Sporto mokykla tampa viešąja įstaiga

Sporto mokykla tampa viešąja įstaiga

Spor­to mo­kyk­la tam­pa vie­šą­ja įstai­ga

Nuo rug­sė­jo Kel­mės vai­kų ir jau­ni­mo spor­to mo­kyk­la taps ne­se­niai pa­sta­ty­to ir bai­gia­mo įreng­ti dau­gia­funk­cio spor­to cent­ro da­li­mi. Dau­gia­funk­cis spor­to cent­ras veiks kaip vie­šo­ji įstai­ga.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

5,3 mi­li­jo­no

Kel­mės dau­gia­funk­cia­me spor­to cent­re vyks­ta bai­gia­mie­ji dar­bai. Sa­lė­se ka­bi­na­mi krep­šiai, mon­tuo­ja­ma ki­ta įran­ga, tvar­ko­ma ap­lin­ka.

Apie 3 000 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to sta­ti­nys, pre­li­mi­na­riais duo­me­ni­mis (dar neį­vy­kę kai ku­rie vie­šie­ji pir­ki­mai) kai­nuos apie 5,3 mi­li­jo­no. Be­veik pu­sę šių lė­šų sky­rė Spor­to de­par­ta­men­tas, ki­tą da­lį – ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė.

Dau­gia­funk­cis spor­to cent­ras tu­rė­jo bū­ti sta­to­mas su ba­sei­nu. Bend­ras pa­sta­to plo­tas tu­rė­jo bū­ti 5 200 kvad­ra­ti­nių met­rų, ta­čiau ba­sei­no sta­ty­bai pri­trū­ko lė­šų. Sa­vi­val­dy­bė ieš­ko pri­va­taus in­ves­tuo­to­jo, ku­ris ša­lia spor­to cent­ro pa­sta­ty­tų ir ba­sei­ną.

Dau­gia­funk­cis spor­to cent­ras veiks kaip vie­šo­ji įstai­ga. Jo da­li­mi taps vai­kų ir jau­ni­mo spor­to mo­kyk­la, ku­ri iki šiol pri­klau­sė Sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to sky­riui.

Spor­to cent­rui ati­teks ir iki šiol spor­to mo­kyk­lai pri­klau­sęs Drau­gys­tės par­ke esan­tis sta­dio­nas su tink­li­nio aikš­te­lė­mis ir fut­bo­lo aikš­te. Į cent­rą bus per­ke­lia­mi dirb­ti ir spor­to mo­kyk­los tre­ne­riai, bus įsteig­ta pa­pil­do­mų eta­tų.

Sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to sky­riaus ve­dė­jas Sta­sys Jo­ku­baus­kas tvir­ti­na, jog spor­to mo­kyk­los tre­ne­rių ir mo­ki­nių dar­bo są­ly­gos pa­ge­rės. Ta­čiau spor­to mo­kyk­la ir to­liau tu­rės nau­do­tis bend­ro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­lų spor­to ba­ze, nes į dau­gia­funk­cio cent­ro sa­les ne vi­suo­met ga­lės pa­tek­ti. Jos bus nuo­mo­ja­mos ir suau­gu­siems spor­to en­tu­zias­tams, ra­jo­ne vei­kian­čioms ko­man­doms, klu­bams.

„No­ri­me, kad spor­to cent­ru ga­lė­tų nau­do­tis vi­si, – sa­kė S. Jo­ku­baus­kas. – Be abe­jo, kai ku­rio­mis va­lan­do­mis sa­lė­mis ga­lės nau­do­tis ir spor­to mo­kyk­los mo­ki­niai. Bet nuo­mo­jant sa­les klu­bams ir ko­man­doms, cent­ras už­si­dirbs lė­šų. Vie­šo­ji įstai­ga pri­va­lės bent iš da­lies iš­si­lai­ky­ti. Nors nea­be­jo­ja­ma, kad da­lį fi­nan­sa­vi­mo teks skir­ti iš Sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to.“

311 mo­ki­nių

Praė­ju­siais moks­lo me­tais spor­to mo­kyk­lą lan­kė 311 mo­ki­nių. Prii­ma­mi dar dar­že­lį lan­kan­tys še­šia­me­čiai, pra­di­nu­kai ir vy­res­nių­jų kla­sių mo­ki­niai.

