
Naujausios
Stažas – 37 metai, pensija – 173 eurai
„Sodra“ dirbantiems žmonėms siunčia vyšninius vokus, primindama, jog dirbdami ne visu etatu jie per metus „neuždirba“ metų darbo stažo. Tačiau ir pilnas ar net didesnis negu reikia darbo stažas ne visuomet lemia normalią pensiją.
Tuo įsitikino kelmiškė K. L., kuri, turėdama 37 metus darbo stažo, gauna tik 173 eurų pensiją.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Ne ką daugiau už socialinę pašalpą
Į redakciją kreipėsi kelmiškė K. L. Visą gyvenimą dirbusi moteris tuo metu, kai pradėjo gauti senatvės pensiją, „Sodros“ duomenimis, turėjo 36 metų ir 6 mėnesių darbo stažą. Tačiau prieš tai keletą metų gavo išankstinę pensiją.
2007 metais susirgo. Jai buvo nustatytas 65 procentų, po metų – 50 procentų darbingumo lygis. Paskirta netekto darbingumo pensija, kurią kelmiškė gavo iki 2013 metų spalio 26 dienos.
Kadangi dirbti dėl sveikatos problemų nebegalėjo, kreipėsi į Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybą dėl išankstinės pensijos paskyrimo. Beje, prieš tai metus turėjo būti registruota darbo biržoje. Išankstinę pensiją, jos pačios teigimu, gavo 36 mėnesius.
2017 metais gruodžio 19 dieną K. L. paskirta 161 euro 47 centų senatvės pensija. Pastaraisiais metais Vyriausybės sprendimu šiek tiek keliant pensijas ir jos gaunama išmoka padidėjo iki 173 eurų.
Daugiau kaip 36 metus dirbusi ir mokėjusi mokesčius valstybei bei „Sodros“ įmokas moteris stebisi, jog jai paskirta beveik tokio pat dydžio pensija kaip neturintiems privalomojo darbo stažo žmonėms.
Kadangi dėl patirto insulto ir kitų sveikatos problemų pati sunkiai dėstytų mintis, moteris paprašė redakcijos pagalbos.
Pernai gruodžio 19 dieną jai paskirtai senatvės pensijai dar galiojo pusės metų apskundimo terminas. Redakcija padėjo moteriai parašyti prašymą Socialinio draudimo fondo valdybai, kad būtų peržiūrėtas jai paskirtos senatvės pensijos dydis.
Aštuoni lapai – skirtingos sumos
Gana greitai registruotu laišku kelmiškė gavo „Sodros“ atsakymą. Tačiau atsakymas toks, kad negali nieko suprasti.
Tituliniame lape, kurį pasirašo pensijų skyriaus vyriausioji specialistė, informuojama, jog „yra apskaičiuota valstybinės socialinio draudimo pensijos nepriemoka už laikotarpį nuo 2016-11-22 iki 2013-10-31 ir už laikotarpį nuo 2013-11-15 iki 2018-06-30“.
Kokio dydžio nepriemoka skiriama ir kiek pakelta pensija, neaišku. Jeigu paskaičiuota nepriemoka iki šių metų birželio 30 dienos, logiška manyti, jog pensija perskaičiuota ir padidinta. Deja, jokios tikslesnės informacijos nėra.
Pridedami 7 lapai, kuriuose vis skirtingi Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Šiaulių skyriaus sprendimai. Visi priimti šių metų birželio 22 dieną. Viename jų rašoma, jog naikinami 2013 metų gruodžio 4 dienos ir 2017 metų gruodžio 19 dienos sprendimai. Šiame sprendime jau įvardintas 37,2 metų K. L. darbo stažas. Tačiau pensijos dydis kažkodėl įvardintas toks pat – 173 eurai ir 44 centai.
Kitame sprendime vėl išdėstyta panaši litanija, tik papildomai informuojama, jog dėl to, kad 48 mėnesius gavo išankstinę pensiją, senatvės pensija sumažinta 19,20 procento. Beje, pati K. L. teigia išankstinę pensiją gavusi tik 36, o ne 48 mėnesius.
Paskesniame sprendime jau kalbama apie netekto darbingumo pensiją. Rašoma, kad birželio mėnesio pensijos dydis 209,89 euro. Dar paskesniame vėl pakartojama ta pati suma, bet čia,matyt, kalbama apie senatvės pensiją, nes įvardinti draudžiamųjų pajamų koeficientai, jie, beje, didesni negu buvo nurodyti apskaičiuojant pensiją prieš pusmetį.
Vėlgi pirštųsi logiška išvada, kad pensija padidinta. Tačiau kokia nepriemoka K. L. turėtų būti priskaičiuota ir kokio dydžio pensiją ji dabar gaus, taip ir neaišku.
Moteris nuėjo į „Sodros“ Šiaulių skyriaus Kelmės klientų aptarnavimo centrą ir parodė gautus atsakymus, norėdama, kad ne šūsnimi biurokratine kalba surašytų sprendimų, o žmogiška kalba būtų paaiškinta, kokio dydžio nepriemoka jai paskaičiuota ir kiek padidinta pensija.
Specialistė paaiškinusi, jog nepriemoka – po kelis eurus už mėnesį. Susidariusią sumą pensininkė gaus iš karto, o pensija esą liko tokio pat dydžio.
Kodėl tuomet susidarė nepriemoka? Ir kodėl panaikintas praėjusių metų gruodžio 19 dienos Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos sprendimas, kuriuo K. L. buvo paskirta senatvės pensija?
Šių eilučių autorė paskambino į „Sodros“ Šiaulių teritorinį skyrių telefonu, kuris buvo nurodytas tituliniame lape. Specialistė tvirtino, jog Kelmės klientų aptarnavimo centro specialistės moteriai turėjo viską kompetentingai paaiškinti. Arba moteris turėtų skambinti telefonu 1883.
Žurnalistams infoformacija apie asmens duomenis nebūtų suteikta. Taigi, čia ir patarpininkauti nebūtų įmanoma.
Autorės nuotr.
Socialinio draudimo fondo valdyboje reikėtų vertėjo, kuris biurokratinius raštus sunkiai suprantantiems pensininkams išverstų į žmonių kalbą.