Sumažėjo savižudybių

Sumažėjo savižudybių

Su­ma­žė­jo sa­vi­žu­dy­bių

Praė­ju­siais me­tais Kel­mės ra­jo­ne nu­si­žu­dė 9 žmo­nės. Pen­kiais ma­žiau ne­gu 2015 me­tais ir try­li­ka ma­žiau ne­gu 2011 me­tais.

Į pir­mą­jį de­šim­tu­ką pa­gal di­džiau­sią sa­vi­žu­dy­bių skai­čių pa­te­kęs ra­jo­nas praė­ju­siais me­tais priar­tė­jo prie Lie­tu­vos vi­dur­kio. Lie­tu­vo­je 100 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų ten­ka 30 sa­vi­žu­dy­bių, Kel­mės ra­jo­ne praė­ju­sių me­tų duo­me­ni­mis – 31,5 sa­vi­žu­dy­bės. Ga­li bū­ti, jog pa­siek­ti to­kių re­zul­ta­tų ga­lė­jo pa­dė­ti pre­ven­ci­nė veik­la, kai drau­ge su dar ke­lio­mis sa­vi­val­dy­bė­mis pa­si­ra­šy­tas me­mo­ran­du­mas dėl bend­ra­dar­bia­vi­mo sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos sri­ty­je.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Bai­gė­si mo­ky­mai

Praė­ju­sį tre­čia­die­nį su­reng­ti pa­sku­ti­niai mo­ky­mai sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos sri­ty­je. Juo­se da­ly­va­vo 27 me­di­kai.

Mo­ky­mai vy­ko vi­są praė­ju­sių me­tų gruo­džio mė­ne­sį. Jie su­reng­ti at­ski­roms tiks­li­nėms gru­pėms: so­cia­li­niams dar­buo­to­jams, bend­ruo­me­nių pir­mi­nin­kams, se­niū­nams, se­niū­nai­čiams ir ki­tiems su šiuo iš­šū­kiu ga­lin­čiais su­si­dur­ti žmo­nėms. Iš vi­so mo­ky­muo­se da­ly­va­vo 187 ra­jo­no gy­ven­to­jai.

Mo­ky­mus ve­dė Vil­niaus uni­ver­si­te­to do­cen­tas psi­cho­lo­gas Pau­lius Skrui­bis, Svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rė Ni­da Že­mai­tie­nė ir Ku­piš­kio sa­vi­val­dy­bės Psi­cho­lo­gi­nių kri­zių val­dy­mo gru­pės va­do­vė Va­li­ja Šap.

Pa­reng­tas al­go­rit­mas dėl rea­ga­vi­mo į sa­vi­žu­dy­bių ri­zi­ką. Jis bus pa­tvir­tin­tas ra­jo­no ta­ry­bos po­sė­dy­je. Kaip tei­gė Va­li­ja Šap, kel­miš­kių al­go­rit­mas dar ge­res­nis ir to­bu­les­nis už pre­ven­ci­nį dar­bą prieš sa­vi­žu­dy­bes pir­miau­sia pra­dė­ju­sių ku­piš­kė­nų. Jis konk­re­tes­nis, ir leng­viau įgy­ven­di­na­mas.

Pa­gal šį al­go­rit­mą pre­ven­ci­nį dar­bą dirbs įvai­rių sri­čių spe­cia­lis­tai ir vi­suo­me­ni­nin­kai. „Po­rą me­tų bus tik­rai sun­ku val­dy­ti si­tua­ci­ją, – sa­kė V. Šap. – Bet ir ne­tu­ri bū­ti leng­va. Jūs pa­si­ry­žo­te gel­bė­ti gy­vy­bes. O tai sun­kus dar­bas.“

Mo­ky­mus bai­gę spe­cia­lis­tai ir vi­suo­me­ni­nin­kai pre­ven­ci­nį dar­bą dirbs su di­džiau­sios riz­kos gru­pė­mis: kai­mo vy­rais, be­dar­biais, al­ko­ho­lį var­to­jan­čiais, ban­džiu­siais žu­dy­tis žmo­nė­mis. Iš 13 žmo­nių su­da­ry­ta sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos dar­bo gru­pė, ku­riai va­do­vau­ja Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Ire­na Si­ru­sie­nė.

Pir­mie­ji vai­siai?

