Tautosakos rinkėjai atrado pasakų kraštą

Tautosakos rinkėjai atrado pasakų kraštą

Tau­to­sa­kos rin­kė­jai at­ra­do pa­sa­kų kraš­tą

Lie­pos 4–8 die­no­mis Jo­niš­kio ra­jo­ne tau­to­sa­ką rin­kęs folk­lo­ro an­samb­lis „Lau­kis“ iš Vil­niaus iš­si­ve­žė gau­sų „der­lių“ už­ra­šy­tų dai­nų, šo­kių, ra­te­lių, pa­sa­ko­ji­mų. Ko­lek­ty­vo va­do­vė Li­ja­na Šar­kai­tė-Vi­lu­ma sa­ko, kad šia­me kraš­te iš­gir­do re­tai kur beiš­li­ku­sių iš lū­pų į lū­pas per­duo­da­mų pa­sa­kų ir pa­da­vi­mų.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Lat­vi­jo­je kei­kia­si lie­tu­viš­kai

Pen­kios tau­to­sa­kos eks­pe­di­ci­jos da­ly­vių gru­pės ap­lan­kė pa­tei­kė­jus Ža­ga­rės, Gai­žai­čių, Skaist­gi­rio, Sat­kū­nų, Sau­gė­lau­kio se­niū­ni­jų kai­muo­se ir mies­te­liuo­se, už­su­ko į gre­ti­mus Lat­vi­jos kai­mus prie Ža­ga­rės, už­ra­šė ir lat­viš­kų dai­nų, bend­ra­vo su vie­tos lie­tu­viais, pui­kiai iš­lai­ku­siais ne tik gim­tą­ją kal­bą, bet ir pa­pro­čius, se­no­vi­nes pa­tar­les, prie­žo­džius.

„Vy­res­nie­ji Lat­vi­jos lie­tu­viai net ir kei­kia­si lie­tu­viš­kai, pa­vyz­džiui: „Kad ta­ve Per­kū­nas“. Iš jų ne­ma­žai iš­gir­do­me pa­sa­ko­ji­mų apie nau­din­gas vais­tin­gą­sias žo­le­les ir pa­tys pri­si­žo­lia­vo­me. Su ža­ga­rie­čiais da­ly­va­vo­me Vals­ty­bės die­nos ren­gi­niuo­se, pa­ro­dė­me sa­vo pro­gra­mą,“ – įspū­džiais da­li­jo­si folk­lo­ro ko­lek­ty­vo „Lau­kis“ va­do­vė.

Iš­gir­do pa­sa­kų

Ji pa­ste­bė­jo, kad Jo­niš­kio ra­jo­nas iš ki­tų iš­si­sky­rė. Čia už­ra­šy­ta ma­žai kur iš­girs­ta­mų, iš­sau­go­tų at­min­ty­je pa­sa­kų.

„Žmo­nės da­bar pa­sa­kas vai­kams skai­to iš kny­gų. O Ža­ga­rės apy­lin­kė­se pa­vy­ko iš­girs­ti ke­le­tą au­ten­tiš­kų pa­sa­kų, vie­na bu­vo ne­tgi ei­liuo­ta, rit­miš­ka. Taip pat už­ra­šė­me pa­da­vi­mų apie pa­sau­lio su­kū­ri­mą, apie tai, ko­dėl gand­ro ko­jos rau­do­nos, o spar­nai bal­ti ir juo­di. Tai įdo­mi is­to­ri­ja apie da­žų da­ly­bas pas Die­vą,“ – pri­si­mi­nė L. Šar­kai­tė-Vi­lu­ma.

Tau­to­sa­kos pa­tei­kė­jai ne tik dai­na­vo, pa­sa­ko­jo, ro­dė šo­kius, ra­te­lius, bet ir pa­tys ne­ma­žai kū­ri­nių pa­gro­jo ar­mo­ni­ko­mis.

Ab­so­liu­ti dau­gu­ma žmo­nių, ku­rie tu­rė­jo ką pa­pa­sa­ko­ti, bu­vo 70–80 me­tų ir vy­res­ni. Ta­čiau pa­si­tai­kė išim­čių. Eks­pe­di­ci­jos da­ly­vius ma­lo­niai nu­ste­bi­no vie­na ke­tu­rias­de­šimt­me­tė, ku­ri pui­kiai at­si­mi­nė iš pro­se­ne­lės iš­girs­tus pa­sa­ko­ji­mus, dai­nas ir pa­tei­kė juos su tar­miš­kais žo­džiais. Pa­sak „Lau­kio“ ko­lek­ty­vo va­do­vės, aiš­kiai ma­ty­ti, kad ši mo­te­ris la­bai ver­ti­na tau­to­sa­ką, kaip pa­li­ki­mą ir kad tarp jos bei pro­se­ne­lės bu­vęs la­bai grau­dus ry­šys.

Ki­tą­met su­grįš su kon­cer­ti­ne pro­gra­ma

Kiek iš vi­so ap­lan­ky­ta pa­tei­kė­jų ir kiek su­rink­ta ver­tin­gos tau­to­sa­kos me­džia­gos, L. Šar­kai­tė-Vi­lu­ma dar ne­ga­lė­jo at­sa­ky­ti, nes tik grį­žus iš eks­pe­di­ci­jos ji bus šif­ruo­ja­ma, su­tvar­ko­ma ir vė­liau per­duo­ta Jo­niš­kio Jo­no Avy­žiaus vie­šo­sios bib­lio­te­kos Ža­ga­rės fi­lia­lui. Me­džia­ga ga­lės pa­si­nau­do­ti vi­suo­me­nė, o moks­li­niams tiks­lams ji ke­liaus į Lie­tu­vių li­te­ra­tū­ros ir tau­to­sa­kos ins­ti­tu­tą.

„Lau­kis“ kon­cer­ti­nę pro­gra­mą, pa­reng­tą iš Jo­niš­kio kraš­te su­rink­tos tau­to­sa­kos, Ža­ga­rė­je ža­da pa­ro­dy­ti ki­tų me­tų va­sa­rio 16 die­ną. Taip pat me­džia­ga iš Jo­niš­kio kraš­to bus įtrau­kia­ma į pa­si­ro­dy­mus ir ki­tuo­se kon­cer­tuo­se, tad ne­liks dū­lė­ti stal­čiuo­se.

Au­to­rės nuo­tr.

Ko­lek­ty­vo „Lau­kis“ va­do­vė Li­ja­na Šar­kai­tė-Vi­lu­ma sa­ko, kad Ža­ga­rės kraš­te iš­girdo uni­ka­lių pa­sa­kų ir pa­da­vi­mų.

Folk­lo­ro ko­lek­ty­vas „Lau­kis“, kon­cer­ti­nę pro­gra­mą, pa­reng­tą iš šia­me kraš­te su­rink­tos tau­to­sa­kos, ža­da at­vež­ti ki­tų me­tų va­sa­rio 16 die­ną.