Sukilo prieš naują šiukšlių mokesčio metodiką

Sukilo prieš naują šiukšlių mokesčio metodiką

Su­ki­lo prieš nau­ją šiukš­lių mo­kes­čio me­to­di­ką

Rad­vi­liš­kie­čius vers­li­nin­kus pa­pik­ti­no nau­ja at­lie­kų tvar­ky­mo rink­lia­vos me­to­di­ka. Su­lau­ku­si di­džiu­lio vers­lo žmo­nių pa­si­prie­ši­ni­mo dėl siū­lo­mos nau­jo­vės, Rad­vi­liš­kio ra­jo­no ta­ry­ba at­si­trau­kė ir nu­ta­rė šio klau­si­mo svars­ty­mą ati­dė­ti.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Vers­las prie­ši­na­si nau­ja­jai tvar­kai

Prieš nau­ją­ją vie­ti­nės rink­lia­vos už ko­mu­na­li­nių at­lie­kų su­rin­ki­mą ir jų tvar­ky­mą me­to­di­ką mū­ru sto­jo ra­jo­no vers­li­nin­kai, ne tik ke­lis kar­tus su­si­ti­kę su ra­jo­no val­džios ir Šiau­lių re­gio­no at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ro (ŠRATC) at­sto­vais, bet ir vi­su bū­riu su­gu­žė­ję į Ta­ry­bos po­sė­dį.

Ke­liuo­se su­si­ti­ki­muo­se iki Ta­ry­bos po­sė­džio vers­li­nin­kai no­rė­jo iš ŠRATC at­sto­vų iš­girs­ti ar­gu­men­tuo­tus paaiš­ki­ni­mus, ko­dėl siū­lo­mą dvi­na­rį rink­lia­vos mo­kes­tį ke­ti­na­ma skai­čiuo­ti pa­gal tu­ri­mo ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to plo­tą ir ko­dėl siū­lo­mi įkai­niai yra bū­tent to­kio, o ne ki­to­kio dy­džio. Vers­li­nin­kai no­rė­jo iš­girs­ti, kuo va­do­vau­jan­tis šie skai­čia­vi­mai bu­vo su­da­ry­ti ir pra­šė jų pa­grin­di­mo.

ŠRATC at­sto­vų tei­gi­mu, ap­mo­kes­ti­ni­mas pri­klau­so nuo įmo­nės ar įstai­gos veik­los po­bū­džio: kai kur – nuo vie­tų ar be­si­mo­kan­čių­jų skai­čiaus (vieš­bu­čiai, mo­kyk­los), ki­tur – pa­gal dar­buo­to­jų skai­čių.

„Mes no­ri­me siū­ly­ti tei­sin­ges­nę rink­lia­vos sis­te­mą – pa­sto­vią­ją da­lį mo­kė­ti pa­gal dar­buo­to­jų skai­čių, o kin­ta­mą­ją – pa­gal iš­ve­ža­mų at­lie­kų fak­ti­nius kie­kius“, – ŠRATC at­sto­vams siū­lė Rad­vi­liš­kio vers­li­nin­kų aso­cia­ci­jos va­do­vas Ge­di­mi­nas Lip­ne­vi­čius.

ŠRATC va­do­vė Jo­li­ta Šal­kaus­kie­nė tei­gė, jog bū­ti­na va­do­vau­tis Vy­riau­sy­bės pa­tvir­tin­to­mis tai­syk­lė­mis, nors gal­būt ne vi­si jų punk­tai yra su­pran­ta­mi ir neat­ro­do tei­sin­gi.

Esą Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jai bu­vo siųs­ta gal apie 100 pa­sta­bų dėl priim­tų tai­syk­lių nuo­sta­tų. Iš to skai­čiaus iš da­lies at­si­žvelg­ta gal tik į 15, ir tos pa­čios bu­vo nees­mi­nės, pa­vyz­džiui, su­si­ju­sios su gra­ma­ti­nė­mis klai­do­mis. Es­mi­nių po­ky­čių ne­bu­vo.

