Tarp geriausių šalies melžėjų – ir radviliškietė

Tarp geriausių šalies melžėjų – ir radviliškietė

Tarp geriausių šalies melžėjų – ir radviliškietė

Sidabrave (Radviliškio rajonas) surengtame geriausių šalies melžėjų pagerbimo renginyje „Pieno lašas 2014“ apdovanota ir į geriausiųjų trejetuką patekusi melžėja iš Radviliškio rajono Kristina Plungaitė. 26-erius metus karves melžianti „Draugo“ žemės ūkio bendrovės melžėja pelnė trečiąją vietą.

Laima AGANAUSKIENĖ

alaim@skrastas.lt

Rajono lyderė – patyrusi melžėja

Keturioliktą kartą šalyje vykusi geriausių melžėjų pagerbimo šventė šiemet buvo surengta Sidabravo seniūnijoje. Į ją suvažiavo visų rajonų, kuriuose vyko melžėjų varžytuvės, prizininkės, būrys svečių.

Renginio nesutrukdė kelioms minutėms dingusi elektra – šventės vedėjai juokavo, jog tai rodo nelengvą metą karvių laikytojams, kai pieno supirkimo kainos mažėja, o išlaidos – ne.

Susumavus varžytuvių rezultatus, geriausiomis šių metų šalies melžėjomis tapo daugiausia balų surinkusios Rasa Sabaliauskienė iš Kupiškio rajono Varniškių kaimo, Rūta Daukševičienė iš Utenos rajono Užpalių kaimo ir Kristina Plungaitė iš Radviliškio rajono Alksniupių kaimo. Visos trys prizininkės tapo lyderėmis savo rajonų varžytuvėse.

K. Plungaitė – šio darbo žinovė. Kone visus 26-erius melžėjos darbo metus (su nedidele kelių mėnesių pertrauka) ji melžė „Draugo“ žemės ūkio bendrovės karves, tačiau varžytuvėse dalyvavo pirmą kartą.

Moteriai varžytuvėse buvo sunkiausia melžtuvo sanitarinio apdorojimo rungtis, nes bendrovėje ji šio darbo nedirba – darbuojasi pieno melžimo aikštelėje.

Varžytuvių dalyviai – ir vyrai

Iš viso šiemet varžytuvėse dalyvavo 91 melžėjas, tarp kurių 8 – vyrai. Pasak konkurso rengėjų, vyrų melžėjų gretos po truputį didėja. Vien Radviliškio rajonui šiemet atstovavo du melžėjai – broliai dvyniai Jonas ir Petras Baltrušaičiai iš Šiaulėnų seniūnijos.

Nors šiaulėniškiams vyrams pavyti moterų melžėjų ir nepavyko, tačiau, anot jų, varžytuvės jų nebaugino. Po 20 melžiamų karvių savo ūkyje laikantiems broliams melžimas – ne naujiena. Kiek sunkiau buvo J. Baltrušaičiui, kuris pats savo ūkyje karvių nemelžia, todėl jis sakė bandysiąs kitąmet prikalbinti varžytuvėse dalyvauti žmoną, nes jam pačiam konkurse trūko „apsukų“.

Technologijos keičiasi ir karvių melžime

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šalyje karvių banda tolydžio mažėja, tačiau pieno gamyba – auga, didėja primilžiai, tobulėja technologijos. Daugiausia pieno šalyje pagamina pieno ūkiai, smulkieji gamintojai parduoja tik 16 procentų viso pieno.

„Seniau žmonės sakydavo: „Jei nebaigsi mokslų, eisi melžti karvių“. Dabar šis posakis, sakyčiau, jau atgyvenęs – ne kiekvienas, turintis aukštąjį išsimokslinimą, sugebės susitvarkyti su šiuolaikine melžimo įranga, o juo labiau – būti tarp geriausiųjų“, – renginyje sakė vienas iš šio konkurso organizatorių, vertinimo komisijos pirmininkas, Lietuvos veterinarijos akademijos Josifo Taco melžimo mokymo centro docentas Saulius Tušas.

Pasak S. Tušo, keturioliktą kartą šalyje organizuojamos melžėjų varžytuvės rengiamos, siekiant modernizuoti kokybiško pieno gamybą, tobulinti melžėjų meistriškumą ir sudaryti galimybę pademonstruoti geriausių šios profesijos meistrų darbą. Anot organizatorių, nors šiuo metu ūkiuose yra įdiegta patogi ir pažangi melžimo įranga, tačiau be patikimo ir profesionalaus žmogaus vargu ar galima būtų tikėtis gerų rezultatų.

„Šiandien, kai mus supa tiek naujausių technologijų, neretai pamirštame apie senus amatus ir profesijas. Norėčiau palinkėti nugalėtojoms, kad neužmirštų savo amato ir toliau rodytų gerą pavyzdį“, – renginyje kalbėjo žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės patarėjas Saulius Jakimavičius.

Šventėje netrūko ir įvairių atrakcijų – vyko sviesto mušimo rungtis, ragaujant produktą, dalyviams reikėjo atpažinti grietinės natūralumą, sūrio kilmę bei pieno riebumą. Norintys čia pat galėjo paskanauti (o kai ko – ir nusipirkti) šalies ūkininkų gaminamos produkcijos – avies ir kitokių sūrių, pieno produktų, įvairios duonos.

Autorės nuotr.

PRIZININKĖ: Radviliškio rajono melžėja Kristina Plungaitė tapo geriausių šalies melžėjų prizininke.

MUŠIMAS: Daugiausia dėmesio sulaukė sviesto mušimo rungtis, kurios dalyviams sviestą teko mušti ir sviesto muštuvėje, ir stiklainyje.

DEGUSTACIJA: Šalies ūkininkai ir bendrovės renginio dalyviams siūlė paragauti įvairiausių pieno gaminių.