
Naujausios
Sugrįžimas į gimtinę
Ar gali vienas žmogus nuošalų pasienio miestelį paversti kultūros ir meno traukos erdve, prikelti čia nykusias skirtingų tautų tradicijas, sugriauti ketinimus retai lankomą Žiemgalos muziejų iškelti į rajono centrą (nes jo Žeimelyje niekas nelanko), vietos žmones sutaikyti ir suburti į vieningą bendruomenę, visų labui pritraukti gausybę geradarių, o ir pačiame miestelyje atrasti iniciatyvių ir iki šiol niekieno nepastebėtų žmonių. Pasirodo – gali. Tas žmogus – į gimtinę grįžusi Daiva Skrupskelytė.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Pakako vienerių metų
Žeimeliečiai į ją kreipiasi vardu. Nes čia visiems yra sava: Žeimelyje gimė, augo, mokėsi vidurinėje mokykloje. Daiva, kaip ir jos bendraamžiai, su žymiuoju kraštotyrininku Juozu Šliavu rinko Žiemgalos muziejui eksponatus, kraštotyrą, svajojo bent taip prisidėsianti saugant savojo krašto savastį.
Tačiau gyvenimas lėmė, kad diplomuota statybų inžinierė, Šiauliuose turėjusį savo verslą ir rengusi meno parodas, po trisdešimt penkerių metų vėl yra gimtinėje. Kad imtųsi savo mokytojo įkurto muziejaus veiklos.
Vietiniai jau įprato Daivą matyti vis skubančią per miestelio aikštę: tai į žemės ūkio mokyklą ar gimnaziją su glėbiu plakatų ar skelbimų, tai į seniūniją, ar į daugiafunkcį centrą su bendramintėmis aptarti sumanymo apie naują renginį .
„Pati darbų prisigalvoju, paskui vos spėju“, – nusijuokia miestelyje užkalbinta muziejaus vedėja. – Kaip gerai, kad čia tiek bendraminčių, tiek visokių sumanymų turim“.
Tuokart nubėgdama D. Skrupskelytė pažadėjo netrukus pranešti apie garsaus menininko darbų rengiamos parodos atidarymą. O kai nurodytą dieną atvykome, muziejaus galerija buvo sausakimša. Patys žeimeliečiai stebėjosi, jog atėjo net ir tie, kurie į jokius renginius paprastai nevaikščiodavo.
„ Mūsų miestelio kultūrinis gyvenimas pasikeitė per metus – muziejuje pradėjus dirbti Daivai. Žeimelis tapo gyvesnis, žinomas ne tik šiauliečiams menininkams, bet ir garsiems Lietuvos bei Latvijos kūrėjams, – pokyčiais džiaugiasi seniūnė Vitalija Dobrovolskienė. Seniūnė pastebi, kad ir patys miestelio žmonės ėmė keistis.– Atsirado bendras interesas būti vieningesniems ir draugiškesniems, nepasiduoti mirštančio miestelio nuotaikoms ir nenuleisti rankų“.
Kai svajonės pildosi
„Jei yra svajonių, jos būtinai išsipildys“, – savo patyrimu dalijasi D. Skrupskelytė. – Aš tikrai pasvajodavau: gal man grįžti į Žeimelį? Juk tada čia tebegyveno tėvelis, čia namai, čia viskas man žinoma ir mane žino. O juk galėjau neiti į kaimą – Šiauliuose turėjau verslą, – svarsto pašnekovė. – Manau kažkas viską sudėlioja kaip reikia. Jei kas būtų pasiūlęs muziejų Linkuvoje ar Pakruojyje, šimtą metų ten nebūčiau ėjusi. Man ten svetima, ir aš ten svetima.“
D. Skrupskelytė prisipažįsta, jog nėra profesionali muziejininkė, todėl tapusi Žiemgalos muziejaus vedėja ji konsultuojasi su muziejininkais, istorikais.
„Gyvenimas duoda patyrimo, žinių, pažinčių ir draugų ratą. Tai niekur nepradingsta, tereikia palaikyti ryšius“, – apie muziejininkės darbą, kuriam patyrimo randa ir ankstesnėje veikloje, kalba D. Skrupskelytė.