„Šiukš­lės pa­gal kvad­ra­tus – ab­sur­das“

„Yra ab­sur­diš­ka šiukš­les pa­vers­ti į kvad­ra­tus. Ko­dėl at­lie­kų ve­žė­jų au­to­mo­bi­liuo­se ne­ga­li bū­ti įreng­ti svė­ri­mo me­cha­niz­mai, ku­rie su­skai­čiuo­tų mo­kes­tį pa­gal iš­ve­ža­mų at­lie­kų svo­rį? Jei to­kių me­cha­niz­mų jie ne­tu­ri, pri­va­lo įsi­gy­ti. Ir ko­dėl mums ban­do­ma iš vir­šaus nu­leis­ti kaž­ko­kius skai­čius, ku­rie net ne­pag­rįs­ti dėl sa­vo dy­džio rea­lu­mo?“ – pik­ti­no­si Arū­nas Kvėg­lys, UAB „Re­ge­jus“ va­do­vas.

„Mes ve­ži­mo pa­slau­gą per­ka­me vie­šo­jo pir­ki­mo bū­du. Ir jei pra­šy­tu­me ve­žė­jų įsi­dieg­ti svė­ri­mo sis­te­mą, pa­brang­tų pa­ti pa­slau­ga ir tai nu­ke­liau­tų į rik­lia­vos kai­ną. Tai­gi bet koks jū­sų įgei­dis bus už jū­sų pi­ni­gus. Ga­li­me sis­te­mą pa­da­ry­ti to­bu­lą, bet už ją rei­kės la­bai daug mo­kė­ti“, – at­si­šau­dė ŠRATC at­sto­vai.

Vers­li­nin­kai mė­gi­no aiš­kin­tis, ko­dėl pa­sto­vio­ji rink­lia­vos da­lis, ku­ri siū­lo­ma skai­čiuo­ti pa­gal tu­ri­mą ne­kil­no­ja­mą­jį tur­tą, yra daug di­des­nė nei kin­ta­mo­ji?

„To­dėl, kad pa­sto­vio­sios są­nau­dos yra daug di­des­nės nei kin­ta­mo­sios. Į sis­te­mos ad­mi­nist­ra­vi­mą įei­na ne tik at­lie­kų su­rin­ki­mas ir iš­ve­ži­mas į są­var­ty­ną. Įei­na ir se­nų są­var­ty­nų prie­žiū­ra, ap­lin­kos mo­ni­to­rin­gas, filt­ra­to tvar­ky­mas, dar­bo už­mo­kes­tis, nu­si­dė­vė­ji­mas“, – aiš­ki­no J. Šal­kaus­kie­nė.

Vers­lo at­sto­vai ne­sup­ra­to ir to, ko­dėl pla­nuo­ja­mos su­rink­ti pa­ja­mos šie­met pa­di­din­tos iki 1 mi­li­jo­no 159 tūks­tan­čių eu­rų, kai per­nai bu­vo apie 900 tūks­tan­čių, nors ko­mu­na­li­nių at­lie­kų kie­kiai ma­žė­ja, ne­ma­ža jų da­lis yra rū­šiuo­ja­ma ir į at­lie­kų są­var­ty­nus ne­be­pa­ten­ka.

„Taip, pa­kuo­tės at­lie­kų pa­dau­gė­jo, bet jos su­da­ro tik 20 pro­cen­tų at­lie­kų. Už li­ku­sių 80 pro­cen­tų at­lie­kų su­tvar­ky­mą tu­ri bū­ti su­mo­kė­ta iš rink­lia­vos lė­šų. Di­dė­jo ir ke­lios rink­lia­vos de­da­mo­sios. Miš­rių ko­mu­na­li­nių at­lie­kų su­tvar­ky­mo kie­kis iš ju­ri­di­nių as­me­nų su­da­ro apie 25 pro­cen­tus. Pi­ni­gi­ne iš­raiš­ka iš ju­ri­di­nių as­me­nų su­ren­ka­ma 18,5 pro­cen­to rink­lia­vos lė­šų. Pro­por­ci­jos iš­lie­ka ir to­liau“, – aiš­ki­no J. Šal­kaus­kie­nė.

Vers­li­nin­kai pik­ti­no­si: ko­dėl, skai­čiuo­jant rink­lia­vos dy­dį, bu­vo paim­tas vi­sas ra­jo­no ne­kil­no­ja­ma­sis tur­tas ir ki­ti sta­ti­niai?

Anot J. Šal­kaus­kie­nės, įskai­čiuo­ti ki­ti sta­ti­niai, ku­riuo­se įpras­tai ga­li bū­ti vyk­do­ma ūki­nė ko­mer­ci­nė veik­la.

