„Svajoklėms“ sirgti nebėra laiko

„Svajoklėms“ sirgti nebėra laiko

„Sva­jok­lėms“ sirg­ti ne­bė­ra lai­ko

Sen­jo­rų klu­be „Še­du­vos sva­jok­liai“ – be­veik vien mo­te­rys. Įvai­raus am­žiaus mo­čiu­tėms ir net pro­mo­čiu­tėms ener­gi­jos, už­si­de­gi­mo ir ak­ty­vios veik­los ga­lė­tų pa­vy­dė­ti ir jau­nuo­liai. Pa­čios "sva­jok­lės" at­vi­ros: jei ne klu­bas, jos kur kas daž­niau sirg­tų, o da­bar tam pa­pras­čiau­siai ne­be­lie­ka lai­ko.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

At­vers mo­čiu­tės skry­nią

Ko­vo 8-ąją „Še­du­vos sva­jok­lių“ klu­be – ir šven­tė, ir dar­by­me­tis. Še­du­vos kul­tū­ros ir ama­tų cent­re klu­bo mo­te­rys ska­nau­ja klu­bo na­rio Ro­ber­to at­neš­tą tor­tą. Pa­čios ir­gi tu­ri pri­rai­čiu­sios spal­vin­gų su­muš­ti­nu­kų, iš­ke­pu­sios py­ra­gą.

Va­lan­dė­lę tru­kęs ato­kvė­pis bai­gia­si kul­tū­ros cent­ro sa­lė­je. Čia mo­te­rys iš na­mų su­si­ne­šė ką ku­ri tu­rė­jo ir kas ti­ko ant­rą kar­tą or­ga­ni­zuo­ja­mai jų pa­ro­dai „Iš mo­čiu­tės skry­nios“.

Ant sta­lų gu­la ke­lių de­šim­čių me­tų se­nu­mo stal­tie­sės, ta­ke­liai, aus­ti už­tie­sa­lai, lo­va­tie­sės. Ša­lia se­no­vi­nės 1879 me­tais pa­ga­min­tos skry­nios pri­si­glau­džia se­no­vi­nis ver­pi­mo ra­te­lis, sa­vo vie­tą ran­da se­no­vi­nis ang­li­mis įkai­ti­na­mas ly­gin­tu­vas.

Čia pat su­gu­la ir klu­bo mo­te­rų dar­bai: pa­puo­ša­lai, mez­gi­niai, siu­vi­niai. Vi­si šie dar­be­liai bus eks­po­nuo­ja­mi Ko­vo 11-ajai skir­ta­me cent­ro ren­gi­ny­je.

„Še­du­vos sva­jok­liai“ da­ly­vaus ir tą die­ną ren­gia­mo­je ak­ci­jo­je – kar­tu su ki­tais še­du­viais ap­juos Še­du­vos Lais­vės aikš­tę 100 met­rų vie­ny­bės juos­ta, ku­ri bus su­jung­ta iš vie­no­do for­ma­to at­ski­rų tau­ti­niais raš­tais pa­da­bin­tų lakš­tų.

Idė­jų – per akis

Vie­no­kios ar ki­to­kios idė­jos ket­vir­tus me­tus gy­vuo­jan­čia­me „Še­du­vos sva­jok­lių“ klu­be – joks ste­buk­las.

Nuo pat įsi­kū­ri­mo še­du­vės "sva­jok­lės" ži­no­jo, kad į klu­bą jos rink­sis ne sė­dė­ti, o veik­ti. Kai pir­ma­ja­me klu­bo ren­gi­ny­je "sva­jok­lės" lau­kė sve­čių iš sos­ti­nės, Bir­žų, Pak­ruo­jo, iki tri­jų nak­ties su­ko ro­žes iš kle­vų la­pų, ruo­šė­si kaip beiš­ma­ny­da­mos.

Ir su­lau­kė pui­kiau­sio Lie­tu­vos pa­gy­ve­nu­sių žmo­nių aso­cia­ci­jos pre­zi­den­tės Gra­sil­dos Ma­ka­re­vi­čie­nės įver­ti­ni­mo – esą to­kio sen­jo­rų ak­ty­vu­mo, už­si­de­gi­mo ir kū­ry­biš­ku­mo rei­kia pa­vy­dė­ti.

