
Naujausios
Tautosakos rinkėjai atrado pasakų kraštą
Liepos 4–8 dienomis Joniškio rajone tautosaką rinkęs folkloro ansamblis „Laukis“ iš Vilniaus išsivežė gausų „derlių“ užrašytų dainų, šokių, ratelių, pasakojimų. Kolektyvo vadovė Lijana Šarkaitė-Viluma sako, kad šiame krašte išgirdo retai kur beišlikusių iš lūpų į lūpas perduodamų pasakų ir padavimų.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Latvijoje keikiasi lietuviškai
Penkios tautosakos ekspedicijos dalyvių grupės aplankė pateikėjus Žagarės, Gaižaičių, Skaistgirio, Satkūnų, Saugėlaukio seniūnijų kaimuose ir miesteliuose, užsuko į gretimus Latvijos kaimus prie Žagarės, užrašė ir latviškų dainų, bendravo su vietos lietuviais, puikiai išlaikusiais ne tik gimtąją kalbą, bet ir papročius, senovines patarles, priežodžius.
„Vyresnieji Latvijos lietuviai net ir keikiasi lietuviškai, pavyzdžiui: „Kad tave Perkūnas“. Iš jų nemažai išgirdome pasakojimų apie naudingas vaistingąsias žoleles ir patys prisižoliavome. Su žagariečiais dalyvavome Valstybės dienos renginiuose, parodėme savo programą,“ – įspūdžiais dalijosi folkloro kolektyvo „Laukis“ vadovė.
Išgirdo pasakų
Ji pastebėjo, kad Joniškio rajonas iš kitų išsiskyrė. Čia užrašyta mažai kur išgirstamų, išsaugotų atmintyje pasakų.
„Žmonės dabar pasakas vaikams skaito iš knygų. O Žagarės apylinkėse pavyko išgirsti keletą autentiškų pasakų, viena buvo netgi eiliuota, ritmiška. Taip pat užrašėme padavimų apie pasaulio sukūrimą, apie tai, kodėl gandro kojos raudonos, o sparnai balti ir juodi. Tai įdomi istorija apie dažų dalybas pas Dievą,“ – prisiminė L. Šarkaitė-Viluma.
Tautosakos pateikėjai ne tik dainavo, pasakojo, rodė šokius, ratelius, bet ir patys nemažai kūrinių pagrojo armonikomis.
Absoliuti dauguma žmonių, kurie turėjo ką papasakoti, buvo 70–80 metų ir vyresni. Tačiau pasitaikė išimčių. Ekspedicijos dalyvius maloniai nustebino viena keturiasdešimtmetė, kuri puikiai atsiminė iš prosenelės išgirstus pasakojimus, dainas ir pateikė juos su tarmiškais žodžiais. Pasak „Laukio“ kolektyvo vadovės, aiškiai matyti, kad ši moteris labai vertina tautosaką, kaip palikimą ir kad tarp jos bei prosenelės buvęs labai graudus ryšys.
Kitąmet sugrįš su koncertine programa
Kiek iš viso aplankyta pateikėjų ir kiek surinkta vertingos tautosakos medžiagos, L. Šarkaitė-Viluma dar negalėjo atsakyti, nes tik grįžus iš ekspedicijos ji bus šifruojama, sutvarkoma ir vėliau perduota Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Žagarės filialui. Medžiaga galės pasinaudoti visuomenė, o moksliniams tikslams ji keliaus į Lietuvių literatūros ir tautosakos institutą.
„Laukis“ koncertinę programą, parengtą iš Joniškio krašte surinktos tautosakos, Žagarėje žada parodyti kitų metų vasario 16 dieną. Taip pat medžiaga iš Joniškio krašto bus įtraukiama į pasirodymus ir kituose koncertuose, tad neliks dūlėti stalčiuose.
Autorės nuotr.
Kolektyvo „Laukis“ vadovė Lijana Šarkaitė-Viluma sako, kad Žagarės krašte išgirdo unikalių pasakų ir padavimų.
Folkloro kolektyvas „Laukis“, koncertinę programą, parengtą iš šiame krašte surinktos tautosakos, žada atvežti kitų metų vasario 16 dieną.