Nors dar tik vy­ko mo­ky­mai, ta­čiau ga­li bū­ti, jog pra­dė­ta veik­la jau da­vė vai­sių. Praė­ju­siais me­tais ra­jo­ne sau gy­vy­bę atė­mė tik 9 žmo­nės. Tai ma­žiau­sias jų skai­čius nuo 2011 me­tų. O pir­ma­ja­me Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bių de­šim­tu­ke pa­gal sa­vi­žu­džių skai­čių bu­vęs Kel­mės ra­jo­nas be­veik su­si­ly­gi­no su Lie­tu­vos vi­dur­kiu. Šim­tui tūks­tan­čių gy­ven­to­jų Lie­tu­vo­je ten­ka 30 sa­vi­žu­dy­bių, Kel­mės ra­jo­ne – 31,5.

Kaip in­for­ma­vo Vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ras, Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė bu­vo vie­na iš pir­mau­jan­čių sa­vi­žu­dy­bių skai­čiu­mi Lie­tu­vo­je. Pa­vyz­džiui, 2011 me­tais sau gy­vy­bę atė­mė 22 žmo­nės – 18 vy­rų ir 4 mo­te­rys. 2012 me­tais už­fik­suo­ta 20 sa­vi­žu­dy­bių – 17 vy­rų ir 3 mo­te­rys. Šioks toks ato­slū­gis bu­vo 2013 me­tais, kai nu­si­žu­dė 10 žmo­nių, o 2014 me­tais vėl pa­ki­li­mas: sau gy­vy­bę atė­mė 19 žmo­nių – 16 vy­rų ir 3 mo­te­rys. 2015 me­tais sa­vi­žu­dy­bių šiek tiek pa­ma­žė­jo – iki 13. Šie­met skai­čiai tei­kia op­ti­miz­mo.

Įdo­mu tai, jog sui­ci­dų pa­ki­li­mai ir ato­slū­giai be­veik kiek­vie­nais me­tais su­tam­pa su pa­ki­li­mais ir ato­slū­giais vi­so­je Lie­tu­vo­je. Tai ro­do, jog sa­vi­žu­dy­bių skai­čių la­biau­siai le­mia so­cia­li­nės są­ly­gos, ku­rių ban­ga­vi­mas daug­maž vie­no­das vi­so­je ša­ly­je.

Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos duo­me­ni­mis, žmo­nės daž­niau­siai žu­do­si dėl dep­re­si­jos, al­ko­ho­liz­mo, as­me­ny­bės su­tri­ki­mo, sun­kios se­ki­nan­čios li­gos. Vie­nai įvy­ku­siai sa­vi­žu­dy­bei ten­ka 10 – 20 ban­dy­mų žu­dy­tis.

Lie­tu­vo­je šį fak­tą le­mia žmo­gaus vie­ni­šu­mas, ne­dar­bas, iš­gy­ven­tos ne­tek­tys, sky­ry­bos, vi­suo­me­nės kri­zės. Sa­vi­žu­dy­bių skai­čius Lie­tu­vo­je iš­lie­ka vie­nas iš di­džiau­sių Eu­ro­po­je. Kas­met nu­si­žu­do apie 900 gy­ven­to­jų. Vy­rai žu­do­si pen­kis kar­tus daž­niau ne­gu mo­te­rys.

Nuo 2010 me­tų iki da­bar Kel­mės ra­jo­nas dėl sa­vi­žu­dy­bių ne­te­ko 115 gy­ven­to­jų. Tai ir pa­ska­ti­no da­ly­vau­ti bend­ra­me Lie­tu­vos Ro­ta­ry or­ga­ni­za­ci­jos ir dar ke­lių sa­vi­val­dy­bių pro­jek­te. Praė­ju­sių me­tų ge­gu­žės mė­ne­sį ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bė pa­si­ra­šė me­mo­ran­du­mą dėl sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos įgy­ven­di­ni­mo.

Prak­ti­ne pa­tir­ti­mi, kaip bend­ruo­me­nės ir į vie­ną tink­lą su­si­jun­gę spe­cia­lis­tai sėk­min­gai ko­vo­ja su sa­vi­žu­dy­bė­mis, da­li­ja­si pir­mo­ji ša­ly­je pro­jek­tą pra­dė­ju­si vyk­dy­ti Ku­piš­kio sa­vi­val­dy­bė.

Au­to­rės nuo­tr.

Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos dar­bą koor­di­nuo­sian­ti spe­cia­lis­tų gru­pė su­si­rin­ko pa­to­bu­lin­ti al­go­rit­mą.

So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­ja Re­da Kaž­dai­lie­nė ap­žvel­gė svar­biau­sius gru­pės dar­bus nuo me­mo­ran­du­mo pa­si­ra­šy­mo die­nos ge­gu­žės mė­ne­sį.