„Subatos vakarėly“ prisimintas šienapjūtės metas

„Subatos vakarėly“ prisimintas šienapjūtės metas

„Su­ba­tos va­ka­rė­ly“ pri­si­min­tas šie­nap­jū­tės me­tas

Šeš­ta­die­nį Kir­nai­čiuo­se (Jo­niš­kio ra­jo­nas) už il­gų me­di­nių sta­lų su­sė­do de­šimt folk­lo­ro ko­lek­ty­vų iš Jo­niš­kio, Rad­vi­liš­kio ir Pa­ne­vė­žio ra­jo­nų. Šven­tė­je „Su­ba­tos va­ka­rė­ly“ pri­si­min­tos šie­nap­jū­tės dai­nos, po­rin­ti pa­sa­ko­ji­mai, va­idin­ti links­mi vaiz­de­liai, var­dy­tos pa­tar­lės, min­tos mįs­lės ir mink­lės.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Pa­pus­tė dal­ge­lį

Ren­gi­nį pra­dė­jęs vie­nas iš or­ga­ni­za­to­rių ir ko­lek­ty­vo „Klė­čia“ va­do­vų Ge­di­mi­nas And­ra­šiū­nas „ci­dok­liu“ pus­tė dal­gį, pa­sa­ko­da­mas, kad per šie­nap­jū­tę „la­ši­niai ver­kia“, nes dar­by­me­čiu daug val­gio ruoš­ti rei­kia, kad ge­rai, jei šie­ną šiau­rės vė­jas džio­vi­na, ta­da žiur­kės ne­puls. Jis per­spė­jo jo­kiu bū­du po dar­bų ne­pa­lik­ti dal­gio neiš­ga­ląs­to, nes ki­taip ant jo lau­mės vi­są nak­tį jo­di­nės.

Į tal­ką pa­kvies­ti tal­ki­nin­kai, „Klė­čios“ folk­lo­ro ko­lek­ty­vo na­riai su va­do­ve Gra­ži­na And­ra­šiū­nie­ne ne tik dai­nas dai­na­vo, bet ir pa­lie­žu­vau­ti spė­jo apie, ne­va, kai­me gy­ve­nan­tį žmo­ge­lį, ku­ris šie­no per vi­są va­sa­rą ne­ra­do lai­ko nu­pjau­ti, nes tai ma­ša­lai puo­lė, tai ra­sa truk­dė, ir ant sce­no­je su­vers­tos ku­pe­tos pa­si­vo­lio­ti.

Ir liū­di­no, ir džiu­gi­no

Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro folk­lo­ro ko­lek­ty­vas „Ku­pars“ (va­do­vė Ri­ta Kipšaitė—Balčiūnienė) aiš­ki­no, kad grį­žu­sius šienp­jo­vius po dar­bų rei­kia van­de­niu ap­šlaks­ty­ti, ta­da šie­nas sau­sas bus, ir pjau­ti jį rei­kia pra­dė­ti per šv. An­ta­ną. Ta pro­ga ko­lek­ty­vas ir šo­kį „An­ta­nu­kas“ su­try­pė.

Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro Skaist­gi­rio fi­lia­lo folk­lo­ro ko­lek­ty­vas dai­no­mis pa­ly­dė­jo va­do­vės Bi­ru­tės Dau­gi­ny­tės pri­si­mi­ni­mus, kaip vai­kys­tė­je mėg­da­vu­si po pie­vas brai­dy­ti ir tė­vui pra­bi­lus, kad jau lai­kas kvies­ti šienp­jo­vius, nu­liūs­da­vu­si, nes bū­da­vo gai­la pjau­na­mų pie­vų gė­lių.

Dar la­biau vi­sus po­smais apie šie­nap­jū­tė­je su­si­ti­ku­sius tė­vo ir ma­mos ne­te­ku­sius mer­ge­lę ir ber­ne­lį su­grau­di­no Ru­diš­kių folk­lo­ro ko­lek­ty­vas „Rud­ba­la“ (va­do­vės Ely­tė Kar­ni­šaus­kie­nė ir Ing­ri­da Buo­žiu­vie­nė), o štai Pli­kiš­kių folk­lo­ro ko­lek­ty­vas (va­do­vai Jo­lan­ta Kie­vi­šie­nė, Gied­rius Stu­bai­la) už­gro­jo links­mas me­lo­di­jas, pa­ste­bė­ję, kad jų dai­nos ga­li kiek ki­taip skam­bė­ti, nes at­vy­ko tai vi­sai nuo Lietuvos—Latvijos pa­sie­nio.

