Suaugusieji grįžta prie vadovėlių

Suaugusieji grįžta prie vadovėlių

Suau­gu­sie­ji grįž­ta prie va­do­vė­lių

Kel­mės suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­ras mo­ki­nių skai­čiu­mi pri­lygs­ta pa­grin­di­nei mo­kyk­lai. O abi­tu­rien­tai vals­ty­bi­nius bran­dos eg­za­mi­nus iš­lai­ko ge­riau ne­gu ša­lies suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­rų abi­tu­rien­tų vi­dur­kis.

Ak­ty­vūs ir šio cent­ro Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to stu­den­tai. Dau­ge­lis lan­ko po sep­ty­nis fa­kul­te­tus.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Lai­ky­ti eg­za­mi­nų at­vyks­ta ne vi­si

Per­nai Kel­mės suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­re du vals­ty­bi­nį ang­lų kal­bos eg­za­mi­ną lai­kę abi­tu­rien­tai įver­tin­ti 87 ir 61 ba­lu. Vals­ty­bi­nį bio­lo­gi­jos eg­za­mi­ną lai­kęs abi­tu­rien­tas įver­tin­tas 63 ba­lais. Už ma­te­ma­ti­ką vie­nin­te­lis vals­ty­bi­nį eg­za­mi­ną lai­kęs abi­tu­rien­tas su­rin­ko 34 ba­lus, už lie­tu­vių kal­bos eg­za­mi­ną ga­vo 27 ba­lus.

Suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­ro di­rek­to­rė Dia­na Raz­mi­nie­nė džiau­gia­si, jog vi­sų da­ly­kų vals­ty­bi­nius eg­za­mi­nus praė­ju­siais moks­lo me­tais juos pa­si­rin­kę abi­tu­rien­tai iš­lai­kė. O re­zul­ta­tai ge­ro­kai vir­ši­ja ša­lies vi­dur­kį.

Dau­gu­ma abi­tu­rien­tų ren­ka­si mo­kyk­li­nius eg­za­mi­nus. Neb­lo­gi ir mo­kyk­li­nio eg­za­mi­no re­zul­ta­tai. Pa­vyz­džiui, už lie­tu­vių kal­bos mo­kyk­li­nį eg­za­mi­ną trys abi­tu­rien­tai ga­vo aš­tuo­ne­tus, sep­ty­ni – sep­ty­ne­tus, ke­tu­ri – še­še­tus, du – pen­ke­tus.

Pa­sak D. Raz­mi­nie­nės, dau­ge­lis mo­ki­nių į Suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­rą mo­ky­tis atei­na po ke­le­rių ar ke­lio­li­kos me­tų per­trau­kos. Be to, suau­gu­sių­jų pro­gra­mo­se kiek­vie­nam da­ly­kui ski­ria­ma ma­žiau pa­mo­kų ne­gu bend­ro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­lo­se. Pavyz­džiui, gim­na­zi­jo­se mi­ni­ma­lus pa­mo­kų skai­čius 28, Suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­re – 19.

Ne vi­si ir ryž­ta­si lai­ky­ti eg­za­mi­nus. Praė­ju­siais moks­lo me­tais iš 33 abi­tu­rien­tų 13 neat­vy­ko į eg­za­mi­nus. Vie­ni neat­vy­ko, nes iš dar­bo neiš­lei­do darb­da­vys, ki­ti iš­sku­bė­jo į už­sie­nį, nes ten pra­si­dė­jo se­zo­ni­niai dar­bai, tre­ti įsto­jo į Pro­fe­si­nio ren­gi­mo cent­rą.

Ta­čiau tie, ku­rie pa­si­ry­žo lai­ky­ti bran­dos eg­za­mi­nus, vi­si iš­lai­kė ir ga­vo bran­dos ates­ta­tus.

Mo­ki­nių dau­gė­ja

Suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­re mo­ki­nių, no­rin­čių įgy­ti vi­du­ri­nį iš­si­la­vi­ni­mą, dau­gė­ja. 2015–2016 moks­lo me­tais bu­vo 4 kla­sių komp­lek­tai, ku­riuos lan­kė 64 mo­ki­niai. Ta­čiau moks­lo me­tų bė­gy­je mo­ki­nių pa­dau­gė­jo iki 79. Per moks­lo me­tus pa­pil­do­mai at­vy­ko 21 mo­ki­nys, iš­vy­ko tik 6.

