
Naujausios
Tarptautinio bendradarbiavimo patirtis ir perspektyvos
Vakar įvykusiame posėdyje Pakruojo rajono savivaldybės taryba svarstė klausimą „Dėl pritarimo Pakruojo rajono savivaldybės ir Kozlovo savivaldybės (Lenkijos Respublika) draugystės sutarčiai“. Kozlovo savivaldybė – devintas oficialus Pakruojo rajono savivaldybės bendradarbiavimo partneris.*
P. Žiubrio nuotr.
Halingos savivaldybės vadovė Ulė Vaper, mero pavaduotojas Jonas Juozapaitis ir meras Saulius Gegieckas Pakruojo šventės metu.
Parama rajonui
Tarptautinio bendradarbiavimo ryšiai Lietuvoje ypač aktyviai ėmė megztis po Nepriklausomybės atgavimo. Ne išimtis ir mūsų Savivaldybė. Ilgiausiai draugystės istoriją rašome su Mariestadu (Švedija) – kitąmet minėsime šio bendradarbiavimo 25-metį. Viskas prasidėjo nuo tiems laikams naujo ir neįprasto reiškinio – labdaros. Bendradarbiavimas sėkmingai plėtojamas iki šių dienų, o aktyviausiam jo idėjų puoselėtojui Larsui Nolbergeriui Pakruojo rajono savivaldybės taryba 2003 m. suteikė Garbės piliečio vardą.
Savo tarptautinio bendradarbiavimo istoriją kuria ir rajono bendruomenės, visuomeninės organizacijos, įstaigos. Savivaldybė džiaugiasi Lietuvos samariečių bendrijos Pakruojo skyriaus bendradarbiavimu su Geros (Vokietijos) samariečiais, jaučiama Rheine (Vokietijos) organizacijos „Verein fur Osteuropahilfe“ parama, o jos prezidentui Jozefui Kuberekui 2011 m. taip pat suteiktas Pakruojo rajono garbės piliečio vardas. Gilias tradicijas turi Pašvitinio bendruomenės draugystė su Holdorfo (Vokietijos) maltiečiais. Labdariai iš Holdorfo šiais metais savo parama pradžiugino ne tik pašvitiniečius – 1000 Eur paskyrė Studijų rėmimo fondui.
Bendri projektai
Prasidėjus ES struktūrinių fondų 2008-2013 m. finansavimo etapui, pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai su artimiausiais kaimynais – Rundalės ir Bauskės savivaldybėmis (Latvija), Rypino miestu (Lenkija). Per šį laikotarpį Pakruojo rajono savivaldybė įgyvendino šešis Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektus, kurių bendra vertė siekia ~1,3 mln. Eur. Pirmiausiai bendradarbiavimas prasidėjo švietimo ir kultūros srityje, vėliau įgyvendinti ekologiniai, socialiniai projektai, sukurtas verslui palankių bibliotekų tinklas.
Svarbiausia, kad dalykinė partnerystė išaugo į nuoširdžią draugystę, kurios gerosios tradicijos bus tęsiamos ir įgyvendinant naujojo 2014-2020 m. etapo projektus. Pakruojo rajono savivaldybės taryba jau pritarė Pakruojo rajono savivaldybės administracijos dalyvavimui 2014-2020 m. INTERREG V-A Latvijos-Lietuvos programos projektuose. Paskelbus pirmąjį kvietimą, kartu su partneriais pateiktos 4 projektų paraiškos: numatoma sutvarkyti buvusį Pakruojo spaustuvės pastatą ir įrengti jame Pakruojo krašto muziejų; ketinama plėsti socialinės priežiūros paslaugas Linkuvoje (buvusiose vaistinės patalpose); planuojama įrengti gėlyną prie Pakruojo dvaro centrinių rūmų, atnaujinti takus, žaliuosius plotus bei prisidėti prie tvarios ir švarios aplinkos kūrimo tvarkant upes ir jų baseinuose esančius želdynus.
Lygiavertė partnerystė
Galima pasidžiaugti, kad pastaruoju metu Europos šalys jau vertina mus kaip sau lygius dialogo partnerius, juos domina mūsų patirtis įvairiose srityse, galimybė pažinti mūsų kultūrą. Todėl net 4 nauji bendradarbiavimo susitarimai pasirašyti 2015–2016 m.
Praėjusiais metais, įgyvendinant Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą projektą „Involving=Gaining“ ("Įtraukimas=Įgijimas"), susipažinta su Halingos (Estijos) ir Uggiate-Trevano (Italija) savivaldybėmis. Su abiem jau pasirašytos bendradarbiavimo sutartys. Šiais metais Pakruojo rajono savivaldybė tapo vienu iš partnerių įgyvendinant Uggiate-Trevano savivaldybės projektą „Esse in. Esse ad. Esse cum“. Vykdant šių projektų veiklas, aktyviai dalyvavo ne tik oficialios delegacijos, bet ir rajono meno kolektyvai, jaunimo atstovai. Dalykiniuose renginiuose diskutuojama aktualiomis piliečių įtraukimo ar pabėgėlių integracijos temomis, o kultūros vakarai padeda geriau vieniems kitus pažinti.
2015 m. Vokietijos mieste Raunheime Pakruojo rajono savivaldybė pasirašė susitarimą dėl tarptautinio miestų tinklo kūrimo. Be mūsų savivaldybės, susitarimą pasirašė Le Teil (Prancūzijos), Trofarelo (Italijos), Ruselheimo ir Kelsterbacho (Vokietijos), taip pat Piksiano (Kinijos) ir Oziorsko (Kaliningrado srities, Rusijos) miestų atstovai. Tarptautinio miestų tinklo idėja paprastesnė ir lengviau prieinama nei bendradarbiavimo sutartimi grįsti santykiai. Ji traktuotina kaip paprasčiausia miestų tarpusavio pagalba.
Kodėl tarptautiniam bendradarbiavimui sakome „Taip!“
Lietuvai tapus visaverte ES nare, tarptautinio bendradarbiavimo reikšmė vis auga. Bendraudami pasisemiame įvairios patirties, pažįstame kitų šalių kultūrą, keičiamės nuomonėmis ir informacija. Taip atsiranda naujos veiklos galimybės, stiprėja saugumo bei pasitikėjimo vienų kitais jausmas. Tokie ir yra svarbiausi bendradarbiavimo tikslai.
*Daugiau informacijos apie tarptautinį bendradarbiavimą – www.pakruojis.lt skiltyje SAVIVALDA / Tarptautinis bendradarbiavimas
Užs. Nr. 331380