„Dau­gy­bė ma­no įmo­nės au­to­mo­bi­lių sto­vi aikš­te­lė­je. Tai ką – man už tai ir­gi rei­kės mo­kė­ti? Juk taip išeis tūks­tan­čiai ap­mo­kes­tin­tų kvad­ra­tų“, – py­ko trans­por­to ir lo­gis­ti­kos įmo­nės va­do­vas Aloy­zas Gri­ga­liū­nas.

Pa­siū­lė sa­vo va­rian­tą

Ki­to­kį rink­lia­vos skai­čia­vi­mo bū­dą vers­lui pa­siū­lė Ta­ry­bos na­rys Jo­nas Po­vi­lai­tis. Išs­kai­čia­vęs, jog 25 pro­cen­tai vers­lui ten­kan­čios rink­lia­vos da­lies su­da­ry­tų apie 290 tūks­tan­čių eu­rų, jis su­skai­čia­vo, jog pa­sto­vio­ji da­lis vers­lui ga­lė­tų su­da­ry­ti apie 7 cen­tus už kvad­ra­tą, o kin­ta­mo­jo­je da­ly­je vie­no ku­bi­nio kon­tei­ne­rio iš­ve­ži­mas tu­rė­tų kai­nuo­ti apie 12 eu­rų.

Tiems, ku­rie nau­do­ja­si bend­rais kon­tei­ne­riais, anot J. Po­vi­lai­čio, rink­lia­vą rei­kė­tų skai­čiuo­ti pa­gal dar­buo­to­jų skai­čių.

To­kiai siū­lo­mai ap­mo­kes­ti­ni­mo tvar­kai pa­si­prie­ši­no ŠRATC at­sto­vai, ku­rių ma­ny­mu, to­kiam skai­čia­vi­mui rei­kės pa­pil­do­mų in­ves­ti­ci­jų – pa­pil­do­mų dar­buo­to­jų.

Vers­li­nin­kai ne­su­ti­ko, kad toks skai­čia­vi­mo bū­das pa­rei­ka­lau­tų di­de­lių pa­pil­do­mų lė­šų. Esą vers­li­nin­kai tu­rė­tų dek­la­ruo­ti pas juos dir­ban­čių dar­buo­to­jų skai­čių, nu­ro­dy­da­mi, kiek iš jų dir­ba ne ra­jo­ne.

Pri­si­min­ti ir įvai­rių sta­ti­nių tu­rin­tys ūki­nin­kai. Pa­gal da­bar­ti­nę ŠRATC siū­lo­mą at­lie­kų tvar­ky­mo rink­lia­vos me­to­di­ką ir jiems smar­kiai išaug­tų rink­lia­vos dy­dis.

Ne­ra­dus bend­ro su­ta­ri­mo, nu­tar­ta rink­lia­vos klau­si­mą iša­na­li­zuo­ti ge­riau ir spren­di­mą priim­ti ki­ta­me Ta­ry­bos po­sė­dy­je.

Kai ku­rie Ta­ry­bos na­riai sa­kė, jog to­kiu svar­biu klau­si­mu bū­tų ga­li­ma šauk­ti ir neei­li­nį po­sė­dį.

Au­to­rės nuo­tr.

Į Ta­ry­bos po­sė­dį su­gu­žė­ju­siems vers­lo at­sto­vams sa­lė­je ne­beuž­te­ko kė­džių.

Vers­li­nin­kas Jur­gis Baub­lys ŠRATC di­rek­to­rei Jo­li­tai Šal­kaus­kie­nei įro­di­nė­jo, kad vers­lo pa­siū­ly­ta ki­ta rink­lia­vos me­to­di­ka yra tei­sin­ges­nė.

Įmo­nės „Au­to­ka­ra­va­nas“ va­do­vas Aloy­zas Gri­ga­liū­nas pik­ti­no­si, kad jam ga­li tek­ti mo­kė­ti ir už aiš­te­les, ku­rio­se sto­vi įmo­nės au­to­mo­bi­liai.

Ra­jo­no vers­li­nin­kai ne­su­ti­ko su ŠRATC siū­lo­ma at­lie­kų su­rin­ki­mo rink­lia­vos me­to­di­ka.