At­si­ran­da po­rei­kis kur­ti fi­lia­lus ir ki­to­se ra­jo­no vie­to­vė­se. Pa­vyz­džiui, Kra­žiuo­se įsteig­ta tre­čio­ji gim­na­zi­jos kla­sė. Ki­to­se vie­to­vė­se taip pat bu­vo no­rin­čių mo­ky­tis suau­gu­sių­jų, ta­čiau ne­su­si­da­rė pa­kan­ka­mas skai­čius, kad bū­tų ga­li­ma įsteig­ti fi­lia­lą.

Va­ži­nė­ti mo­ky­tis į Kel­mę ne kiek­vie­nam, no­rin­čiam pa­baig­ti vi­du­ri­nę mo­kyk­lą, priei­na­mas da­ly­kas. Pras­tas su­si­sie­ki­mas. Sle­gia ne­pri­tek­liai. Sun­ku su­de­rin­ti moks­lą ir dar­bą.

To­dėl Suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­re at­kur­ta „Mod­le“ sis­te­ma, lei­sian­ti mo­ky­tis nuo­to­li­niu bū­du. To­kiu bū­du ga­lės mo­ky­tis ne tik kai­muo­se gy­ve­nan­tys, bet ir už­sie­ny­je dir­ban­tys kel­miš­kiai.

Juo­lab kad su­kur­ta ir bib­lio­te­ka, už­re­gist­ruo­ta Lie­tu­vos bib­lio­te­kų sis­te­mo­je. Cent­ro mo­ki­niams su­tei­kia­ma priei­ga prie bend­ro lei­di­nių ir gro­ži­nės li­te­ra­tū­ros ka­ta­lo­go LI­BIS nei­šei­nant iš na­mų.

To­bu­li­na­ma ir kon­sul­ta­ci­nė sis­te­ma, pra­dė­tas pa­tir­ti­nis mo­ky­mas, kai at­si­žvel­gia­ma į mo­ki­nių so­cia­li­nę ir kul­tū­ri­nę pa­tir­tį.

Suau­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­re įsteig­tas ir jau ke­le­ri me­tai vei­kia Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­tas. Jį lan­ko per 120 vy­res­nio am­žiaus kel­miš­kių bei ra­jo­no gy­ven­to­jų. Už­siė­mi­mai vyks­ta ne tik cent­re, bet ir įvai­rio­se ki­to­se erd­vė­se: ama­tų cent­re, mu­zie­ju­je, bib­lio­te­ko­je.

D. Raz­mi­nie­nė džiau­gia­si stu­den­tų ak­ty­vu­mu ir smal­su­mu. Vei­kia sep­ty­ni fa­kul­te­tai. Ir dau­gu­ma Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to stu­den­tų vi­sus juos lan­ko. Vie­nais me­tais bai­gia vie­ną, ki­tais – ki­tą. Ar­ba iš kar­to lan­ko po ke­lis fa­kul­te­tus.

Di­des­nių ra­jo­no mies­te­lių gy­ven­to­jai pa­gei­dau­ja, kad ir jų mies­te­liuo­se bū­tų stei­gia­mi Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to fi­lia­lai. Apie tai jau mąs­to­ma. Vy­res­nio am­žiaus žmo­nių dau­gė­ja. Ga­li­my­bė pa­mik­lin­ti sme­ge­nis, pa­si­sem­ti nau­jos in­for­ma­ci­jos pa­keis­tų jų gy­ve­ni­mą.

Au­to­rės nuo­tr.

Kel­mės su­au­gu­sių­jų mo­ky­mo cent­ro di­rek­to­rė Dia­na Raz­mi­nie­nė sa­ko, jog cent­re pa­grin­di­nio ar­ba vi­du­ri­nio iš­si­la­vi­ni­mo sie­kia iš bend­ro­jo la­vi­ni­mo sis­te­mos iš­kri­tu­sie­ji as­me­nys, no­rin­tie­ji pa­to­bu­lin­ti sa­vo tu­ri­mas kom­pe­ten­ci­jas, ki­ta­tau­čiai, sie­kian­tys Lie­tu­vos pi­lie­ty­bės, ne­te­kę re­gė­ji­mo ar­ba silp­no re­gė­ji­mo žmo­nės.