutei.“
Bėris gelbsti ponui Bronislovui, kai prireikia malkų. Nuvažiuoja į mišką, prisirenka išvartų ar sausuolių.
Iš Kražantės upės parsiveža vandens augalų laistymui. Rudenį iš laukų vežimu suveža grūdus, daržoves, šiaudus.
Bėris patalkininkauja ir kaimynams. Šie Bielskiams atsilygina padėdami prie kaimo darbų. Anksčiau kaime daugiau žmonių laikė arklius. Dabar beveik visi jų kaime arklių atsisakė. Vadeles ir pakinktus Bronislovui atidavė.
Kaimynai stebisi, kaip 79 metų Bronislovas paskui savo Bėrį bėga tekinas. Atrodo, jog arklys suteikia jam jėgų ir stiprybės. O pats ūkelio šeimininkas savo energiją aiškina labai paprastai – daug juda. Visą gyvenimą judėjo, todėl, ir sulaukęs garbaus amžiaus, dar yra judrus, stiprus ir sveikas. Aišku, sveikatos įkvepia ir Bėris.
B. Bielskis aiškina, jog turint nedidelį ūkelį labai pravartu laikyti arklį. Gyvulio išlaikymas – pigus: žiemai pora gerų vežimų šieno, vasarą Bėrį maitina ganykla.
Nepresuoja Bielskiai šieno. Šeria senoviškai, palaidu ūkiniame pastate sukrautu šienu, kvėpuojančiu, nepraradusiu savo kvapo.
Kadangi pagrindinius žemės ūkio darbus atlieka Bėris, B. Bielskis pirko arkliu traukiamą vartytuvą ir grėbiamąją.
Auksarankis
B. Bielskis vairuoja ir automobilį. Kartą per savaitę važiuoja į Kelmę nusipirkti maisto.
Šimaičių kaimo gyventojas savo apylinkėse žinomas ir kaip auksinių rankų meistras. Mūrija krosnis, duonkepes. Duonkepę turi ir savo troboje. Tarybiniais laikais būdavusi labai neskani pirktinė duona, todėl kepdavę patys.
Savo namuose ponas Bronislovas sumeistravo pavėsinę, sodą papuošė savo dirbiniais iš medžio. Jo žmona Genovaitė išpuošė sodybą gėlynais.
Autorės nuotr.
Bronislovas Bielskis puikiai sutaria su savo darbininku Bėriu.
Genovaitė ir Bronislovas Bielskiai, sulaukę garbaus amžiaus, dar džiaugiasi nebloga sveikata.
Genovaitė ir Bronislovas Bielskiai puoselėja sodybos aplinką.