
Naujausios
Sudeginti knygų apie indėnus vertėjo namai
Kelmėje, Lauko gatvėje, sudegė medinis namas, kuriame gyveno Kelmės mokytojas, švietėjas ir pirmasis knygų apie indėnus vertėjas į lietuvių kalbą Jonas Vadeikis.
Gaisrą sukėlė įsibrovę benamiai, kurie vos nesudegė ir patys.
Dėl benamių ir asocialių asmenų kaltės Kelmėje kyla jau ne pirmas gaisras.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Gaisrą sukėlė benamiai
Gaisras Lauko gatvėje kilo spalio 24-ąją. 17 valandą 52 minutės pro stogą besiveržiančias liepsnas pastebėjo iš darbo grįžę kaimynai. Jie pranešė Bendrajam pagalbos centrui. Per keturias minutes į gaisravietę nuvykę ugniagesiai rado pastatą degantį atvira liepsna. Iš pastato spėjo gyvus išvesti du vyrus, kurie rasti prie išėjimo visiškai nesiorientuojantys aplinkoje.
Jie, manoma, ir sukėlė gaisrą. Elektra name buvo atjungta, pakura išardyta. Ikiteisminį tyrimą pradėjusi policija aiškinasi, nuo ko – žvakės, nuorūkos ar kito ugnies šaltinio – kilo gaisras.
Apdegę vyrai nuvežti į ligoninę. Suteikus pagalbą, vienas, apdegęs rankos riešą, išleistas. Kitas dėl stipresnių nudegimų gydomas stacionare.
Paaiškėjo, jog tai ne kartą už vagystes teisti benamiai 52 metų J. Ž. ir 57 metų V. A. Atvėsus orams, vyrai nusprendė prisiglausti negyvenamoje sodyboje Lauko gatvėje. Kaimynai juos čia lankantis pastebėjo dvi savaitės iki gaisro.
Rajono Savivaldybė yra nupirkusi konteinerinį namelį, kuriame per šalčius galėtų prisiglausti benamiai ar kiti nelaimės ištikti žmonės. V. A. buvo nuėjęs prašyti prieglobsčio, tačiau, sužinojęs, kad namelyje gali nakvoti tik blaivūs asmenys, jo atsisakė.
Namas, priklausęs vienam iš garsiausių praėjusio amžiaus pabaigos Kelmės žmonių mokytojui ir vertėjui Jonui Vadeikiui, kurio vardu pavadinta viena Kelmės gatvių, jau neremontuotinas. Nudegė stogas, didžioji dalis perdangos, išdegė virtuvės, kambario, koridoriaus vidus, sudegė lova ir kiti name dar likę baldai.
Išgrobstyti vertingi daiktai
Namo savinininkai J. Vadeikio dukra ir sūnus gyvena Kaune. Yra jau garbaus amžiaus.
Po J. Vadeikio mirties 1982 metais name gyventi liko jo našlė ir vyriausias sūnus. Ji paliko namą sūnui Algirdui bei Kaune gyvenusiai ir mokytoja dirbusiai dukrai Katrei. Jaunėlis sūnus Aleksandras gyvena Rusijoje.
Po motinos mirties Lauko gatvėje esančioje sodyboje liko šeimininkauti sūnus Algirdas. Pasak jį pažinojusių kelmiškių, jis nelabai tevertino tėvo palikimą. Sodyboje lankydavosi asocialūs asmenys. Jie išvežė daug vertingų daiktų.
Vadeikių giminaitis kelmiškis Vainius Urbonavičius su apgailestavimu prisimena, kaip kažkokie neaiškūs žmonės už simbolinę kainą nupirko 18 amžiaus fortepijoną, vertą 100 tūkstančių litų. Jį būtų mielai nupirkęs Kelmės krašto muziejus, tačiau muziejaus vadovai pamanė, jog neįpirks tokio vertingo ir brangaus eksponato.
Kaip pasakoja muziejaus direktorė Danutė Žalpienė, muziejus pajėgė nupirkti J. Vadeikio stalą, kurį jis buvo pirkęs iš kunigo profesoriaus Konstantino Kurnatausko. Pirko nemažai knygų.
Muziejuje įsteigta Karlo Majaus, kurio kūrinius apie indėnus pirmasis Lietuvoje pradėjo versti J. Vadeikis, ekspozicija. Muziejaus lankytojai gali pašaudyti iš indėniškų lankų.
