Susitikta su profesoriumi Algiu Vyšniūnu

Viešosios bibliotekos nuotr.
Profesorius Algis Vyšniūnas radviliškiečiams pristatė savo knygas, kurios liudija skaudžią lietuvių tautos istoriją tremtyje.

Radviliškio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje vyko susitikimas su profesoriumi Algiu Vyšniūnu, jis radviliškiečiams pristatė knygas: „Lietuviai ypatinguose Kazachstano lageriuose 1948–1955 m.“ ir „Ginkluotos rezistencijos eilėse. Eilinio partizano atsiminimai“ bei kitas.

Renginio dalyviams profesorius sakė, jog toli gražu ne viskas yra žinoma apie lietuvių ir kitų tautybių žmonių tremtis Kazachstane, Gulago istorija, apie pasaulyje liūdnai pagarsėjusius sovietų mirties lagerius ir kalėjimus. Dar iki šiol ne visiems suprantamos ir sąvokos „politinis kalinys“ ir „tremtinys“. Todėl profesorius A. Vyšniūnas įsitikinęs, kad būtina garsiai apie tai kalbėti, siekiant išsaugoti istoriją ir nukentėjusių žmonių atminimą.

Nepaisant pasikeitusių aplinkybių dėl karo Ukrainoje, dėl nutrūkusių ekspedicijų į Sibirą, darbai tęsiami. 2023 metais Kazachstane buvo atidengtas paminklas lietuviams ir ukrainiečiams, pokariu kalėjusiems Balchašo ir Rytinio Kounrado ypatinguose lageriuose. Paminklas įrengtas buvusio Balchašo lagerio požeminio karcerio vietoje. Tai tik vienas iš darbų, prie kurio prisidėjo A. Vyšniūnas.

A. Vyšniūnas yra žinomas lietuvių architektas, mokslininkas, profesorius. Jis aktyviai dalyvauja tarptautiniuose architektūriniuose konkursuose, rašo straipsnius urbanistikos, architektūros teorijos klausimais. Nuo 1990 metų rengia ekspedicijas į lietuvių tremties ir kalinimo vietas, vadovavo projektui „Misija Sibiras“ į Kazachiją.