
Naujausios
VERSMĖS
Svirne rungėsi pasakotojai
Kelmės dvaro svirne surengtas rajono pasakotojų konkursas „Žodis žodį gena“. Dvylika iš Kelmės ir kitų rajono pakraščių susirinkusių pasakotojų porino linksmas ir paslaptingas istorijas, kurių turinį ir pasakotojo gebėjimus įvertino komisija.
Išrinkti du nugalėtojai, kurie Kelmės rajonui atstovaus respublikiniame konkurse Druskininkuose.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Armonikieriai kūrė linksmą nuotaiką
Į renginį susirinko pilna svirno salė žiūrovų, etninės kultūros gerbėjų. Juos svirno kieme, šalia didžiulio rūtų darželio, susėdę maršais ir kitomis linksmomis melodijomis pasitiko armonikierių ansamblis, vadovaujamas Justino Kasparo.
Maršu sutiktas kiekvienas pasakotojas ir žiūrovas. Kai pagaliau susirinko visi, ir muzikantai, ir smalsuoliai, ir pasakotojai pakviesti į žolynais išpuoštą svirną.
Renginį vedusi Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Jadvyga Gaupšienė popietę „Žodis žodį gena“ pradėjo ištrauka iš Mikalojaus Daukšos „Postilės“, kurioje sakoma, jog nėra tokios tautos, kuri negerbtų ir nesaugotų savo tėvų žemės, papročių ir kalbos.
Pristatyta vertinimo komisiją, kurią sudarė Kelmės mažojo teatro vadovas ir režisierius Algimantas Armonas, Kelmės kultūros centro Etninės kultūros ir tradicinių amatų skyriaus vedėja Nomeda Jokubauskienė, Kelmės krašto muziejaus muziejininkas Rimantas Serva ir Savivaldybės atstovė Jadvyga Gaupšienė.
Komisija vertino pasakojimo autentiškumą, savą tarmę ar šnektą, įtaigumą, sceninę kultūrą, ryšį su publika, artistiškumą.
Pasakojo apie velnius, mergas, piliakalnius
Pirmoji papasakoti savo istorijos pakviesta kelmiškė Nijolė Gedvilienė, pasakotojų konkurse dalyvaujanti jau antrą kartą. Ji porina istoriją „Velnias mušasi su moteriška“. Istorija baigiasi gana pikantiškai. Bernas besimušantiems nukerta galvas. Bet ponas liepia jas atgal prisiūti. Bernas prisiuva, bet supainioja – moteriai prisiuva velnio galvą. Iš to esą kilęs posakis: „Kaip tik boba, taip ir velnias“.
Pakražančio kultūros centrui atstovavusi Aldona Kvintufelienė pristatė Elenos Pusvaškienės 1926 metais užrašytą pasakojimą apie nevykusias neprimatančios ponų dukros piršlybas.
Kelmiškė Birutė Vaitkuvienė paporino juokingą istoriją „Kaip vokietys kumelį perėjo“.
Kita kelmiškė Genovaitė Urbonavičienė pasakojo apie per Vėlines namo grįžtančias sielas ir apie laumes. Kad įtikintų komisiją, įteikė net laumių tortą.
Iš Kražių atvažiavęs moksleivis Rokas Jurgilas savo tarme papasakojo legendą apie Kražių apylinkėse esantį kalną, vadinamą Varpkalniu ir dar vieną linksmą istoriją „Kaip patikrino mergos dorą“.
Iš Šilalės rajono kilusi kelmiškė Zina Rakauskienė porino „Kap rek nešti šeimos kryželį“.
Tytuvėnų krašte gyvenanti, bet iš Jurbarko kilusi bibliotekininkė Dalia Galbuogienė sekė ilgą legendą apie Smalininkų kraštą ir gražiąją kunigaikštytę, dėl kurios rankos jaunikiai turėjo nutiesti ledinį tiltą per Nemuną.