Vai­kai tu­ri ga­li­my­bę mo­ky­tis sep­ty­nių spor­to ša­kų: krep­ši­nio, fut­bo­lo, tink­li­nio, žo­lės rie­du­lio, leng­vo­sios at­le­ti­kos, sta­lo te­ni­so ir lais­vų­jų im­ty­nių. Juos tre­ni­ruo­ja 14 tre­ne­rių.

Po­pu­lia­riau­sios spor­to ša­kos – krep­ši­nis, fut­bo­las ir tink­li­nis.

„Ug­dy­mas spor­to mo­kyk­lo­je orien­tuo­ja­mas ir į vai­kų užim­tu­mą, svei­ka­tin­gu­mą, ir į meist­riš­ku­mą, – pa­sa­ko­ja spor­to mo­kyk­los di­rek­to­rius Al­gir­das Sa­mu­lio­nis. – Vai­kai mo­ko­si ke­lio­mis pa­ko­po­mis. Iš pra­džių pra­di­nis ren­gi­mas, trun­kan­tis po­rą me­tų, pa­skui pen­ke­rius me­tus trun­ka meist­riš­ku­mo ug­dy­mas, dar tre­ji me­tai – meist­riš­ku­mo to­bu­li­ni­mas. Iš vi­so vie­nuo­li­ka me­tų. Ne vi­si iš­tve­ria.“

Kai ku­rie ga­bes­ni spor­ti­nin­kai pra­di­nį ug­dy­mą jau bū­na praė­ję bend­ro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­lo­se, to­dėl prii­ma­mi į aukš­tes­nę pa­ko­pą. Ga­biuo­sius vai­kus var­žy­bo­se pa­ste­bi spor­to mo­kyk­los tre­ne­riai. Ne­re­tai ga­biau­sius pa­siū­lo kū­no kul­tū­ros mo­ky­to­jai.

Kai ku­riuos vai­kus, ypač jau­nes­nio am­žiaus, į spor­to mo­kyk­lą at­ve­da tė­vai, no­rė­da­mi, kad jie dau­giau ju­dė­tų, bū­tų svei­kes­ni, o gal­būt pa­siek­tų ir ge­rų re­zul­ta­tų.

Kel­mė dos­ni spor­tui ga­bių vai­kų

Spor­to mo­kyk­los di­rek­to­rius pri­si­me­na, jog prieš tris de­šimt­me­čius spor­to mo­kyk­lą lan­kė per 900 mo­ki­nių. Po­ky­čiams įta­kos tu­ri bend­ras vai­kų skai­čiaus ma­žė­ji­mas ra­jo­ne. Ki­ta prie­žas­tis – ma­te­ria­li­nės są­ly­gos.

Pa­tys spor­tiš­kiau­si vai­kai daž­niau­siai gy­ve­na kai­muo­se. Jie dir­ba že­mės ūkio dar­bus. Va­žiuo­ja trak­to­riais. Tu­ri daug fi­zi­nio krū­vio ir jo ne­si­kra­to. Ta­čiau at­va­žiuo­ti į tre­ni­ruo­tes mies­te – jiems su­dė­tin­ga. Kai ku­riuos at­ve­ža ir par­si­ve­ža tė­vai, bet ne vi­si ga­li sau tai leis­ti. Kai ku­riems ir pen­kių eu­rų mo­kes­tis už mė­ne­sio tre­ni­ruo­tes yra per di­de­lis. Pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai la­bai ga­bus spor­ti­nin­kas, vos su­lau­kęs pil­na­me­tys­tės, iš­va­žiuo­ja už­dar­biau­ti į už­sie­nį.

Di­de­lė­mis ga­li­my­bė­mis ne­ga­li pa­si­gir­ti ir spor­to mo­kyk­la. Nors A. Sa­mu­lio­nio žo­džiais, Sa­vi­val­dy­bė ir Spor­to de­par­ta­men­tas ne­skriau­džia, bet lė­šų pa­kan­ka tik tam, kad gy­ven­tų be sko­lų. Su­reng­ti ga­biems vai­kams va­sa­ros sto­vyk­los nė­ra iš ko. Dėl ge­res­nių są­ly­gų ga­biau­sius spor­ti­nin­kus pa­vi­lio­ja spor­to gim­na­zi­jos.

