
Naujausios
Tautodailininkai grįžo parodoje
Akmenės krašto muziejuje veikia rajono tautodailininkų sąjungos narių ir kitų meno kūrėjų kūrinių paroda. Tokia kasmetinė tradicija išlaikoma dažniausiai tuo pačiu laiku – vasario mėnesį.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Šįkart kūrybą pristato 30 autorių. Daugiausia eksponuojama paveikslų, mezginių, nėrinių, karpinių, medžio drožinių, floristikos kūrinių.
Praėjusią savaitę surengtame parodos atidaryme paminėta prieš porą savaičių į amžinybę išėjusi 89 metų Akmenės rajono iškiliausia tautodailininkė, plačiai žinoma liaudies tapytoja Elena Adomaitienė.
Akmenės krašto muziejaus darbuotoja Sandra Saliamanienė apibūdino visus parodos autorius, jų kūrinius. Pažymėjo, kad į parodų salę tebegrįžta solidaus amžiaus tautodailininkai floristė Vaclava Mišeikienė, tapytojas Vytautas Žukauskas ir kiti.
Bendras kūrybos tendencijas apžvelgė Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių bendrijos pirmininkė Laima Kelmelienė. Jos teigimu, pavyksta išlaikyti tautodailėje svarbų kūrybiškumą, o nesitenkinama vien vadinamuoju suvenyrų stiliumi.
Pasak Akmenės rajono tautodailininkų vadovo Antano Adomaičio, į tautodailę retai beįsitraukia jaunimo. Tačiau ši paroda tokios tendencijos nepatvirtino.
Šiek tiek vyresnis negu dvidešimties metų Andrius Jakutis iš Maušių kaimo debiutuoja keliais medžio drožiniais. Vaizduojamas gamtos pasaulis, išdrožtas Lietuvos herbas.
„Grakštūs pirmieji kūriniai, tad galima tikėtis naujų“, – sakė A. Adomaitis.
Vos keliose parodose dalyvavusi Elena Liauksminienė iš Gulbinų kaimo ir šįkart, anot A. Adomaičio, eksponuoja paveikslus, kurie išlaiko tautodailės tapybos stilistiką ir pateikia tradicinę tematiką – vaizduoti senovės lietuvių gyvenimą.
Taip pat Gulbinuose gyvenančios Laimos Džiugytės-Chochevičienės tapyba išskirtina sodrumu.
Vytautas Šlaustas iš Akmenės, pernai debiutavęs netradicine kūryba – iš medienos nutekintu dviračiu, kuriuo iš tikrųjų įmanoma pasivažinėti, šiemet pristatė dar du kitokius.
Akmenės gyventoja Darija Vaičiuvienė pristato odos dirbinius, kuriems sukurti sėmėsi patirties iš Lietuvoje ir užsienyje tokia kūryba užsiimančių menininkų.
Dalios Kundrotienės iš Alkiškių kaimo ir Genutės Valantienės numegztos pirštinės išskirtinės tradiciniais raštais ir spalvų deriniais.
Kaip ir kasmet eksponuoja kūrybą Filomena Adomavičienė, Simona Bijanskienė (karpinius), Onutė Deniušienė (rištas juostas), Lionė Stupurienė (megztas riešines), Simonas Misevičius (metalo kalinius), Rimantas Balčiauskas ir Kęstutis Butnoris – medžio drožinius, Romualdas Lensbergas – tapybą.
Komisija atrinko kelias dešimtis akmeniškių kūrinių eksponuoti šį pavasarį rengiamoje Šiaulių apskrities tautodailininkų kūrybos parodoje.
Parodos lankytojai stebėjosi, kad į šią parodą nepateks kai kurie estetiški kūriniai.
Rajono tautodailininkų vadovas A. Adomaitis motyvavo: „Todėl, kad neatitinka tautodailės stilistikos, o yra išskirtinai modernesni, bet tai nereiškia, kad tie kūriniai prasti“.
Autoriaus nuotr.
Šmaikštaujantis medžio drožėjas Rimantas Balčiauskas telpa savo sumeistrautoje medinėje skrynioje.
Laima Džiugytė-Chochevičienė parodoje Akmenėje eksponuoja tris naujausius paveikslus – visus komisija atrinko į Šiaulių apskrities tautodailininkų kūrybos parodą.
Mažiausi parodos lankytojai pabandė minti dviračius, kurių rėmus ir kitas dalis iš medienos ištekino Vytautas Šlaustas.