Šaukėniškė Sofija Blažienė pasakojo „apie slavną sava krašta vytą, Kalniškių piliakalnį“. Jo atsiradimo istoriją kultūros darbuotoja išdėstė labai gyvai, pasakojimą paįvairindama daugybe ištiktukų.
Užventiškis Zonis Virbalas, kilęs iš Ukmergės krašto, pasakojo savo draugo jaunystės nuotykius Palangoje.
Vaiguviškė kultūros darbuotoja Roma Kvietkuvienė porino padubysiškės Ievos Strumilaitės papasakotą istoriją apie „baugi babūni“.
Kelmiškė Albina Vedeckienė vaizdingai pasakojo apie Verpenos poną, kuris turėjo gražią žmoną, bet mėgo „eiti į kairę“.
Nuotaikingais ir išraiškingais savo pasakojimais renginį užbaigė kelmiškis Justinas Kasparas.
Komisija išrinko nugalėtojus
Komisijos narė Jadvyga Gaupšienė pasidžiaugė, jog jau penkeri metai iš eilės organizuojamam pasakotojų konkursui dalyvių nepritrūksta. Jų netgi daugėja. Jos kolega Algimantas Armonas taip pat sakė esąs nustebintas pasakotojų sugebėjimu išsianalizuoti tekstą, pateikti jį išsaugant paslaptį ir auginant įtampą, gebėjimu suintriguoti. Pasigedo tik autentiškos Kelmės tarmės. „Brangus dalykas išryškinti tarmės autentiką“, – sakė.
Padėkomis ir dovanomis pradžiuginti visi renginio dalyviai.
Konkurso nugalėtojais paskelbti vaiguviškė kultūros darbuotoja Roma Kvietkuvienė ir kražiškis moksleivis Rokas Jurgilas.
Autorės nuotr.
Visi pasakotojai komisijos buvo pagirti ir apdovanoti.
Nugalėtojais tapo vaiguviškė Roma Kvietkuvienė ir kražiškis Rokas Jurgilas.
Komisijos nariai (iš kairės) Rimantas Serva, Jadvyga Gaupšienė, Algimantas Armonas ir Nomeda Jokubauskienė džiaugėsi, jog pasakotojų rajone nepristinga.
Armonikieriai konkurso dalyvius ir žiūrovus sutiko maršais.
Skaitytojams siūlome paskaityti pasakotojų konkurso nugalėtojo Roko JURGILO papasakotą istoriją.
KAIP PATIKRINO MERGOS DORĄ
Pas mus Kražiūse yr toki merga, katra labą didžiūjas sava dora. Nu vo, aš su muna draugu Vince, nutariem patikrinti ar tikrą ana toki dora ir yr, kokia ana dedas. Kaip tik atieja subatas vakars, ana išeje į vakaruškę, o Vince įsliūkina į anuos kamarą ir pasikavuoja po lova. O aš nuajas į tun vakaruškę, visan vakarą tun Oncę šokdinau, o po tam da i namuo palydėjau.
Įėjom mudu į tun kamarą, sukritom į lovą i pradiejom bučiūtis. Bučiavomės, bučiavomės, nu suprantat, aš anan pri reikala spaust pradiejau, o ana muni tik brinkt ir išmeti iš lovas, i saka:
– Aš esu skaisti da pana i sava garbys niekam neatidūsu.
O aš tada ir sakau:
– Nu gerą, jei jau toki rimta esi, tai iškišk sava koji iš lovas i sakyk: „Jei aš melūju, tai grybk velnie už muna kojas.“
Kaip tik ana tun koja iškiša i pasaki: „ Velnie, grybk už kojas, jei melūju“, tai tun muomentu Vince iš po lovas čiupa tun Onci už kojas i pradieja anos koja sukt. Suka, suka... Vo ta, kad išsigunda, kad pradieja visa gerkle krokt, maldaut:
– Paleisk, paleisk muna koja, Velnie. Mylėjaus i su Jonu, i su Petru, i su Povilu...
Vo, tap mes su Vince i patikrinom Oncės dorą