O kai aso­cia­ci­jos va­do­vė pa­ma­tė dai­liai iš ser­ve­tė­lių su­suk­tas ro­žes, nu­ste­bo: „Tai no­rit pa­sa­ky­ti, kad su ši­ta ro­že man „zu­bus“ (dan­tis, – aut. pa­sta­ba) reiks va­ly­tis – na jau ne“. Ir pri­si­se­gė „ser­ve­tė­li­nę“ ro­žę prie at­la­po.

Su­gal­vo­jo "sva­jok­lės", kad no­ri iš­mok­ti lip­dy­ti ke­ra­mi­kos dar­bus – pa­si­kvie­tė pa­mo­ky­ti ke­ra­mi­kę Vik­to­ri­ją Olei­ni­ko­vą. Vie­nu me­tu vė­lė vil­ną, ki­tu – iš tam­po­mo­jo po­pie­riaus su­ko di­džiu­les gė­les. Jo­mis ne­ši­nos žy­gia­vo ne tik Ža­va­die­nio šven­tė­je – ir vė­liau ne vie­nam at­vy­ku­siam ko­lek­ty­vui jų bu­vo vie­toj gy­vų gė­lių do­va­no­ja­ma. Da­rė ir ran­kų dar­bo at­vi­ru­kus su džio­vin­tais au­ga­lais, py­nė ver­bas.

Ne pir­mi me­tai „Sva­jok­liai“ pri­si­de­da puo­šiant re­kor­di­nį Še­du­vos lop­še­lio-dar­že­lio mar­gu­čių me­dį.

Prieš Ka­lė­das da­rė do­va­nas, vi­rė sriu­bą ir taip pa­ma­lo­ni­no Še­du­vos var­guo­lius.

Su­gal­vo­jo su­reng­ti ret­ro va­ka­rą – gra­žu bu­vo žiū­rė­ti į skry­bė­lė­tas, il­go­mis su­knio­mis pa­si­puo­šu­sias da­mas, nors ne vie­nai dėl to te­ko ir sa­vo spin­tas iš­pur­ty­ti, ir lab­da­ry­nus bei tur­gus ge­ro­kai „pa­kra­ty­ti“.

Šių­me­tei Va­sa­rio 16-osios šven­tei „sva­jok­lės“ ga­mi­no tris­pal­vius pa­tie­ka­lus. Da­bar yra pri­mez­gu­sios ko­ji­ny­čių kū­di­kiams ir ža­da do­va­no­ti jas kū­di­kių na­mų lė­liu­kams.

Šie­met au­gins vais­ta­žo­les, pri­si­siūs na­tū­ra­laus au­di­nio mai­še­lių ir iš jų ga­mins sim­bo­li­nius su­ve­ny­rus.

Bent po­rą kar­tų per me­tus klu­bo na­riai iš­vyks­ta į pa­žin­ti­nes eks­kur­si­jas po Lie­tu­vą. Ir vyks­ta ne bet kaip, o su dai­no­mis, ei­lių skai­ty­mu, pa­sa­ko­ji­mais apie tų vie­tų is­to­ri­ją. Kar­tu va­žiuo­ja ir pail­sė­ti prie jū­ros.

„Įvai­rių idė­jų mes tu­ri­me me­tams į prie­kį. Ne vel­tui va­di­na­mės „Sva­jok­liais“ – pri­si­sva­jo­ja­me tiek, kad pa­skui ne­ži­no­me nuo ko pra­dė­ti“, – juo­kia­si klu­bo pir­mi­nin­kė Mil­da Ja­gu­čans­kie­nė.

Klu­bas – vais­tas nuo li­gų

22 na­rius šiuo me­tu jun­gian­čia­me „Sva­jok­lių“ klu­be – pa­ts ak­ty­viau­sias Še­du­vos pa­gy­ve­nu­sių žmo­nių bran­duo­lys. Be klu­bo na­rių neap­siei­na be­veik joks še­du­vių ren­gi­nys.

