
Naujausios
Kaip gyveni žmogau?
Šventragiuose netrūksta raguočių
Kelmės rajone, Kražių seniūnijoje, esantis nedidelis Šventragių kaimelis, kaip ir sako pavadinimas, gerbia raguočius. Kaime tik trylika trobų. Kai kurios – tuščios, kai kuriose – po vieną gyventoją. Tik pusėje namų gyvena šeimos, kuriose – po kelis žmones. O raguočių kaime – apie pustrečio šimto. Daugiau kaip pusšimtis melžiamų karvių, apie pora šimtų galvijų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Bandos nedidelės
Kražių seniūnijoje vietovės – kalvotos. Žemės – nenašios. Labiau tinka pievoms ir ganykloms negu augalininkystei. Todėl gyvulių čia netrūksta. Netrūksta ir darbo.
Tarp Kražių ir Karklėnų įsikūręs Šventragių kaimelis – vienas iš 131 Kražių seniūnijos kaimų.
Užsuku į didžiausią galvijų bandą laikančių ūkininkų Dalios ir Sigito Kmitų namus. Nors darbo tiek, kad regis kruta ir akmuo, svetinga šeimininkė pakviečia į vidų. Vyras – laukuose. Sugedo kombainas. Kartu su tėvais ūkininkaujanti dukra Jūratė Noreikienė išskubėjo į Šiaulius pirkti detalės.
Dalia laukia skambučio, kada reikės lėkti į laukus ir tą detalę vežti vyrui. Kaime darbų grandinė turi vykti sklandžiai. Užstrigo viena vieta – sugriuvo visa darbų virtinė.
Ūkininkai laiko apie 150 raguočių. 22 iš jų – melžiamos karvės. Melžiamų karvių mažina. Grūdų prikūlė nedaug. Šieno irgi mažai. „Pasiliksim ant dykbandės, kur karvės pačios pasimelžia, pasišeria ir pačios užaugina veršelius“, – apie žindenes karves sako ūkininkė.
Pieną ūkininkai parduoda „Pieno upių“ bendrovei. Gauna po 22 centus už kilogramą žaliavos. Kasdien parduoda apie pusę tonos.
„Nelengva su melžiamomis karvėmis. Ypač šią vasarą, kai išdžiūvo pievos. Tokiu laiku karvėms reikia duoti miltų. Galvijus laikyti paprasčiau. Tačiau už galviją kiekvieną mėnesį negausi pajamų. O už pieną moka porą kartų per mėnesį“, – apie gyvulių naudą svarsto ponia Dalia.
Nedideles melžiamų karvių bandas Šventragiuose dar laiko Bubelių, Janavičių, Šimalių šeimos. Jos laiko ir mėsinių galvijų.
Pakeliui sutinkame UAB „Pieno upės“ autobusėlį. Pieno surinkėjas Juozas Gedminas pasakoja, jog tik vienas kitas jo klientas laiko 30 ir daugiau karvių, dauguma – smulkieji ūkininkai, turintys po 5–6 karves. Tačiau surinkėjas kasdien į Rokiškyje įsikūrusią bendrovę išveža po penkias tonas pieno.
Ir viena karvė – naudinga
Prie pagrindinės kaimo gatvės gyvenanti Leonikų šeima laiko 27 galvijus. Ūkio labai neplečia, nes abu turi darbą. Regina Leonikienė pamainomis dirba Kražių parduotuvėje, jos vyras – Kelmėje, priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje. Kadangi dirba pamainomis turi laisvų dienų. Jos labai praverčia ūkininkaujant.
Kaimynystėje gyvenantys ponios Reginos tėvai Juknevičiai turi karvę. Tačiau jiems tenka rūpintis tėvelių gyvuliu. Regina sako, jog ir vieną karvę laikyti kaime gyvenančiai šeimai – labai apsimoka. Jų karvutė duoda po kibirą pieno. Pienu, grietine, rūgpieniu, varške ir sūriais ji aprūpina savo, tėvų šeimas, lieka ir mieste gyvenančios Leonikų dukros šeimai.
Regina skaičiuoja, jog laikydama karvių bandą ji per mėnesį du kartus gautų pinigų už pieną. Tuo tarpu galvijus parduoda tik kartą, du kartus per metus. Kol jie užauga, praeina pusantrų metų. Ir kainos nėra labai stulbinamos – gali gauti tūkstantį eurų, gali ir penkis šimtus. Tik tiek, kad didesnė suma ateina iš karto. Tačiau didžiąją dalį gautų pinigų tenka investuoti į ūkį.
Stipriau ūkininkauti Leonikai pradėjo prieš dešimtmetį. Dabar laiko ne tik galvijų, bet ir avių. Gyvulininkystė – gal ir sunkesnė ūkio šaka, tačiau apsimoka.
Apsimoka laikyti ir vištas. Jos vaikšto po lauką, pačios prasimano lesalo. Šeimininkai tik šiek tiek priduria, atiduoda, kas atlieka. O kaimiško kiaušinio nepridėsi prie pirktinio.
Vištų, ančių ir kitokių paukščių laiko ir kitos Šventragių kaimo šeimynos.
Šventragiuose gimusi ir augusi R. Leonikienė kurį laiką gyveno Kaune. Tačiau kai susirgo mama grįžo jos slaugyti. Taip ir liko kaime. Įsikūrė šalia tėvų esančioje sodyboje. Gražiai tvarko aplinką. Šiuolaikiškai įsirengė namus. Dabar nenorėtų gyventi mieste. Neįsivaizduoja, kaip apsieitų be savo gyvulio, savų mėsos ir pieno produktų. Kaime gyvenimas – žymiai kokybiškesnis.