„Šiame darbe vienas ne kažką nuveiktum, jei ne bendraminčiai, talkininkai. Jų čia turiu daug ir visiems jiems esu labai dėkinga“, – Daiva ima pasakoti apie žeimeliečius, kurie kartais net nelaukdami jos prašymo, pašluoja prie muziejaus šaligatvį, ar, matydami kokią nors jos iniciatyvą, ateina į pagalbą.
Be pačių žeimeliečių pagalbos, paramos ir palaikymo miestelio kultūrinis gyvenimas nebūtų, koks yra šiandien. D. Skrupskelytė šiuos žodžius sako, turėdama galvoje ne tik gausybes lankytojų pritraukiamų į muziejų ir jame pristatomas parodas, bet ir bendruomeninę veiklą. Jau greit metai, kai ją žeimeliečiai išsirinko bendruomenės pirmininke.
Daiva prasitaria, jog muziejinei ir bendruomeninei veiklai plėtoti jos galva pilna idėjų. Viena jų, kurią brandina su Žeimelio gimnazijos mokytoju, buvusiu klasės auklėtoju Sauliumi Žilinsku. „Norėtumėme įkurti vaikams linksmąją laboratoriją. Juk Žeimelį garsina išradėjo Teodoras Grotuso vardas ir jo išradimai“, – apie sumanymą vaikams skiepyti norą prasmingai leisti laisvalaikį, užsimena Žeimelio muziejininkė.
O kadangi miestelis jau ne pirmus metus rengia jurginų parodas ir laiko, kad Žeimelio gėlė – jurginas, Daivos svajonė Bauskės gatvėje tuščius bešeimininkiais laikomų kultūros paveldo namų langus išpuošti pieštų jurginų paveikslais.
„Kaip šauksi, taip atsilieps“
Šiais žodžiais D. Skrupskelytė apibūdina prikeltą tautiniu ir religiniu požiūriu margą miestelio bendruomenę. Gausiausia jos dalis – lietuvių, gerokai sunykusios ir niveliuotis pradėjusios – liuteronų ir sentikių. Gausios žydų bendruomenės belikęs tik skaudžios netekties atminimas.
„Iš vaikystės atsimenu, kad mano močiutė, kaimynės kalbėdavosi latviškai. Bet aš tos kalbos nepramokau. Liuteronų religinė bendruomenė Žeimelyje buvo gausi, turėjo savo tradicijas“,– pasakoja D. Skrupskelytė atgaivinusi šios tautinės grupės savastį. Jos dėka, dabar Žeimelyje į liuteronų religinės bendruomenės gyvenimą įsijungė aštuoniolika miestelio gyventojų.
Visiškai išnykusia laikyta sentikių religinė bendruomenė irgi atgyja. Daiva džiaugiasi, kad šeimos, kurios dėl tautinės asimiliacijos buvo atsisakiusios savo giminės religijos ir senųjų papročių, paskatintos atrado giminės dvasinį paveldą.
Be dėmesio neliko ir katalikų religinė bendruomenė. Daiva, pasitarusi su vietos klebonu, ėmėsi iniciatyvos skatinti pačius tikinčiuosius, kraštiečius prisidėti aukomis katalikų bažnyčios vidaus kad ir kukliam remontui. Iniciatyva pasiteisino: atrodo žmonės tik to laukė. Šiam tikslui ėmė plaukti pirmosios aukos.
D. Skrupskelytei norėtųsi suvienyti vis dar senų konfliktų ir nesutarimų blaškomą miestelio bendruomenę. O svarbiausia, pastebėti žeimeliečius, kurie niekieno neraginti ir neskatinami tyliai daro ne tik sau, bet ir miesteliui gerus darbus.
„Mano tėvelis sakydavo: kaip šauksi, taip atsilieps. Iš tiesų, jis niekada nesipuikuodavo, o atėjusį vargšelį sodindavo prie to paties stalo, pasiūlydavo ir vonią nusiprausti. Nes vieni kitus nuo seno čia pažįsta ir visai nesvarbu, kad šiandien kažkuris dėl savo būdo ar priklausomybių gyvena kitaip“, – paaiškina Daiva, savo santykių su žmonėmis principus.