Priglaudė iš Sibiro grįžusius
J. Vadeikio giminaitis kelmiškis Vainius Urbonavičius pasakoja, jog namo Lauko gatvėje paskirtis buvo labai kilni. J. Vadeikio žmonos Bronės Eitmantytės tėvas gyveno kaime. Jis ūkininkavo, turėjo 36 hektarus žemės. Namą Kelmėje, Lauko gatvėje, nupirko, kad jame galėtų gyventi Kelmėje besimokantys vaikai.
Vėliau, kai sovietų valdžia nacionalizavo jo žemę, pats persikėlė gyventi į Kelmę, o po mirties paliko namelį savo dukrai J. Vadeikio žmonai Bronei.
„Aš ir pats esu gyvenęs tame name, – pasakoja V. Urbonavičius. – Kai 1955 metais grįžome iš Sibiro tremties, neturėjome kur glaustis. Kadangi mano mama ir Bronė Vadeikienė buvo seserys, Vadeikiai mus priglaudė. Iki šiol stebiuosi J. Vadeikio gerumu ir šviesumu. Tuo metu jis vienas dirbo ir išmaitino savo ir mūsų šeimas – aštuonias burnas.“
V. Urbonavičiaus tėvas ir J. Vadeikis su pirmąja laida baigė Kražių gimnaziją. Abu labai mėgo knygas. Mena, jog J. Vadeikis nuolat skaitydavo arba darbuodavosi prie vertimų.
Iš vokiečių kalbos versti knygas J. Vadeikis pradėjo dar studijuodamas. Studijuoti lietuvių kalbą ir literatūrą jį paskatino Kražių gimnazijoje apsilankęs profesorius V. Mykolaitis-Putinas, S. Nėris, J. Paukštelis, J. Grušas. Kadangi studijuodamas vertėsi sunkiai, buvęs jo mokytojas J. Talmantas patarpininkavo, kad leidyklos priimtų jo vertimus. Jis pirmasis Lietuvoje išvertė Karlo Majaus nuotykių romanus „Vinetu“, „Sidabro ežero turtai“, „Per dykumą“.
J. Vadeikis yra dirbęs Plungėje ir Linkuvoje. Vėliau sugrįžo į Kelmę, kur dirbo mokytoju, gimnazijos direktoriumi, Švietimo skyriuje.
Gaisrai užprogramuoti
Kai J. Vadeikio dukra Katrė į Kauną pakvietė gyventi ir brolį Algirdą, namelį Lauko gatvėje ketino parduoti. Tačiau iš karto nepavyko. Vėliau tapo sudėtinga važinėti į Kelmę. V. Urbonavičius užkalė langus ir kartais nuvažiuodavo pasižiūrėti, kaip laikosi Vadeikių namai.
Benamiai įsibrovę į svetimas patalpas ir asocialūs asmenys Kelmėje sukelia jau ne pirmą gaisrą. Prieš keletą metų liepsnojo negyvenamas namas Laisvės gynėjų aikštėje. Toje pačioje Lauko gatvėje ne per seniausiai sudegė vienam iš garsiausių Kelmės asocialų priklausęs namas.
Girtuokliai brovėsi į įspūdingos architektūros medinį buvusį teisėjo namą S. Nėries gatvėje. Pasak Kelmės seniūno R. Atkočaičio, šį pastatą perpirko jau ketvirtas savininkas. Tačiau niekas iki šiol negyvena. „Gaisras ir čia – užprogramuotas, tik laiko klausimas“, – įsitikinusi Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė.
Sudegintų sodybų šeimininkai kartais nė nerašo prašymo policijai, kad niokotojus nubaustų. Jie nieko neturi ir nieko iš jų neprisiteisi.
Autorės nuotr.
Iš žinomo pedagogo ir vertėjo namų liko tik griuvėsiai.
Įdomios architektūros buvęs teisėjo namas pakeitė jau ne vieną šeimininką, tačiau iki šiol tebėra negyvenamas. Ar jo neištiks toks pat likimas kaip J. Vadeikio namų?
Kelmės krašto muziejaus nuotr.
Vertėjas ir pedagogas Jonas Vadeikis laikomas žymiu Kelmės žmogumi. Jo vardu pavadinta gatvė. Tačiau jo namų nepajėgta išsaugoti.