Ne­pai­sant sun­ku­mų, Kel­mės ra­jo­nas išug­do ga­bių spor­ti­nin­kų. Ypač daug spor­tui ga­bių vai­kų išau­ga Už­ven­čio ir Šau­kė­nų kraš­te. Ten daug aukš­taū­gių 195–200 cen­ti­met­rų vai­ki­nų. Ūgis la­bai svar­bus ne tik krep­ši­niui, bet ir tink­li­niui.

Per­nai Kel­mės vai­kų ir jau­ni­mo spor­to mo­kyk­la Lie­tu­vos žai­dy­nė­se iš­ko­vo­jo ant­rą­ją vie­tą tarp ke­tu­rio­li­kos sa­vo ka­te­go­ri­jos spor­to mo­kyk­lų.

Dau­ge­lis spor­to mo­kyk­lą bai­gu­sių vai­kų sto­ja į Kū­no kul­tū­ros aka­de­mi­ją ar­ba ren­ka­si kū­no kul­tū­ros mo­ky­to­jo spe­cia­ly­bę. Iš 14 dir­ban­čių tre­ne­rių – de­vy­ni kel­miš­kiai, pa­tys bai­gę šią mo­kyk­lą. Lie­tu­vą gar­si­na kel­miš­kiai pa­plū­di­mio tink­li­nin­kai Mo­ni­ka Po­vi­lai­ty­tė ir Lu­kas Kaž­dai­lis. „Žal­gi­ry­je“ žai­džia kel­miš­kis Mar­ty­nas Sa­jus, Ute­nos „Ju­ven­tus“ ko­man­do­je – Ka­ro­lis Guš­či­kas, že­mes­nė­se ly­go­se – dar ne vie­nas kel­miš­kis.

Kel­mę gar­si­na tink­li­nin­kai, žo­lės rie­du­lio ko­man­dos.

Ko­mer­ci­ja ir spor­tas ne­si­de­ri­na

Pak­laus­tas, ką ma­no apie spor­to mo­kyk­los per­tvar­ką, di­rek­to­rius A. Sa­mu­lio­nis san­tū­rus: „Pert­var­ka sku­bo­ta. Jei dau­gia­funk­cį spor­to cent­rą už­val­dys klu­bai ir pri­va­ti­nin­kai, mo­kyk­lo­se nu­ken­tės spor­to ma­siš­ku­mas.“

Di­rek­to­riaus ma­ny­mu, jau ir da­bar spor­te ne­trūks­ta ko­mer­ci­jos. Prieš var­žy­bas sun­ku pri­si­pra­šy­ti tei­sė­jų. Klau­sia: „Kiek mo­kė­si?“ ir ei­na tei­sė­jau­ti ten, kur mo­ka dau­giau. No­rint da­ly­vau­ti tur­ny­ruo­se rei­kia mo­kė­ti star­to mo­kes­tį – ne­re­tai ir 150 eu­rų. Tuo tar­pu mo­kyk­lų tre­ne­riai ve­da var­žy­bas, ku­rio­se rei­kia su­koor­di­nuo­ti 31 spor­to ša­ką, bet pa­pil­do­mo at­ly­gio ne­gau­na. Ma­ža to, au­ko­ja sa­vo as­me­ni­nį lai­ką dirb­da­mi sa­vait­ga­liais.

Au­to­rės nuo­tr.

Ne­se­niai Kel­mės pa­kraš­ty­je pa­sta­ty­tas dau­gia­funk­cis spor­to cent­ras nuo rug­sė­jo po sa­vo spar­nu pri­glaus spor­to mo­kyk­lą.

Kel­mės vai­kų ir jau­ni­mo spor­to mo­kyk­los di­rek­to­rius Al­gir­das Sa­mu­lio­nis gyrė spor­tiš­kus ra­jo­no vai­kus.