Geradariai – tarp savų
Kad geradarių, kuriems rūpi Žeimelis, nereikia ieškoti už jūrų marių, Daiva suprato seniai. Nes juk ir jai, gyvenant Šiauliuose, rūpėjo miestelis. Nes čia – jos šaknys, o ryšiai su kraštiečiais, D. Skrupskelytei ypač praverčia dabar.
„Su klebonu Vaidu Mikalčiu sutarėme, kad bendruomenė gali neatlygintinai naudotis klebonijos pastatu. Jis seniai stovėjo ir nyko tuščias, o bendruomenė neturėjo savo patalpų“, – istoriją, kaip po daugelį metų užsitęsusių pastogės bendruomenei paieškų, miestelyje atsirado visa sodyba, pasakoja D. Skrupskelytė.
Seniūnijos padedami bendruomenės žmonės medinį seną namą išvalė, kur galėdami išdažė, atvežė nebereikalingų baldų, o žeimelietis verslininkas, Vilniuje turintis savo įmonę Algis Pupinis, atvežė ir veltui pakeitė visus namo langus. Daivos sutelkti geradariai ėmėsi darbų, kuriems bendruomenės paprastai ryžtasi tik remiamos projektiniais pinigais.
D. Skrupskelytės manymu, ateityje šiame name galės apsistoti ir turistai (kartą čia jau teko priglausti per Žeimelį keliavusius dviratininkus iš Prancūzijos ir Vokietijos) ir į miestelį atvykstantys menininkai, o gal ir smurtą vaikais patyrusi moteris.
„Nuoširdžiausiai dėkinga esu ir Žeimelio žemės ūkio mokyklos virtuvės virėjoms bei mokyklos direktoriui Antanui Indriuliui. Jis sudaro sąlygas, kad virėjos kiekvieną trečiadienį galėtų išvirti puodą sočios sriubos mūsų vargingai gyvenantiems žmonės. Tos moterys net atostogų metu nepamiršta, kad kiekvieną trečiadienį 26 vieniši žeimeliečiai laukia lėkštės karštos sriubos“, – apie miestelio geradarius pasakojimą tęsia Daiva.
„Kai prieš Kalėdas žeimeliečiams surengėme padėkos vakarą, nesitikėjau, kad žmonės bus taip sujaudinti dėmesio, kad gausiu tiek gražių atsiliepimų“, – sakė D. Skrupskelytė.
Pasidžiaugia, kad galėjo padėkoti mokytojai Zinai Damasickienei, už stebinančiai išpuoštą katalikų bažnyčios šventorių, kuriame užsibūna net ekskursijos, atvestos apžiūrėti bažnyčios statinio.
„O kai Danui Eidukui įteikiau į renginį kvietimą ir prasitariau, kad jam norėsime padėkoti už gražiai sutvarkytą paveldo pastatų kiemelį, išvalytą apleistą namų rūsį, žmogus pasikuklino ir renginyje nepasirodė. Tikriausiai todėl, kad niekas jam viešai nėra pasakęs: „Ačiū“. Jis man – tikras atradimas“ , – džiaugiasi Daiva.
Daiva įsitikinusi, kad susitelkus bendram tikslui galima nuveikti daug. Jos žodžiais, Žeimelis bus toks, kokio nori patys žeimeliečiai. Svarbiausia – nelikti abejingais. O to galima pasimokyti iš čia atvykstančių Lietuvos ir Latvijos menininkų. Jiems Žeimelis – iki šiol keliantis nuostabą, mažai girdėtas ar tiesiog pamirštas įspūdingas pasienio miestelis.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
„Darau tai kas man įdomu. Tai ne darbas, tai – tiesiog mano gyvenimas“, – apie muziejaus vedėjos pareigas ir visuomeninę veiklą sako Daiva Skrupskelytė.
Autorės nuotr.
Žeimelietės D. Skrupskelytės (ketvirta iš dešinės) kviečiami ne tik muziejų, bet ir išskirtinės architektūros miestelio erdves kūrybai atranda vis daugiau Lietuvos ir Latvijos menininkų.