
Naujausios
Šventė vedė į praeitį
Praėjusį savaitgalį į Raudėnus (Šiaulių r.) kvietė ne tik Jurginės. Prieš jas ir po jų buvo galima daugiau sužinoti apie krašto praeitį, kūrybinėse dirbtuvėse pasimokyti amato, pasportuoti, pašokti, padainuoti, pažaisti taip, kaip tai darė mūsų senoliai. Ir vakare įdomybės nesibaigė.
Algimantas BRIKAS
brikas@skrastas.lt
Pasimokyti – ne tik mokykloje
Linksma nuotaika pasklido jau pirmajame įdomybėmis pilnos krašto papročiams skirtos dienos renginyje Raudėnuose.
Mokyklos-daugiafunkcio centro fojė, pilnoje vietinio jaunimo bei atvykusiųjų iš Kuršėnų, Kelmės, Šiaulių Naujosios Akmenės, Šilalės bei kitur, nuotaikingai visus pristatė jau šešioliktą kartą Raudėnuose vykstančios Jurginių šventės iniciatorė Jovita Lubienė, etnokultūros mokytoja, Raudėnų bendruomenės pirmininkė, o nuo praėjusiųjų metų pabaigos – ir Šiaulių rajono kultūros centro direktorė.
Prieš Jurginių šventę surengiamoje netradicinio mokymosi dienoje mokiniams bei mokytojams primenami ir iš amžių glūdumos mus pasiekusios veiklos bei papročiai.
Po pasisveikinimo moksleiviai pasuko į mokyklos kabinetus, Kultūros namus, seniūnijos salę bei biblioteką. Grupelės jų daug galėjo sužinoti iš mokyklos muziejaus eksponatų, pasidarbuoti įvairiose kūrybinėse dirbtuvėlėse, pasimokyti folklorinių šokių, liaudiškų žaidimų, šalies regionų dainų bei daug ko kitko.
Savotiškas pamokas vedė mokyklos-daugiafunkcio centro mokytojai, svečiai – tautodailininkai, amatininkai.
Seniūnijos salėje vyko Šiaulių rajono vaikų ir moksleivių, lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų, konkursas „Jurja“. Jame dalyvavo raudėniškių, svečių iš Kuršėnų, Kurtuvėnų, Pakumulšių.
Pavakarę surengtos ekskursijos po Raudėnų, vietovės, minimos jau nuo šešioliktojo amžiaus, lankytinas vietas. Jos gidai – buvę bei dabartiniai miestelio mokyklos mokiniai.
Folklorinių šokių vakaronėje Kultūros namuose vėl buvo dainuojama, bendraujama. Po jos dar laukė orientacinis žygis. Iki pat vidurnakčio.
Nakvota mokyklos sporto salėje.
Jurginės
Ir rytiniai, ir vakaro renginiai buvo tartum priedas prie pagrindinio – į šį kraštą jau senokai grįžusios Jurginių šventės. Ji keletą valandų vyksta šalia miestelio, Jovitos ir Vidmanto Lubių sodyboje.
Raudėniškiai jau kone mintinai žino šios iš senovės atėjusios šventės papročius, bandymus iš jų sužinoti ateitį. Prie jų mielai prisiglaudžia, šurmulyje dalyvauja ir iš toli atvykę svečiai. Kai kurie – jau ne pirmą kartą.
Jie prisijungė prie pievoje žaidžiančiųjų liaudiškus žaidimus.
„Gerviukai, lėkite čia!“ – šūktelėjo šventės organizatorė ir nuolatinė vedėja J. Lubienė. Jaunieji raudėniškiai – etnografinis ansamblis „Gerviki“, tuoj pat susirinko prie gyvenamojo namo. Suskambo šio krašto daina.
Vienas kitą keitė apie protėvių papročių išsaugojimą, Jurgines prabilę valdininkai. „Jovita tiek metų šventes rengė ir tapo Kultūros centro direktore“, – pajuokavo Raudėnų seniūnas Antanas Venckus.
Šventę, persikėlusią į sodo gilumą, prie tvarto, nutraukė lietus. Dauguma dalyvių nuo jo pasislėpė daržinėje. Ir čia ėmė skambėti dainos. Tol, kol nuvijo lietų.
Pragiedrėjus, piemenėliai žadino sodą. Po tvarto slenksčiu padėti du jurgučiai – Jurginių margučiai. Pagal juos spėja, kaip vasarą seksis gyvuliams. Sodybos šeimininkas V. Lubys į sodą išvedė karves. Jos, nuo rudens nemačiusios dienos šviesos bei šviežios žalumos, aikštijosi, sode suko ratus.
V. Lubį, su duona ir ąsočiu apeinantį lauką, lydėjo būrys vaikų. Po to vienas kepalėlis užkasamas, o iš kito visi atsilaužė po kriaukšlę. Kad metai būtų geri, derlius – gausus.
Papročių reikšmes susirinkusiesiems aiškino etnografijos mokytoja J. Lubienė.
Svarbi buvo ir naujiena, kurią ji rado laiko paskelbti: „Sužinojau žinią: Raudėnai, Kuršėnai – važiuojame į Dainų šventę!“
Autoriaus nuotr.
ŽAIDIMAS: Jaunimas žaidžia – reikia spėti paimti kaimyno paliktą, dar stovintį pagalį, kol jis nenuvirto.
Šiaulietės (iš dešinės) Ilona Garalevičienė ir Jūratė Sruogytė pasakoja, kaip kadaise atrodydavo prie diržo segama kišenė – delmonas. Po to viename mokyklos kabinete mokytasi jį kurti.
KERAMIKA: Lipdyti iš molio moko septintasis šalies puodžių karalius kuršėniškis Algimantas Tamašauskas.
ATLIKĖJA: Vaikų ir moksleivių lietuvių kūrybos atlikėjų konkurse „Jurja“ žemaitiškai pasakoja Gabija Brikytė iš Pakumulšių.
BŪRYS: Jurginėse ne kartą skambėjo etnografinio ansamblio „Gerviki“ atliekamos dainos.
ŠEIMININKAS: Vidmantas Lubys išveda karvutę pirmą kartą parupšnoti šviežios žolės.
PAPROTYS: Vidmantas Lubys išsiruošė žingsniuoti per lauką – kad pasėliai, derlius būtų geri.
ETNOGRAFĖ: Jovita Lubienė pasakojo, ką mūsų protėviai darydavo norėdami išvengti negandų.
VAIŠĖS: Šventė dalyviai tuoj atskubės pasistiprinti sodo pakraštyje kepama kiaušiniene.