Vy­riau­siai klu­bo na­rei – 78-eri. Tu­ri ir vie­ną vy­rą, ga­na ak­ty­viai da­ly­vau­jan­tį klu­bo veik­lo­je. Ta­čiau jis vie­nin­te­lis mo­te­rų bū­ry­je – ki­tų ne­la­bai se­ka­si pri­si­vi­lio­ti į klu­bą.

Klu­bo na­rės Ire­na Šu­mi­nie­nė ir Dan­guo­lė Dau­gir­die­nė – pui­kios šei­mi­nin­kės, pa­mo­kan­čios ir ki­tas ga­mi­ni­mo pa­slap­čių.

Ely­tė Bič­kaus­kie­nė – is­to­ri­kė, ku­rios dė­ka klu­bo iš­vy­kos bū­na api­pin­tos is­to­ri­nė­mis ži­nio­mis.

Pa­ti pir­mi­nin­kė M. Ja­gu­čans­kie­nė ra­šo ei­les, vai­di­na dra­mos ko­lek­ty­ve, da­ly­vau­ja et­nog­ra­fi­nio an­samb­lio veik­lo­je. Pui­ki skai­to­vė, vai­di­nan­ti jau ke­lin­ta­me spek­tak­ly­je – Al­do­na Pi­li­taus­kie­nė.

Sun­ku ir iš­var­din­ti vi­sų mo­te­rų ga­bu­mus – kiek­vie­na iš jų ga­li per­duo­ti ko­kios nors nau­din­gos pa­tir­ties, nors jau­nys­tė­je sa­ko ne vi­sos bu­vu­sios to­kio­mis ak­ty­vuo­lė­mis.

„Kad ne­bu­vo ka­da tuo­met – tu­rė­jo­me dar­bus, au­gi­no­me vai­kus. Da­bar tu­ri­me daug gra­žaus lai­ko – anū­kai jau paau­gin­ti, tad ko mums ne­si­rink­ti“, – aiš­ki­na.

„Sva­jok­lių“ klu­bas šioms mo­te­rims – ir at­gai­va sie­lai, ir ak­ty­vus lai­ko pra­lei­di­mas bend­ra­min­čių bū­ry­je. Vie­ni­šas tarp mo­te­rų ne­si­jau­čia ir Ro­ber­tas Vai­čiū­nas.

O prieš po­rą me­tų klu­bo na­re ta­pu­si Jad­vy­ga Pe­lec­kie­nė tie­siai švie­siai iš­dro­žia: da­bar jai ne­bė­ra ka­da sirg­ti, nors iki tol me­di­kams ra­my­bės ne­duo­da­vu­si...

Au­to­rės nuo­tr.

Ket­vir­tus me­tus pa­gy­ve­nu­sių žmo­nių klu­bui „Še­du­vos sva­jok­liai“ va­do­vau­jan­ti Mil­da Ja­gu­čans­kie­nė (kai­rė­je) sa­ko, jog sva­jo­ti nie­ka­da ne­vė­lu, to­dėl jie ir pa­si­va­di­no "sva­jok­liais". Ša­lia – klu­bo na­rė An­ge­li­ja Lu­ko­še­vi­čie­nė.

Pa­ro­do­je „Iš mo­čiu­tės skry­nios“ – ir "sva­jok­lės" Ele­nos Bič­kaus­kie­nės iš­sau­go­ta pro­se­ne­lių skry­nia, ku­riai jau 139 me­tai.

Vie­nas iš „Še­du­vos sva­jok­lių“ už­siė­mi­mų – ke­ra­mi­kos dar­bai.

Klu­bo nuo­tr.

Va­sa­rio 16-sios šven­tei – „Še­du­vos sva­jok­lių“ siurp­ri­zas: tri­jų spal­vų pa­tie­ka­lai.

Klu­bo už­siė­mi­muo­se at­skleis­tos ir ver­bų ri­ši­mo pa­slap­tys.