
Naujausios
Teisės už pareigas malonesnės
Praėjusį antradienį Kelmės vaikų ir jaunimo užimtumo dienos klube „Parama“ surengta paskaita-diskusija apie vaikų ir tėvų teises bei pareigas.
Vaiko teisių apsaugos tarnybos vyriausiasis specialistas Tomas Bimba akcentavo, kad svarbiausi yra tėvų ir vaikų santykiai. Bendraujant galima išspręsti daugelį problemų.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Svarbiausia – bendravimas
Atrodytų, kad vaikams, pasak T. Bimbos, nėra labai daug pareigų. Užtektų klausyti tėvų ir mokytojų. Bet tai padaryti nėra paprasta. Tėvai privalo savo vaikus auklėti dorais, sąžiningais žmonėmis. Bet tokios užduotys irgi ne iš lengvųjų.
Bene svarbiausi – vaikų ir tėvų tarpusavio santykiai, bendravimas. Santykius reglamentuoti labai sunku. Kuo daugiau politikai imasi reglamentavimo, tuo daugiau problemų išlenda. Net po teismų spendimų, kuomet nustatoma nepilnamečio vaiko gyvenamoji vieta su vienu iš tėvų, abiems tėvams lieka teisė vienodai su vaiku bendrauti, jį ugdyti, teikti jam išlaikymą. Ir visai neturi reikšmės, ar tėvai išsituokę, ar net nebuvo susituokę, ar gyvena skyrium ir panašiai.
„Vaikams reikalingi abu tėvai“, – tvirtino T. Bimba.
23 Europos šalys draudžia vaikams taikyti fizines bausmes
Lietuvoje dar vis vyksta diskusija, ar uždrausti vaikams taikyti fizines bausmes. 23 Europos šalyje bet kokios fizinės bausmės vaikams yra draudžiamos, reglamentuotos įstatymu.
Psichologinis smurtas, pasak T. Bimbos, sunkiau nustatomas, bet šeimų, kuriose vaikai kenčia tokį smurtą – ne viena. Auklėjimas ir smurtas – skirtingi dalykai. Auklėti vaikus – būtina, smurtauti – draudžiama.
Vaikas didyn – problemų daugyn
Pasak Vaiko teisių apsaugos tarnybos vyriausiojo specialisto Tomo Bimbos, ikimokyklinio amžiaus vaikai tėvams kelia kur kas mažiau rūpesčių ir problemų negu vyresnieji. Vaikas didyn – problemų daugyn.
Ne visuomet bendrą kalbą, sutarimą randa tėvai ir mokytojai. „Kartais tėvai linkę nematyti akivaizdžių problemų, teigia, kad jų vaikai geri, teisina bet kokius nederamus jų poelgius“, – teigė T. Bimba.
Mokytoja Dalia Griškevičienė minėjo, jog yra vis daugiau vaikų, kuriems reikalingi gydytojų skirti vaistai. Tėvai, deja, ne visada sugeba užtikrinti, kad vaikai jiems būtinus vaistus vartotų. „Įsivaizduokite tokį sunkiai valdomą, kontroliuojamą vaiką pamokoje, tarp trijų dešimčių bendraklasių. Mama skėsčioja rankomis, neva, negalinti priversti jo išgerti vaistų. O kas tuomet gali? Vaikas yra ir tėvų, ir mokytojų rūpestis“, – retoriškai klausė mokytoja.
Žino, kur kreiptis
Dauguma vaikų, pasak T. Bimbos, gerai žino, kur kreiptis, jei, jų manymu, pažeidžiamos jų teisės.
„Būna, kad vaikai tėvus paprasčiausiai gąsdina mūsų, Vaiko teisių tarnyba. Nuo 14 metų pats vaikas gali kreiptis į teismą dėl jo pažeidžiamų teisių“, – sakė Tomas Bimba.
Rajone trūksta psichologų. Mokyklose jų – vienetai. Yra Pedagoginė-psichologinė tarnyba, tačiau, pasak Suaugusiųjų mokymo centro direktorės Dianos Razminienės, psichologas ten dirba ne visą darbo dieną. Psichologų patarimų, pagalbos gali prireikti bet kada ir visiems: tiek vaikams, tiek ir tėvams.
Autorės nuotr.
PAREIGOS: Kelmės rajono Vaiko teisių apsaugos tarnybos vyriausiasis specialistas Tomas Bimba teigė, jog vaikai dažniausiai labai gerai žino savo teises, tačiau pareigas – pamiršta. „Teisės už pareigas juk visiems malonesnės“, – sakė.