Skam­bė­jo aukš­tai­tiš­ka šnek­ta

Ki­taip skam­bė­jo ir Pa­ne­vė­žio ra­jo­no Vel­žio bend­ruo­me­nės na­mų folk­lo­ro ko­lek­ty­vo „Ge­guž­rai­bė“ (va­do­vė Vir­gi­ni­ja Stun­džie­nė) aukš­tai­tiš­ka šnek­ta bei mu­zi­ka. Jiems ne­nu­si­lei­do Jo­niš­kio kul­tū­ros cent­ro Mal­de­nių fi­lia­lo dai­ni­nin­kės (va­do­vė Emi­li­ja Kve­da­rie­nė) ir sve­čiai iš Rad­vi­liš­kio ra­jo­no: Bai­so­ga­los „Dai­no­riai“ (va­do­vė Sta­sė Ang­lic­kie­nė) ir Po­ciū­nė­lių „Gar­du­va“ (va­do­vė Ge­no­vai­tė Vo­rie­nė).

O Ža­ga­rės pa­gy­ve­nu­sių ir neį­ga­lių žmo­nių klu­bo „Švė­tė“ ka­pe­la taip įsu­ko į šo­kių sū­ku­rį, kad pri­mi­nė va­do­vės Ro­mos Stan­kie­nės pa­ste­bė­ji­mą, jog krau­nant šie­ną pa­sto­gė­je, kai de­gi­na karš­tis ir žo­lės rai­žo, ba­do ran­kas ir ko­jas, už­ver­da tik­ra „pek­la“.

Šven­tės or­ga­ni­za­to­rė Gra­ži­na And­ra­šiū­nie­nė per per­trau­kė­les tarp pa­si­ro­dy­mų kvie­tė ko­lek­ty­vų na­rius su­si­rung­ti links­mo­sio­se rung­ty­se: pa­sa­ky­ti vie­nas ki­tam kuo dau­giau komp­li­men­tų, at­si­sė­dus ant rie­šu­tų, at­spė­ti, kiek jų ant kė­dės pa­dė­ta, už­riš­ti kak­la­ry­šį ar­ba nu­pieš­ti šei­mi­nin­kės po­rtre­tą, ka­bant ki­tam da­ly­viui ant pe­čių že­myn gal­va.

Ren­gi­nio da­ly­vius svei­ki­no ra­jo­no vi­ce­me­rė Vai­da Alek­na­vi­čie­nė ir lai­ki­nai ei­nan­ti Kul­tū­ros ir vie­šų­jų ry­šių sky­riaus ve­dė­jos pa­rei­gas Eri­ka Ši­vic­kai­tė.

Kul­tū­ros na­mų fo­jė vei­kė švie­saus at­mi­ni­mo vie­tos gy­ven­to­jos Ge­no­vai­tės Ka­ti­lie­nės rank­dar­bių ir pie­ši­nių pa­ro­da.

Au­to­rės nuo­tr.

DAL­GIS: Ge­di­mi­nas And­ra­šiū­nas (cent­re) dal­gį pa­pus­tęs šie­nap­jū­tei, pa­kvie­tė ir tal­ki­nin­kus.

SKAM­BU­MAS: Skam­biais bal­sais kul­tū­ros na­mų sie­nas dre­bi­no Skaist­gi­rio folk­lo­ro ko­lek­ty­vas.

SVE­ČIAI: Gro­ja ir dai­nuo­ja sve­čiai iš Bai­so­ga­los (Rad­vi­liš­kio ra­jo­nas) – ko­lek­ty­vas „Dai­no­riai“.

SU­TI­KI­MAS: Sve­čius pa­si­tin­ka Mor­te­lė – kul­tū­ros dar­buo­to­ja Gra­ži­na And­ra­šiū­nie­nė.

BAŽ­NY­ČIA: Švie­saus at­mi­ni­mo Ge­no­vai­tės Ka­ti­lie­nės pa­ro­do­je – ir jos pieš­ta Jo­niš­kio baž­ny­čia.