Su rūkymu Pakruojo mokyklose kovos dar griežčiau

Lino KATILIAUS nuotr.
Pakruojo rajono savivaldybėje tartasi, kaip kovoti su narkotikų ir elektroninių cigarečių („veipų“) rūkymu ugdymo įstaigose.

Pakruojo rajono savivaldybės vadovai susitikime su Pakruojo rajono savivaldybės sveikatos reikalų koordinatore (patarėja) Vilma Žuvininkiene, jaunimo koordinatore Dijana Samuityte ir Visuomenės sveikatos biuro direktore Laisvida Badauskiene aptarė planus, kaip kovoti su narkotikų ir elektroninių cigarečių rūkymu („veipais“) rajono ugdymo įstaigose.

Pernai visuomenės sveikatos biuro specialistai kartu su policijos pareigūnais šešiose rajono ugdymo įstaigose atliko paviršių testavimą. Didžiausiose mokinių susibūrimo vietose tikrinti marihuanos, kokaino ir sintetinių kanabinoidų pėdsakai. Šių narkotikų pėdsakų ant tirtų paviršių ugdymo įstaigose nerasta.

Viena didžiausių problemų išlieka elektroninės cigaretės, geriau žinomos „veipų“ pavadinimu. Šiuose įrenginiuose esančias rūkymui skirtas medžiagas, neturinčias įprasto cigarečių kvapo, jaunimas papildo įvairiais skysčiais, kurie gali būti pavojingi net gyvybei. „Veipus“ vartoja net ir pradinių klasių moksleiviai.

Praėjusį gruodį dvi rajono ugdymo įstaigos – Lygumų pagrindinė mokykla ir Linkuvos gimnazija – pasinaudojusios Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosiomis programos lėšomis, savo ugdymo įstaigose sumontavo vieną moderniausių prevencinių įrangų – „veipų“ dūmus, tabako ir nikotino garus uždarose patalpose atpažįstančius jutiklius, kurie automatiškai apie rūkančius jaunuolius praneša atsakingiems asmenims. Jutikliai jau davė pirmuosius rezultatus – nustatyti pirmieji rūkantys ir nelegalių rūkalų turintys moksleiviai, apie tai pranešta jų tėvams.

Modernūs jutikliai ugdymo įstaigoms kainavo kiek daugiau nei 9 tūkstančius eurų. Bus siekiama, kad dar daugiau mokyklų įsidiegtų šių jutiklių.

Posėdžio metu aptarta, kad būtina riboti ir pašalinių asmenų lankymąsi ugdymo įstaigose ir ugdymo įstaigų teritorijose. Planuojama stebėti, kaip mokyklos užtikrina šią vidaus tvarkos taisyklę.

Sutarta, kad šiemet bus atliekama dar daugiau paviršių testavimų dėl narkotinių ir psichoaktyvių medžiagų pėdsakų ugdymo įstaigose – policijos pareigūnai su visuomenės sveikatos specialistais ugdymo įstaigose lankysis periodiškai.