Arklys aria ir veža
Leonikų kaimyno namai užrakinti. Jaunas vyras išvykęs į darbą Kelmėje. Tolesnės trobos kieme sėdi pusamžis vyras ir kiek vyresnė moteris. Severas Petraitis, netekęs darbo mieste, grįžo į kaimą slaugyti savo mamos. Dirba penkis hektarus mamos žemės.
Karvės vyras jau treji metai nelaiko. Nebūtų kam melžti. Be to, šalia namų nėra ganyklų.
Tačiau Severas turi arklį. Su juo susiaria, nusivagoja ir išakėja savo daržus. Padeda ir kaimynams. O svarbiausia – arkliukas ponui Severui tarnauja kaip transporto priemonė. Kaimelyje parduotuvės nėra. iki Kražių – penki kilometrai. Mokslo metų laikotarpiu važiuoja autobusiukai. Pasibaigia mokslo metai – jokio autobuso nėra.
Tuomet vyras pasikinko savo arkliuką ir važiuoja į Kražius nusipirkti reikalingiausių dalykų, susitvarkyti reikalų seniūnijoje.
Nors arklys ne visus metus turi darbo, Severas sako, jog vis tiek jį laikyti apsimoka. Gyvulys – nereiklus. Visą vasarą ganosi, žiemai reikia paruošti dešimt ritinių šieno.
Vištų Severas ir jo mama šiuo metu nelaiko. Naminius kiaušinius perka iš kaimynų. Pavasarį viena po kitos nugaišo. Pirktinės vištos neilgai tegyvena – tik apie porą metų. Bet vyras įvertina šių paukščių naudą. Ateityje vištų vėl pirks.
Pakelės mūrinėje troboje gyvena Leonardas Bielskis. Prieš kurį laiką našlys likęs vyras nebelaiko gyvulių. Savo ūkelį perleido netoliese gyvenančiam sūnui. Šalia namų ganosi tik pora sūnaus telyčių. Jas ponas Leonardas prižiūri.
„Kai mano vaikai ėjo į mokyklą, prie stotelės autobuso laukdavo 25 vaikai. Dabar iš mūsų kaimo į mokyklą važiuoja tik vienas vaikas“, – dėl nykstančio kaimo apgailestauja senbuvis.
Gyvuliai – maitinojai ir darbdaviai
Kelmės rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė Edita Valiuškienė redakciją informavo, jog Kelmės rajonas pagal laikomų gyvulių skaičių yra trečias Lietuvoje.
Pastaruoju metu rajono gyventojai deklaravę 29011 galvijų. 10917 melžiamų karvių. Jas laiko 1895 ūkių ir ūkelių šeimininkai.
Trečdalį visų galvijų – 8720 laiko Kražių seniūnijos gyventojai. Rajone yra devynios kaimiškos seniūnijos. Taigi, aštuonioms likusioms seniūnijoms tenka tik du trečdaliai galvijų.
Už kelmiškius daugiau galvijų laiko Šilalės (45 747 galvijai) ir Šilutės (40 163) rajono gyventojai.
Tačiau, pavyzdžiui, Šilutės rajone dominuoja stambūs galvijų laikytojai. Skaičių nulemia didelės bandos.
Tuo tarpu Kelmės rajone dar gana daug smulkiųjų melžiamų karvių ir mėsinių galvijų laikytojų. Pagal laikytojų skaičių Kelmės rajonas yra antras šalyje. Galvijus laiko 2240 ūkių ir ūkelių. Šiek tiek daugiau galvijų laikytojų tik Šilalės rajone – 2453. Tuo tarpu Šilutės rajone tėra tik 1864 laikytojai.
E. Valiuškienė tvirtina, jog gyvulių skaičius rajone nuolat kinta. Daugėja mėsinių galvijų laikytojų.
Dar sunkiau suskaičiuoti paukščius. Pavyzdžiui, vištas deklaruoja tik tie ūkininkai, kuriems tai aktualu dėl išmokų. Kiti nedeklaruoja.
Kelmės rajone yra trys dideli paukštynai Kelmėje, Liolių ir Užvenčio seniūnijose.
Iš viso deklaruota 20943 vištos. Šiuos paukščius deklaravo 30 šeimininkų. Kražių seniūnijoje vištas deklaravo 6 laikytojai. Jų visoje seniūnijoje pagal oficialią statistiką turėtų būti 119. Tačiau, sudėjus visus kaimelius, šių paukščių tikrai yra daugiau.
Autorės nuotr.
Į gimtinę grįžusi Šventragių kaimo gyventoja Regina Leonikienė sako, jog ir vieną karvutę laikyti apsimoka.
Kelmės rajone dominuoja nedidelės karvių bandos.
Severas Petraitis, grįžęs į kaimą prižiūrėti mamos Kristinos Petraitienės, karvės atsisakė prieš trejus metus, tačiau džiaugiasi turėdamas arklį. Kaime gyvenimas be gyvulio – ne gyvenimas.
Šventragiuose gimęs ir augęs Leonardas Bielskis apgailestauja, jog kaime jau randasi tuščių trobų. Šventragiškis laukia, kol atvažiuos autoparduotuvė.
Pieno surinkėjas Juozas Gedminas pieną renka iš smulkesniųjų ūkelių. Kasdien surenka po penkias tonas.