
Naujausios
Sviestamušė ir "liokajus" iš Padumblupio dvaro
Neseniai Šaukėnų muziejus (Kelmės r.) gavo dovanų du retus eksponatus. Juos padovanojo Padumblupio dvare gyvenanti Genė Zykienė. Įdomią, neįprastą sviestamušę ir "liokajumi" vadinamą medinį įrenginį, padedantį nusiauti aulinius batus, moteris rado tarp kitų iš dvaro laikų likusių sendaikčių.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Sendaikčiai papildys muziejaus ekspoziciją
Šaukėnų muziejaus vadovė Elena Burdulienė džiaugiasi naujais, kiek neįprastais eksoponatais. Sviestamušė iki šiol niekur nematyta. Atrodo labai sena. Ji primena dėžę, o joje – mediniai stambūs sparneliai, kuriais plakama grietinė. Sparnelius suka rankena.
Įdomus eksponatas ir "liokajus". Tai iš medžio padarytas įrenginys. Viena koja jį primini, kad tvirtai stovėtų, o nuo kitos kojos "liokajumi" nutrauki aulinį batą.
Užrašė ir dvarelio istoriją
Gavusi dvaro eksponatų muziejininkė Elena Burdulienė nusprendė užrašyti ir įdomaus pavadinimo Padumblupio dvaro istoriją.
Prašė kraštotyrininko Vidmanto Lopetos pagalbos. Jis atsiuntė Teklės Blunskaitės-Nekrašienės, gimusios 1899 metais, Kerėžiuose, pasakojimą.
Pasak Blunskienės, Padumblupio dvaras priklausė Grotuzams. Be Grotuzų, čia gyveno ir dvi netekėjusios tetos Rusteikaitės. Dvarininkai augino sūnų ir dukrą. Dukra susirgo džiova. Daktarai jai draudė tekėti ir gimdyti vaikus. Tačiau ji nepaklausė ir ištekėjo už Gruzdžio. Pagimdė vaiką. Tačiau šeimos laime neilgai džiaugėsi. Mirė ir motina, ir jos vaikas.
Po žmonos mirties Gruzdys vedė kambarinę. Tai labai nepatiko dvare gyvenusioms mirusios jo žmonos tetoms. Jo net prie pietų stalo nevadindavo. Supykęs Gruzdys pardavė dvarą. O tetos turėjo išsikelti į Šiaulius.
Naujieji gyventojai
Šiuo metu Padumblupio dvare gyvena Zykų šeima. Jie čia atsikėlė gyventi 1962 metais. Suremontavo labai apleistą gyvenamąjį namą. Bronius Zykas yra dirbęs Gaugarių dvaro gaspadoriumi. Dabar jis jau miręs.
Žmona Genė dabar apsigyveno suremontuotoje lauko virtuvėje, pastatytoje ant paties tvenkinio kranto krašto. Meškerioti būtų galima iškišus pro langą meškerę.
O sūnus Vytautas restauravo dvaro vandens malūną ir apsigyveno jame. Iš kiemo pusės pristatė pavėsinę. Svajoja restauruoti vandens malūno ratą, kurio šiandien tėra likutis.
Malūno pastatas – medinis, akmeniniais pamatais. Kol gyvavo dvaras, čia gyveno darbininkai ir malūnininkas. Kitame pastato gale buvo įrengtas vandens malūnas.
Ant kalvelės dar išlikęs Padumblupio dvaro kumetynas – didžiulis molinis namas, kuriame gyveno 4 šeimos. Dabar ir kumetynas suremontuotas.
Pasak E. Burdulienės, žmonės, dabar gyvenantys Padumblupio dvare, labai malonūs, geros nuotaikos. Gal todėl, kad juos supa neišpasakytai graži gamta: miškeliai, daubos, kalneliai, maži upeliukai ir tvenkiniai...
Praėjusio amžiaus pradžioje Padumblupio kaime gyveno 55 žmonės, buvo 10 sodybų. Dabar kaimelyje likusios vos kelios šeimos. Tačiau senųjų gyventojų, kurie daugiau žinotų apie dvarą ir kaimą, jau nebėra.
Autorės nuotr.
SVIESTAMUŠĖ: Senovinė sviestamušė – primityvi, bet patogi.
"LIOKAJUS": Šaukėnų kraštotyros muziejaus vadovė Elena Burdulienė džiaugiasi, jog muziejus pasipildė iki šiol neregėtu eksponatu "liokajumi", padedančiu nusiauti aulinius batus.
Šaukėnų muziejaus nuotr.
DVARAS: Šaukėnų muziejaus vadovė Elena Burdulienė, gavusi eksponatų iš Padumblupio dvaro, paprašė fotografų įamžinti dvaro likučius ir užrašė bent trumpą istoriją.